ХИПЕРКАН: Најмоќниот ураган што може да постои!

ураган од вселената

Хиперкан, тоа е името што научниците го нарекоа како најголем ураган што може да постои на Земјата, категорија 5 во прав, што укажува на максимална големина на класификација на ураган според скалата Сафир-Симпсон. Никогаш не се случило, но не може да се исклучи неговото постоење, иако за ова, треба да се најдеме пред прилично прецизни услови. Теоријата укажува на тоа дека доколку постоеле такви услови, Hypercan би можел да се генерира, и не, ние не сме подготвени за тоа.

Hypercan е мега ураган со Ветрови од 800 км на час, брзина многу близу до брзината на звукот од 1235 км на час. За да добиеме идеја, ќе ги имаме истите ветрови од осека што ги испушта атомска бомба, близу до местото на детонација. Овие ветрови континуирано би уништувале сè што им се наоѓа на патот, со ниво на жестокост досега невидено Можеби изгледа премногу далечна можност за размислување. Навистина е така, но постојат голем број на совршено изводливи услови што може да се појават.

Услови за да се појави Hypercan

торнадо во град

Овој супер ураган може да се роди од комбинација на површинска температура во морињата од 48ºС. Ourе биде многу жешко на нашата планета за морињата и океаните да ги регистрираат тие температури. Но само со голем вулкан кој еруптира под морето, предизвикувајќи загревање на водата, ќе биде една од причините што може да предизвика овие идеални температури за нејзино формирање.

Друга опција би била затоплување со пад на голем метеорит во водите, тоа е исто така друга можност што би предизвикала пораст на температурата. Иако таа можност е подалечна. Она што е снимено е за супервулкан кој избувнал во подводни води пред околу 250 милиони години. Голем дел од постоечките видови во тоа време беа истребени.

Постепено и континуирано затоплување на водите како резултат на климатските промени. Иако максималните регистрирани температури од 35 ° C во вода се 13 ° C од 48 ° C што би биле потребни, континуираното затоплување може да биде друга последица. Колку повеќе затоплување на водата, поголема можност за урагани и повеќе насилство.

Потенцијални ризици на Hypercan

ураганско око

Не само што би дошле во една насока, туку и Hypercan е феномен што би имал последици единствени по своите пропорции. Надвор од очигледното, тоа би изменило многу климатски услови. Следното несомнено би било најрелевантно.

Ветрови

Како што рековме, еден од нив е мега-ураганскиот ветер што би го имал. Продолжен ветер од 800 км на час би бил на скалата Фуџита-Пирсон, ниво F9. Според нејзината скала, во моментов постојат овие скали:

 • Ниво F0 (ветрови од 60/117 км / ч): Благ Гранките на дрвјата се кршат, летаат ѓубре.
 • F1 (117/181 км / ч): Умерен Тие можат да кршат плочки, да кршат навеси, да преместуваат автомобили, да превртуваат приколки, да потонат бродови, да кршат дрвја.
 • F2 (181/250 км / ч): Значителен. Крововите на некои куќи се подигнати, приколки, автобуси, а некои послаби згради може да бидат срушени. Во овој вид ветер, возните автомобили можат да излезат од шините.
 • F3 (251/320 км / ч): Гроб. Дрвјата откорнати, wallsидовите и покривите на посилните згради исто така можат да бидат искоренети.
 • F4 (321/420 км / ч): Разурнувачки. Возови, камиони над 40 тони, можат да бидат фрлени во воздухот.
 • F5 (421/510 км / ч): Крајно деструктивно. Со ветрови слични на енергијата со која уништува атомска бомба. Цели згради се искинати од земја и разнесени.
 • F6 (511/612 км / ч): Штета речиси незамислива. Торнадо беше документирано во Оклахома во 1999 година за време на торнадо со регистрирани максимални 512 км на час.

Непотребно е да се каже, F9 би оставил место на толку многу пустош, што не можевме да го опишеме или препознаеме.

Големина и атмосферски систем

сончеви зраци

Иако би имала мала површина на бура од 25км ^ 2, нејзините воздушни струи би достигнале многу поголема во атмосферата од обичните урагани. Атмосферскиот систем би бил со големина на Соединетите држави. Окото на ураганот би имало 300 км дијаметар.

Топлите води од каде потекнува Hypercan, земајќи го во предвид тоа промената на температурите во водите е бавен процес и повеќе во големи екстензии, тие веројатно ќе предизвикаат повеќе хиперканови.

Покрај тоа, облаците на хиперканка може да достигнат и до 30 км во висина. Ова би предизвикало нарушувања на озонската обвивка, бидејќи молекулите на водата би дошле во контакт со него и создале реакција каде што би се распаднале во O2 молекули, создавајќи помалку филтрација на ултравиолетовата светлина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.