Биографија и експлоатации на Шредингер

квантната физика

Меѓу научниците кои се посветиле на квантната физика, еден од најпознатите за познатиот парадокс на мачката е Шредингер. Неговото целосно име беше Ервин Рудолф Јозеф Александар Шредингер, кој беше австриски физичар роден во Виена на 12 август 1887 година. Тој беше награден со Пол Дирак, Полската Нобелова награда за бран акција физика наречена равенка Шредингер. Неговата Нобелова награда беше доделена во 1933 година на врвот на кариерата како квантен физичар.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за биографијата и парадоксот на мачките на Шридингер.

Биографија на Шредингер

Шредингер

Тој е физичар кој потекнувал од квантната физика и бил познат по својот неверојатен експеримент за размислување. Сето ова настанало како резултат на преписката со Алберт Ајнштајн во 1935 година. Докторирал во теоретска физика преку Универзитетот во Виена во 1910 година. Тој беше учесник во Првата светска војна како артилериски офицер во 1914 година.

Различни написи се објавени во списанието Annals of Physics за проблемот вклучен во квантификацијата на сопствените вектори. Откако тој дополнително ја разработи равенката со сопствените вектори, таа стана равенка на Шридингер. Подоцна тој ја напушти Германија и отиде во Англија поради нацизмот и антисемитизмот. Токму на Универзитетот Оксфорд ја доби Нобеловата награда.

Подоцна, во 1936 година, се вратил во Австрија за да работи на Универзитетот во Грац.

Квантна физика и напредувања

Во квантната механика, не можете точно да ја знаете вредноста на параметарот, без претходно да го измерите. Математичката теорија ја опишува состојбата со вртежен момент, брзина и позиција со целосна прецизност. Сепак, функцијата на бран е подобра според која може да се пресмета веројатноста за наоѓање на честичката во одредена точка и во одредено време. Затоа, природата на веројатноста во квантната механика беше во можност да предвиди дека честичките се исто така бранови и точки, а не само материјали.

Меѓу зборовите на Шридингер го наоѓаме овој пасус што го кажува следново:

„Роден сум во околина, не знам од каде потекнувам или каде одам или кој сум. Ова е мојата ситуација како твоја, за секој од вас. Фактот дека секој човек отсекогаш бил во оваа ситуација и секогаш не ме учи ништо. Сè што можеме да се набудуваме за горливите прашања за нашето потекло и судбина, ова е околината. Затоа тие се желни да пронајдат во него сè што можеме. Ова е она што науката, знаењето, знаењето е она што е вистинскиот извор на целиот духовен потфат на човекот.

Ние се обидуваме да откриеме што можеме за просторниот и временскиот контекст во кој сме родени, се наоѓаме себеси. И во овој напор, наоѓаме радост, сметаме дека е многу интересно ».

Мачката на Шредингер

мачката на Шридингер

После сите достигнувања во науката, придонесени од Шредингер, има еден што стана попознат и кој опстојува и денес. Станува збор за мачката на Шредингер. Тој е најпопуларниот парадокс во квантната физика досега. Има различни варијанти. Ајде да видиме кои се тие: тој беше предложен од Ервин Шредингер во 1935 година во мисловен експеримент што ни покажува колку може да биде разочарувачки квантниот свет

Парадоксот започнува со замислување мачка во комплетно матна кутија. Внатре беше инсталиран механизам што поврзува детектор за електрони со чекан. Веднаш под чеканот се става стаклена вијала со доза на отров смртоносна за мачката. Ако детекторот земе електрон, тој може да го активира механизмот што предизвикува пад на чеканот и да ја скрши шишенцето со отров.

Потоа се отпушта електрон и логично, може да се случат неколку работи. Прво, детекторот може да го земе електронот и да го активира механизмот за паѓање на чеканот и ослободување на отровот. Ако детекторот земе електрон, доволно е да го активирате механизмот. Во овој случај, мачката го вдишува отровот и умира. Кога денес ќе ја отвориме кутијата, ќе ја најдеме мртвата мачка.

Друга можност што може да се појави е електронот да свитка друга патека и детекторот да не го фати. На овој начин, механизмот или не е активиран и шишето не се расипува. Вака мачката е сè уште жива. Во овој случај, кога ќе ја отворите кутијата, ова животно ќе се појави безбедно и здраво.

Досега сè е логично. На крајот на краиштата, тоа е експеримент што Имате 50% шанса животното да заврши живо или мртво. Сепак, квантната физика му пркоси на нашиот здрав разум.

Објаснување на парадоксот

мачката на Шридингер

Електронот е и бран и честичка. За да разбереме колку добро мора да знаеме дека електронот испушта како куршум, но истовремено и како бран. Слично е на брановите што се формираат кога фрламе камен во локва. Имено, може да оди по различни патишта истовремено. Тие не се вклучени, туку се преклопуваат исто како што бранувањата би се преклопиле во базен со вода. Значи, тој го зазема патот на детекторот, но истовремено го зема и спротивниот пат.

Ако се открие електронот, мачката умира. Во исто време, тој нема да биде откриен и се уште е жив. На атомска скала, гледаме дека обете веројатности се исполнети истовремено и не знаеме дали животното завршува живо или мртво наеднаш. Двете состојби се реални и веројатни еднакви. Меѓутоа, кога ќе ја отвориме кутијата, гледаме само мртви или живи.

Ако и двете веројатности се точни и се точни, зошто гледаме само една? Објаснувањето е дека експериментот ги применува законите на квантната физика. Сепак, мачката не е квантен систем. И тоа е дека квантната физика дејствувала на субатомска скала и само под одредени услови. Имено, важи само за одредени изолирани честички. Секоја интеракција со околината ги прави законите на квантната физика не применливи.

Многу честички комуницираат едни со други, затоа квантот не може да се примени на реалниот и големиот свет, како што се случува со примерот на ова животно. Ниту можете да ги примените овие закони кога е жешко. Мачката е врела материја, а ние, со отворање на полето за да го набудуваме резултатот, комуницираме и го контаминираме тестот. Самиот факт на набудување го контаминира експериментот и дефинира реалност во споредба со останатите.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Шредингер и неговите подвизи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.