азимут

Измерете го растојанието помеѓу starsвездите

Толку од набудувањето на со constвездија Што се однесува до ноќното небо воопшто и генерацијата фотографии со висок квалитет, важно е да се знаат концептите на азимут и надморска височина. Тоа е предмет на објавата. Мора да знаете што е азимут и за што служи за да можете да извлечете максимум од фотографиите на кои можете да ги видите Сонцето и месечината истовремено или да најдете одредени со constвездија на небото.

Во овој пост ви учиме сè за азимутот и како да го користите.

Што е азимут?

азимут

И азимутот и височината се две координати кои се центрирани на ја дефинираме положбата на небесното тело на небото кога го набудуваме од одредена позиција и во одредено време. Тоа е да се каже, се користи за да може да се знае позицијата што Сонцето, месечината или друга starвезда ќе ја имаат во секое време, во зависност од позицијата во која се наоѓаме. Ако сакаме, на пример, да визуелизираме некое со constвездие на небото како што е Голема мечка можеме да бараме одредени starsвезди кои ќе ни овозможат да ги детектираме. За да го направите ова, ние користиме елевација и азимут.

Многу фотографи ги користат овие координати за да можат да ја пронајдат положбата на Месечината сред бел ден и да можат истовремено да прават неверојатни фотографии од обете небесни тела на небото. Позицијата на Сонцето и месечината на небото е дефинирана со азимут и надморска височина.

Азимутот не е ништо повеќе од аголот што секое небесно тело го прави со Норт. Овој агол се мери од насоката на стрелките на часовникот и околу хоризонтот на набverудувачот. Затоа, ситуацијата во која се наоѓаме е важна за да се утврди позицијата на небесното тело. Овие координати не го одредуваат правецот на небесното тело. Ако сме измериле небесно тело кое е Север, ќе видиме дека има азимут од 0 °, еден на исток 90 °, еден на југ 180 ° и на запад 270 °.

Постојат мобилни апликации што заштедуваат информации за висината и азимутот на сонцето и месечината за различни датуми и времиња што сакаме да ги видиме. Обично е претставена со мапа на азимут и линии на висина во времето.

Што е надморска височина?

Висина

Кога зборуваме за надморска височина, ние се осврнуваме на вертикалното аголно растојание помеѓу предметното небесно тело и хоризонтот што набудувачот го гледа. ДО ова се нарекува локален план на набудувачот. За набудувачот кој е на ниво на земја, издигнувањето на Сонцето генерира агол што го формира правецот на неговиот геометриски центар со хоризонтот што го набудуваме во таа позиција.

На пример, височината на Сонцето или Месечината може да биде 12 ° кога нејзиниот геометриски центар се наоѓа на 12 ° над хоризонтот што го гледаме од точката каде што сме. Ако сакате да го фотографирате ова, мора да ја земете предвид позицијата на Сонцето или месечината и да ја пресметате котата. За овие типови фотографии, ова е најтешкиот чекор. За да научите да ракувате со концептите на азимут и елевација, подобро е да видите студии за вистински примери.

Азимут и лого во топографијата

Квадрант

Друга од употребите што ги имаат овие концепти се применуваат во светот на топографијата и геодезијата. Курсот е еден мерки од север или југ и во насока на стрелките на часовникот или обратно. Сепак, може да се измери само до 90 °.

И лежиштето и азимутот се тесно поврзани едни со други во оваа област на студии. Разликата на овие концепти може да се види во тоа што азимутот на една линија може да се пресмета само знаејќи го лежиштето, но не и обратно.

Може да се обидете да ја одредите вредноста на правата што ги спојува двете точки, сè додека можеме да ги знаеме координатите на север и исток. Постои формула се додека азимутот е во првиот квадрант:

Азимут Формула

Во оваа формула, Делта е разликата помеѓу координатите на истокот од точката на пристигнување и оние на истокот од почетната точка. Секогаш земајте ја предвид положбата на квадрантот во кој се наоѓа азимутот.

Инструменти за мерење

Самострел

Квадрантот и самострелот се два инструмента што се користат за набудување на starsвездите на небото. Квадрантот се користи за пресметување на висината на theвездите на хоризонтот. Ако сакаме да знаеме колку е високо Сонцето, мора да бидеме претпазливи да не го гледаме директно или ќе ги оштетиме очите.

Кога ќе се фокусирате со квадрантот кон Сонцето, можете да видите како зраците на светлината ќе навлезат низ него и ќе бидат проектирани. Тоа е кога знаете дека е совршено усогласен со него. Откако ќе се порамнат, го правиме отчитувањето во квадрантот и тоа е висината на Сонцето над хоризонтот.

И што ако нема сончева светлина да навлезе во квадрантот? Ништо не се случува. Ноќе може да се користи за лоцирање на aвезда и да се знае нејзината висина. Се следи истата постапка, но во овој случај ќе можете да погледнете директно во theвездата, да се фокусирате на неа и да погледнете во квадрантот за да ја знаете висината на која се наоѓа.

Исто така, да се знае аголното растојание помеѓу две starsвезди, се користи самострел. Треба да го поставите самострелот над главата, ставајќи го стапот покрај носот. Ние го ставаме потеклото на владетелот на theвездата што сакаме да ја претставиме и ќе го броиме бројот на поделби додека не стигнеме до другата starвезда што сакаме да ја измериме. Овој број што го постигнавме ќе биде степенот на раздвојување меѓу двете.

Како што можете да видите, концепти како азимут, надморска височина и наслов се доста важни за мерење на работи што не се на дофат на раката. Тие се проценки со висок степен на прецизност и со многу корисни полиња во различни науки, од топографија до набудување на starsвезди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.