Фауна на палеоцен

Во рамките на ерата Ценозојски се среќаваме со Палеоценска епоха тоа се протегаше од пред околу 66 милиони години до пред околу 56 милиони години. Се наоѓал во периодот на Палеоген и е познат по некои драстични промени што постоеле на планетата. На Фауна на палеоцен Се карактеризираше со процес на масовно истребување на диносаурусите и со малку непријателски услови. За тоа време, беа утврдени некои услови, така што планетата беше нешто постабилна и може да предизвика развој на бројни растенија и животни.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и еволуција на палеоценската фауна.

Палеоценска епоха

Акватична палеоценска фауна

Во тоа време планетата беше доста активна од геолошки аспект. Континенталниот лебдат го продолжи своето движење за да го оддели супер континентот познат како Пангеа и континентите се префрлија кон локацијата што се денес.

Што се однесува до биодиверзитетот, тоа беше околу време со изобилство на животни и растенија. Групите животни кои го преживеале истребувањето од претходниот период успеале да се прилагодат на различните услови на животната средина. Оттука, тие се шират, зафаќаат големи површини на земјиште и диверзифицираат во видови и родови.

Со оглед на интензивната геолошка активност што се карактеризираше овој пат, имаме некои тектонски плочи кои го започнаа своето движење во текот на креда и на крајот се населиле на други локации низ целиот палеоцен. Времето предизвика и некои високи температури кои Тие предизвикаа драстична промена во развојот на видовите живи суштества и нивната област на дистрибуција и живеалиште.

Биодиверзитет и флора

Фауна на палеоцен

Бидејќи Палеоценот започна веднаш по процесот на масовно истребување на планетарно ниво, многу видови мораа да преживеат и да се прилагодат на новите услови. Ова масовно истребување предизвикало преживеаниот вид да се диверзифицира и на територијата и на еволуцијата. Многу од овие преживеани видови станаа новиот доминантен вид на планетата.

Овој процес на масовно истребување беше најпроучуваниот и најпрепознатливиот во историјата и е познат како критското и терцијалното масовно истребување. Тука е каде што изумре голем дел од фауната на целата планета и се издвојуваат диносаурусите.

Што се однесува до флората на палеоценот, наоѓаме многу растенија кои траат и денес. Некои од растенијата што се развиле во ова време биле палми, четинари и кактуси. Ова е откриено благодарение на фосилните записи што ги собрале специјалисти. Имаше и места каде папратот беше многу изобилно растение.

Бидејќи преовладуваше климата за време на палеоценот, беше прилично топла и влажна фаворизира развој на големи површини на земјиште со лиснати растенија и зелена боја типична за раните чисти дождовни шуми и шуми. Овој развој на тропски екосистеми изобилен со влажност, топли температури и широка вегетација може да овозможи појава на нова фауна.

Четинарите доминираа во сите оние места каде што температурата беше пониска. Овие четинари се протегале до оние региони во близина на половите. Друго од растенијата кои ја продолжиле својата диверзификација биле ангиоспермите. Овие растенија се чуваат денес.

Фауна на палеоцен

Што се однесува до фауната на палеоценот, имаме многу животни кои мораа да го надминат настанот за масовно истребување на доцната крема. Theивотните што можеа преживеале имаа можност да се диверзифицираат проширувајќи се низ разни земји околу планетата. Тие особено ја искористија приликата дека диносаурусите веќе биле таму, а тоа биле најголемите предатори на планетата. Овие предаторски животни се натпреварувале за ресурси на животната средина, така што присуството на диносауруси, диверзификацијата и окупацијата на територијата било многу полесно.

Меѓу групите животни кои припаѓале на фауната на палеоценот и кои се ширеле во поголем дел биле цицачи, птици, влекачи и риби. Toе ги анализираме секој од нив.

влекачи

Рептилите беа група на животни кои го преживеале проширувањето и биле фаворизирани од преовладувачките климатски услови во тоа време. Еколошките услови им дозволија да се шират на повеќе области што станаа погодни за нивниот опстанок.

Меѓу влекачите преовладуваа повеќе изобилни кампосаури, кои живееле во водни живеалишта. Нивното тело било слично на телото на големите гуштери и имале долга опашка со 4 помали екстремитети. Дел од овие примероци може да бидат со должина до 2 метри и нивните заби биле во можност да го ловат својот плен со голема леснотија. Змиите и желките исто така имале свој развој во ова време.

Живина

Птиците палеоцен се населувале на оваа планета и тие се прошириле благодарение на зголемувањето на температурите во тропските области. Птици од родот Гасторнис, познати како терористички птициТие беа големи, но немаа можност за летање. Главната карактеристика на овој род е дека тие имале голем клун кој имал многу силна текстура. Нивните навики беа месојади и беа страшни предатори за многу животни.

Во текот на овој временски период, многу видови птици кои опстојуваат и денес се развиваат и се појавуваат благодарение на условите на животната средина. Меѓу оваа група птици наоѓаме галебите, бувовите, гулабите и патките, Меѓу другите.

Фауна на палеоцен: риби и цицачи

Во периодот на масовно истребување на креда, исчезнаа и голем дел од морската фауна и сите морски диносауруси. Ова доведе до помала конкуренција во морското опкружување и предизвика ширење на ајкулите да станат нови доминантни предатори. Многу од рибите што опстојуваат и денес се појавија околу ова време.

Што се однесува до цицачите, таа беше најуспешната група во фауната на палеоценот. Се истакнаа плаценталите, моноторите и торбарите. Плаценталите се група цицачи чија главна карактеристика е развојот на фетусот во рамките на мајката. Комуникацијата меѓу нив е воспоставена благодарение на папочната врвца и плацентата. Во оваа група се глодари, лемури и примати, меѓу другите.

Марсовите се друга група на цицачи од кои женката претставува еден вид торба позната под името марсуп. Тука ги наоѓаме кенгурите и немаше многу претставници во палеоценот. Конечно, моноторите беа животни чии карактеристики наликуваа на влекачи и птици. Нивното тело е покриено со превез, но тие се јајцевидни. Тука се птицечовка и ехидна.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на палеоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.