Во 2016 година температурите ќе се зголемат од 1 до 2 степени во однос на просекот

топлина-2

Глобално затоплување Тој продолжува да прави вистински стабилен чекор и сега е познат телевизиски метеоролог Марио Пиказо, оној кој предупреди на негативните ефекти од климатските промени.

Според Марио, температурите ќе доживеат пораст во текот на 2016 година во однос на просекот и тие можат да се искачат од еден до два степени целзиусови.

Ова предвидување се заснова на анализа на температури на површината на океанот и дека тие даваат навистина веродостојни податоци за тоа што може да се случи во текот на целата година. На овој начин, предвидувањата покажуваат дека температурите ќе продолжат да растат како што се случуваше за време месеците јануари и февруари. Податоците укажуваат дека двата месеци биле два од најжешките во историјата, па сè укажува на тоа дека пролетта нема да биде поразлична и ќе преовладува Високите температури.

топлина

Другите метеоролози во оваа земја, како што е Хозе Антонио Малдонадо, посочија дека тој го имал минатиот февруари пораст од скоро еден степен Целзиусов над просекот и имало 66% повеќе дождови од нормалното. Сите експерти се согласуваат дека трендот на првите месеци од годината ќе продолжи и пролетната сезона ќе доживее многу повисоки температури на оние што обично се случуваат во овој период од годината, да се биде Шпанија едно од местата во светот каде ова пораст на температурите ќе биде најзабележително.

Затоа климатските промени станаа вистинска закана за целата планета и зголемувањето на температурите е една од најголемите опасности оние кои се соочуваат со светот во целина. Навистина сериозен факт што го прави тоа тие треба да бараат решенија што е можно поскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.