САД засега остануваат во Парискиот договор

Рекс Тилерсон

Рекс Тилерсон

Од резултатите на изборите за претседател на Соединетите држави, чиј победник беше Доналд Трамп, постојат различни загрижености и полемики околу тоа дали САД ќе го напуштат или ќе останат во Парискиот договор.

Со цел да се намалат ефектите од климатските промени и да се подобри стабилноста на светот, Потребно е земјите што произведуваат најмногу емисии во атмосферата, како САД и Кина, го ратификуваат Парискиот договор. Што конечно се случува со САД?

Доналд Трамп на чело на САД

Доналд Трамп е избран за претседател на САД и тој е многу посебен човек. Размислете за климатските промени Тоа е изум на Кинезите со цел да се добие конкурентност. Таа се заснова да даде таква изјава за нивните сопствени искуства и искуства. Тој вели дека во Канада паѓа снег и е многу студено и дека, лично, тој не ги гледа ефектите од климатските промени.

Климатски промени Трамп

Соочен со такви изјави, тој за време на својата кандидатура објави дека, доколку тој стане претседател на Соединетите држави, ќе ги повлече сите средства наменети за активности против борбата против климатските промени. Ова го прави оттогаш за нема таква промена и тој буџет би го распределил во добивање и подобрување на ефикасноста на фосилните горива.

Информативна конференција за постапките на Трамп

Прва информативна конференција на претседателот Доналд Трамп се слави на 11 јануари. Речената конференција не дава никаков позитивен елемент за политиката што ќе ја спроведува во врска со еколошките прашања што Белата куќа ќе ги спроведе од 20 јануари. Тој ден е кога Доналд Трамп ја презема должноста претседател.

Охрабрувачка работа за климатската политика е тоа Рекс Тилерсон, поранешниот претседател на „Ексон Мобил“ и иден државен секретар на Соединетите држави, напредуваше дека во овој момент, САД нема да се откажат од Парискиот договор за климатски промени. Исто така, сметаше дека е важна одлуката дека Соединетите држави мора да продолжи да учествува на меѓународно ниво во сите договори и одлуки што се донесуваат во врска со климатските промени, бидејќи Соединетите држави се светска сила одговорна за скоро половина од емисиите на стакленички гасови во атмосферата.

климатски промени на Доналд Трамп

„Мислам дека е важно САД да останат вклучени. Справување со заканите од климатските промени тоа бара глобален одговор. Ниту една земја не може да го реши тој проблем сам “, рече Тилерсон.

Тој исто така додаде дека фактот што САД останаа во Парискиот договор, кој претходно го ратификуваше администрацијата на Барак Обама, е многу поволен за правилно одржување на планетата.

Изгледите на Америка и надежниот Тилерсон

ExxonMobil беше предводен од Тилерсон кога Парискиот договор стапи на сила минатиот ноември и во тоа време тој веќе преку изјава процени дека Парискиот договор е многу важен чекор од владите низ целиот свет за да можат порано да одговорат на сериозни ефекти предизвикани од климатските промени од глобално ниво.

Имајќи ги предвид тенденциите за негирање на избраниот претседател и некои членови на неговиот владин тим, очекувањето добри дела за климата и состојбата на природата е многу утописко. Сепак, тврдењето на Тилерсон Ни остава некаква сребрена постава во ова сценарио.

Климатски промени

Прилично е охрабрувачки што Тилерсон признава дека климатските промени бараат глобално дејствување од страна на мнозинството влади кои се одговорни за емисиите на стакленички гасови во атмосферата. Покрај тоа, тоа исто така ни дава надеж дека тој може да постапи советувајќи го Доналд Трамп за потребата да продолжи во Парискиот договор, бидејќи САД треба да бидете лидер против климатските промени и почитувајте ги вашите меѓународни обврски, бидејќи е одговорен за скоро половина од глобалните емисии. Доналд Трамп не само што мора да ги задржи Соединетите држави во Парискиот договор, туку мора да го стори тоа и како потенцијален шеф на американската дипломатија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.