Што е час на планетата Земја?

Час на планетата Земја

Еден начин да помогнете во одбраната на животната средина е едноставно со исклучување на светлото. Ова е гест за кој некој би помислил дека ќе биде бескорисен ако го стори мала група на луѓе, но што би се случило доколку се стори низ целиот свет? Тоа би бил начин да ги натераат лидерите да видат дека сакаме да бидат преземени мерки што ќе служат за запирање на климатските промени.

Часот на планетата Земја е времето кога светлата ќе се изгаснат, и оној што го познавам Вклучи ја, уклучи ја, ме пали срцата на луѓето кои сакаат ситуацијата да се подобри.

Што е час на планетата Земја?

Тоа е кампања на WWF што започна во Сиднеј (Австралија) во 2007 година. Денес, десет години подоцна, таа е најголема иницијатива ширум светот за одбрана на животната средина, и повик да се дејствува на почитуван начин во одбрана на планетата. Треба да се напомене дека минатата година беше најтопла забележана од 1880 година, и дека од почетокот на векот, рекордите се рушат секоја година.

Ако не сториме ништо, односно ако продолжиме со сегашниот начин на живот, загадувајќи го воздухот и океаните, последиците може да бидат многу полоши отколку што би имале доколку се определиме за обновлива енергија, рециклирање и почитување на животната средина .

Кога се слави?

Оваа година ќе се одржи 25 март од 20.30 до 21.30 часот насекаде во светот. Тоа ќе бидат 60-те најважни минути во денот, во кои не само поединци кои сакаат да го сторат тоа ќе ги исклучат светлата во своите домови, туку и скоро Се придружија 7.000 градови, како Барселона или Newујорк, ќе остане без светлина.

Покрај тоа, WWF ќе одржи разни настани во неколку шпански градови за да прослави дека оваа година е десетта по кој се слави Часот на планетата Земја.

Исклучете го светлото

А ти, ќе го исклучиш ли светлото?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.