Адвекција

Адвекциона магла

Во метеорологијата е важно да се проучат физичките промени што ги претрпува атмосферата во реално време за да се предвиди што ќе се случи. Атмосферата тоа е медиум каде масовните движења се случуваат многу лесно. На овој начин, дозволена е размена на топлина со вертикални и хоризонтални движења. Хоризонталниот транспорт на топлината на другите физички величини со ветрот се нарекува адвекција. Адвекција е целта на овој напис.

Willе ја анализираме важноста на познавањето на настанот што постои во атмосферата со цел да ја знаеме метеорологијата и промените на времето. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа? Треба само да продолжите да читате

Што е адвекција

Адвекциски процеси

Во метеорологијата е многу вообичаено да се користи терминот конвекција за да се назначат вертикални движења. Вредноста на брзината на овие движења генерално не надминува до една стотинка од хоризонталните движења. Затоа, може да се забележи дека вертикално развивачките облаци се формирале бавно и се способни да издржат цел ден.

Хоризонталното движење на воздушните маси се случува во голем обем низ целиот свет. Тоа е оној што ја пренесува топлинската енергија од тропските региони до поларните зони. Тие се способни да пренесат енергија од едната и од другата страна на светот, патувајќи илјадници километри подалеку. Токму овој хоризонтален транспорт е придвижување и е многу поважен и упорен од вертикалните струи на воздухот.

Во метеорологијата и физичката океанографија, честопати се зборува за адвекција до транспорт на некои својства на атмосферата или океанот, како што се топлина, влажност или соленост. Метеоролошката или океанографската рефлексија ги следи изобарните површини и затоа е претежно хоризонтална. Тоа е синоним за транспорт на атмосферски имот од страна на ветрот.

Адвекциски карактеристики

Циклонска состојба со адвекција

За подобро разбирање на овој концепт, ќе ставиме неколку примери и на топло и на ладно однесување. Топло однесување е онаа топлина што ветерот ја носи на друго место. Напротив, ладното снаоѓање е транспорт на студ на други места. Сепак, и двата се енергетски транспорт бидејќи, иако воздухот е на пониска температура, тој сепак има енергија.

Во временската прогноза, терминот на адвекција се однесува на транспорт на големина даден од хоризонталната компонента на ветерот. Ако имаме ладна адвекција, таа има тенденција да оди кон потоплите површини. Кога има топло придвижување, тоа се случува над постудени почви и мориња, а ладењето се случува одоздола.

Причини за кондензација

Облаци по адвенција и орографија

Постојат неколку видови на кондензација на водена пареа. Првиот е со зрачење, а вториот со адвекција. Водата пареа исто така може да се кондензира со мешање на воздушни маси и ладење со адијабатска експанзија. Последново е причина за најголемите формации на облачни маси.

При приближно ладење, топла и влажна воздушна маса се транспортира хоризонтално, додавајќи се над поладна површина или воздушна маса.. Поради контактот помеѓу топлото и ладното тесто, температурата на воздухот на топлото тесто паѓа за да одговара на студеното. На овој начин облачноста почнува да се формира, сè додека намалувањето на температурата на топла маса достигне до точката на роса и стане заситено со вода.

Ладењето со зрачење се случува кога земјата се загрева од сонцето. Слојот најблиску до површината почнува да се загрева како резултат. Поради оваа причина, се формираат меурчиња со топол воздух и, поради неговата помала густина, има тенденција да се зголемува се додека не ги исполни највисоките и најстудените слоеви. Кога ќе достигнат до повисоките слоеви, температурата почнува да опаѓа и тие стануваат заситени, кондензирани и го формираат облакот.

Адијабатско ладење

Морска ревијација

Тоа се должи на варијацијата на температурата како резултат на намалувањето на атмосферскиот притисок како што се искачува во надморска височина. Многу од вертикалните струи можат да го променат ова ладење, исто така познато како еколошки термички градиент.

Кога воздухот се крева, атмосферскиот притисок се намалува. Поради оваа причина, движењата и триењата на молекулите исто така се намалуваат, со што се лади воздухот. Како и обично, обично се спушта околу 6,5 степени за секој километар висина.

Ако воздухот е сув, падот на температурата е многу поголем (околу 10 степени за секој километар во висина). Напротив, ако воздухот е заситен, неговото потекло ќе биде само 5 степени на километар.

Облаците се составени од збир на многу мали и ситни честички на вода, мраз или мешавина од обете. Тие се формираат со кондензација на водена пареа во атмосферата. Ова предизвикува приближување кон пренесување на студот од облаците до остатокот од атмосферата и ширење.

Промена на температурата поради адвекција

Адвекцијата има единици на температура поделени со единици на време. Тоа укажува на термичката варијација што ја доживува една точка поради доаѓањето на ветерот што носи воздух на различна температура.

Ако, на пример, во точката каде што мериме воздухот пристигнува од постуден регион, ќе доживееме ладење и температурата ќе биде негативен број што ќе означи точно колку степени по единица време на опаѓање на температурата.

Ладењето на воздухот може да се случи од различни причини:

  • Поради затоплувањето на површината на земјата слободната конвекција се произведува од сончевите зраци.
  • Според орографијата на земјата, Поради подемот на воздушните слоеви за преминување на планината, се јавува присилна конвекција.
  • Воздухот беше принуден да се крене во близина на топлите и студените фронтови, произведува хоризонтално движење на ладна воздушна маса, произведени со хоризонтално движење кон потопол воздух за да се искачи.

Како што можете да видите, адвенцијата е многу важен фактор што треба да се земе предвид во метеорологијата. Прилично е условно кога станува збор за метеоролошките предвидувања и да се знае динамиката и стабилноста на атмосферата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.