Тасманско Море

Денес ќе разговараме за еден вид море што е уникатно по многу нешта. Тоа е за Тасман море. Сместено е на јужната хемисфера и има поинаква клима, како и многу разновидна флора и фауна. Оваа област може јасно да се идентификува како најјужна од целиот пацифички слив. Сместено е на брегот на Австралија и Нов Зеланд што го мие морето Тасман.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, формирање, флора и фауна на морето Тасман.

клучните карактеристики

Тасман море

Позицијата на ова море е уникатна, бидејќи целата оваа област поминува низ неколку климатски зони. Друго интересно прашање е неговите граници. Тоа е најјужната точка на сливот на Тихиот океан. Ако погледнеме мапа, можеме да го видиме ова море како одличен дијамант што ги поврзува континентите. Во ова море има бројни корални гребени, острови и значителна височина на дното. Островот Норфолк е најсеверната точка на границата меѓу морињата.

Морето Тасман е импресивно по големина како и има површина од скоро 3.5 милиони квадратни километри. Неговата длабочина е исто така. Најдлабокиот дел на ова море е познат како Тасманскиот басен и има длабочина што достигнува 6.000 метри. Островот Тасманија е најпознат во ова море. Сместено е на остров во јужна Австралија околу 240 км.

Целата оваа област е геолошки активна. Многу научници ги проучувале сите геолошки процеси што се случуваат во овие области. Она што најмногу се истакнува кај Тасманското Море е богатството на биодиверзитет, како во флората, така и во фауната. Тука се наоѓаат уникатни животни, од кои најпознат е ѓаволот од Тасманија. Исто така што да кажам дека има многу корални гребени. Постои област позната како корален остров и тоа е огромна карпа што потребни се околу 600 метри надморска височина и е широк околу 200 метри.

Единствени домородни популации се наоѓаат на островот Тасманија во кои живеат многу малку луѓе. На пример, островот Лорд Хоу има население од само 400 луѓе. Тој е најстариот остров на целото ова море. Во близина на крајбрежјето наоѓаме мазни рабови на целата територија. Во некои крајбрежни води се наоѓаат на песочното дно и длабочините на карпите, глината и мешавината на обете.

Клима на морето Тасман

Тасман море

Морето Тасман е откриено од Абел Тасман во 1640 година. Оттука и неговото име. Едвај имаше многу информации за овој океан години порано. Луѓето не ни знаеја каде се во Австралија.

Во однос на климата, имаме варијации низ целиот регион. Покрај морето Тасман се наоѓа тропската, суптропската и умерена клима. Оваа разновидност на клими овозможува да се развие голема количина на флора и фауна, што го прави уникатно живеалиште. Временските услови влијаат на океанските струи што можат да се најдат тука. Топлите воздушни маси кои циркулираат низ овие региони прават водата да достигне до 26 степени. Во најјужниот дел има постудени води поради близината до Антарктикот. Некои потоци имаат големи парчиња санта мраз бидејќи температурите паѓаат под нулата во одредени периоди од годината.

Истото се случува со плимата и осеката. Постојат приливни движења што можат да достигнат 5 метри. Исто така е различно во однос на режимот на бура. Ветровите што доаѓаат од Тихиот океан се одговорни за постоењето на овие бури. Зголемената температура на површината на океанот прави големи количини на топол воздух да се судрат со постуден воздух на надморска височина. Кога топол воздух се крева и се среќава со студен воздух во висина, тие завршуваат со кондензација и раѓаат облаци од дожд. Со контрастот на температурите, може да настанат многу силни бури кои ќе ослободат некои климатски непогоди.

Особено треба да се напомене дека помеѓу 40-50 степени географска ширина е местото каде што има поголема веројатност за невреме.

Тасманското Море и жителите

Споменавме дека локацијата има неколку климатски зони. Ова предизвикува влијание врз жителите на овие области. На север има доволно затоплување за да има тропска клима. Особено може да се види поради постоењето на поголема количина на фауна. Кај некои од видовите што ги наоѓаме, гледаме ајкули, летачки риби и многу цицачи како китови.

Голем број видови ајкули живеат во јужното Море Тасман. Големото бело е најпознато. Многу туристи се плашат од нејзините масивни перки. Постои постојана експедиција со кафези и опрема за нуркање за набудување бели ајкули. Оваа туристичка атракција е клучна за приходите на областа Тасман Море. Од друга страна, летачките риби имаат импресивна големина, понекогаш достигнуваат половина метар во должина. Обично живее во потопли води и има 4 перки. Тие можат да скокаат од водата на прилично голема далечина. Должината на летот над морската површина зависи од брзината на водните струи.

Ако сакате да видите цетаци во морето Тасман мора да отидете во северниот дел. Можеме да најдеме сперматозоиди, бесилки и китови на перки. Овие цетаци се населуваат на овие места поради таложењето на зоопланктонот во водата. Гледањето на цетаци е уште една од најпопуларните туристички активности.

Флора и фауна

Конечно, ќе разговараме за некои видови флора и фауна. Алгите најмногу растат во северната област каде климата е потопла и поумерена. Поладните струи не влијаат на изобилството на риби. Обично, видови, како што се туна, скуша, Хорхе, ѓон, меѓу другите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за морето Тасман и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.