Температурата на Балеарските острови е зголемена за скоро 3 степени во последните четири децении

Плажа Кала Милор во Мајорка

Плажа Кала Милор (Мајорка)

Балеарските острови, архипелаг што се наоѓа источно од Пиринејскиот полуостров, е многу ранлив на климатските промени. Во последните четири децении температурата се зголеми за скоро три степени Целзиусови. Можеби не изгледа многу, но вистината е дека е доста ако ја споредиме со она што се зголеми во другите делови на светот.

Поради ваквата состојба, летото се чини дека станува се подолго и подолго, топење и мешање со пролетта, која станува сè потопла и потопла како што минуваат годините.

Ова го открива а учат објавено во меѓународното научно списание »Меѓународен весник за климатологија», спроведено од главниот истражувач на групата за метеорологија на одделот за физика на Универзитетот на Балеарските Острови (УИБ) Ромуалдо Ромеро со соработници како Агусти Јанса, поранешен директор на АЕМЕТ на Балеарските острови.

Но зошто? Мора да се земе предвид дека медитеранскиот регион е зона на транзиција помеѓу сувата и умерена клима. Ефектот на стаклена градина предизвика промени во атмосферската циркулација предизвикувајќи тропски антициклоничен појас, што е она што го дефинира летото во Медитеранот, се прошири на север. Поради ова, расте чувството дека летото станува подолго.

Катедрала во Палма (Мајорка)

Во исто време, врнежите се малку, иако ова намалување не е толку впечатливо како порастот на температурите. Сепак, поради топењето на столбовите, нивото на морето се зголеми за 10 до 20 сантиметри во минатиот век, и се очекува тој да продолжи да се зголемува меѓу 40 сантиметри и метар повеќе до крајот на векот, според Ромеро.

Доколку не се преземат мерки за одржување на глобалната просечна температура под 2ºС, во 2020 година на Балеарските острови таа може да се зголеми за 2ºС, а во 2100 на 6ºС.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.