Фауна на олигоцен

Олигоцен фауна цицачи

La Елига на олигоцен била третата и последната од епохита што го формирале палеогенскиот период од ерата на Ценозојски. Тоа е временски период во кој планетата доживеала или забележливи промени на ниво на живи суштества и геологија. На Фауна на олигоцен Можеше да напредува благодарение на основната промена во климата што создаде идеални услови за размножување на животните и растенијата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и еволуција на фауната на Олигоцен.

Елига на олигоцен

Оваа ера започна приближно околу 34 милиони години и заврши пред околу 23 милиони години. За сето ова време, планетата претрпе забележителни промени. Климата играше фундаментална улога во развојот на флората и фауната. Овие промени на планетата предизвикаа животните да се прераспределат низ целата планета.

Олигоценот е време кое ги фасцинираше специјалистите во изучувањето на геолошкото време, бидејќи тие посветиле доволно време и напор да ги разјаснат најскриените аспекти. Времетраењето на олигоценот е приближно 11 милиони години и, за тоа време, движењата на тектонските плочи продолжија, достигнувајќи позиции слични на оние што ги имаат денес.

Фауната на Олигоцен е позната по тоа што е позната како ера на цицачи. И тоа е дека групата цицачи била таа што доживеала најголема диверзификација и разновидност во ова време. Благодарение на развојот и проширувањето на животните, може да се создадат добро познати поделби како глодари и кутии. Она што најмногу се издвојува од геологијата во ова време е ларомидната орогенија и алпската орогенија.

Што се однесува до климата, условите што го карактеризираа овој период беа прилично екстремни. Се карактеризираше со многу ниски температури во кои столбовите останаа покриени со мраз. Некои екосистеми беа модифицирани со намалувањето на глобалната температура. Да го анализираме животот подобро.

Флора

Олигоценската флора се карактеризира главно со зимзелени шуми кои преовладуваа заедно со листопадни шуми. Овие шуми се подготвени да можат да преживеат ниски температури. Ангиоспермите започнаа да се шират во голем број живеалишта, добивање на одличен домен.

Поради студената клима е забележано намалување на тропските шуми, кои беа заменети со тревни растенија и пасишта. Различни видови на растенија морале да се соочат со дејството на пасење животни кои се хранат со нив. Ајде да анализираме кои се овие животни.

Фауна на олигоцен

Фауна на олигоцен

Олигоценската фауна се карактеризира со тоа што има многу групи животни кои успеале да се диверзифицираат и просперираат и покрај климатските услови во кои се наоѓале. Во овие поразновидни групи животни наоѓаме птици, влекачи и цицачи. Некои научници ја нарекуваат фауната на Олигоцен возраста на цицачите. Станува збор за времето на Кенозојската ера, што друго може да се размножи во однос на цицачите.

Се појавија голем број нови видови цицачи, меѓу кои имаме глодари, кучиња, примати и цетаци. Toе ги анализираме секој од нив.

Глодари

Во рамките на редот на глодари, наоѓаме пообилна група цицачи кои се развиле за време на фауната на Олигоцен. Неговата карактеристика што помогна да се разликуваат од останатите беа многу острите заби за засеци со повеќе намени. Една од нив е да гризнете предатори или да грицкате дрва. Најпознатото семејство на глодари од олигоцен е Еомиди. Тие беа слични на денешните верверички, но со помало тело и арбореални навики.

Примати

Тие се група цицачи кои се карактеризираат со пет прста на екстремитетите. Една од главните предности на овие примати во однос на другите цицачи е спротивставениот палец. Покрај тоа, тие имаат плантиградни стапала што овозможуваат поддршка на целиот ѓон на подножјето за движење. Неговата шема на заби е генерализирана и не е многу специјализирана. Приматите што можат да се набудуваат почесто во ова време биле лемурот и потасниот.

Тарзи е братучед на со мала големина од приближно 10 сантиметри. Нивните главни карактеристики се дека имаат големи очи што им овозможуваат да го прилагодат својот вид во мракот. Тие се целосно диетирани на вајпер и поминуваат најмногу време суспендирани во гранките на дрвјата.

Исто така, лемурот е примат кој може да варира во големина во зависност од подвидот. Една од карактеристиките што се истакнува е нејзината долга опашка. Оваа опашка е често подолга од целото тело. Нивните очи се големи и им овозможува да ја видат темнината. Тие не ги разликуваат боите добро, иако можат да разликуваат форми.

Олигоцен фауна: каниди

Во рамките на канидите спаѓаат во групата волци и кучиња. Неговата главна карактеристика е да има тело со средна големина и да оди подржано на врвовите на прстите. Тие се месојадна храна и многу од нив се предатори. Тие се појавија во еоценот и подоцна се диверзифицираа.

Цетаци

Група цицачи кои биле во можност најмногу да се прилагодат на морскиот живот. Нејзини главни карактеристики се предните екстремитети изменети за да можат да станат перки. Нивните задни перки исчезнаа со текот на времето. Нивното дишење е белодробно, затоа мора често да се издигнуваат на површината за да го внесат воздухот.

За време на фауната на олигоценот развиен еден од најголемите копнени цицачи. Познат е како Парацератериум. Имаше приближни мерења на скоро 8 метри долги и 7 метри долги. Тие беа тревојади животни со многу добро развиено чувство за мирис. Не беше воопшто друже socубиво, но имаа осамен начин на живот. Очигледно тие се бореле едни со други, се судриле со главата и ги заштитиле со коски на черепот многу подебели од нормалното.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на Олигоцен.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.