Река Рин

Река Рин

Денес ќе разговараме за најдолгата река што минува низ Германија. Тоа е за Река Рин. Иако е мала по големина во споредба со другите познати реки во светот како што се Нил и Амазон, тој е дел од еден од најважните водни патишта во цела Западна Европа. Таа е една од реките во која германската култура целосно се придржува бидејќи има приказни, митови, легенди и други песни чиј клуч е реката Рајна.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање, геологија, флора и фауна на реката Рајна.

клучните карактеристики

речен рин и важност

Тоа е водно тело кое се наоѓа на европска територија и минува главно низ Германија. Неговото раѓање се одвива во регионот на кантонот Грисонс, лоциран во швајцарските Алпи. Неговата уста завршува во Северното Море и има должина од 1230 километри. Неговите води течат во правец од север кон северозапад и се должат на хидрографски слив кој има приближна површина од 185.000 квадратни километри. Тие имаат тенденција да имаат прилично голем волумен на проток, со просек од околу 2900 кубни метри во секунда.

Се храни од водите на другите помали реки кои служат како притоки и се следниве: Тамина, Раин да Медел, Некар, Мозел, Рур и Лан. Реката Тома се смета за главна притока на реката Рајна, но не се вика со ова име, но сè до областа каде што се среќаваат реките Вордерхеин и Хинтеррајн, не го добива ова име. Откако ќе ги поминат овие реки, патот напред поминува низ глацијалната алпска долина, позната како долина Рајна.

Како што напредува неговиот тек, теренот почнува да биде нешто порамен и водите се излеваат во езерото Констанца и потоа се движат на запад. Кога ќе стигне до северот на Швајцарија има еден вид водопад бидејќи паѓа на висина од околу 23 метри.

Тие не се навистина големи или импресивни падови, но многу се убави да се видат. Откако ќе стигне до фазата на водопадот, тој продолжува по својот пат кон морето. Кога е близу нејзината уста, реките Меус и Шелт се спојуваат и помеѓу субјектите формираат делта со мноштво канали.

Формирање на реката рана

поглед на реката Рајна

Ние тоа треба да го знаеме Сè уште нема консензус што ја диктира точната старост на оваа река. Постојат некои студии кои не успеваат да ги утврдат конечните податоци за староста на реката. Познато е дека формирањето на оваа река се должи на природна последица произведена од издигнувањето на земјите и формирањето на планинските масиви. Во текот на Еоценска епоха, орогенијата на крајот предизвикала пукнатина што одеше од север кон југ и што направи неколку водни тела што постоеја во тоа време, да патуваат надолу.

Откако оваа орогенија доведе до области што може да бидат водни тела, започна да се формира мал поток. Ова е научено од набудувањето на најстарите седименти на реката Рајна досега. Сите овие седименти датираат од Миоцен.

На малиот поток му требаа уште илјада години да го трансформира својот тек, бидејќи нивото на морето се зголемуваше во регионот на Холандија. Како резултат на тоа, реката Рајна го смени својот тек во текот на холоценска епоха.

Флора и фауна на реката Рајна

паѓа раин

Toе видиме која е најзастапената флора и фауна на оваа река. Имајте на ум дека е способен да смести неколку видови животни и повеќе од 50 видови флора. Некои од најобилните риби што се наоѓаат низ целата река се обична пастрмка, лампри од поток, мрена, речен лампри, златен крап, рутил, обична јагула и трева крап.

Само да сметаме пронајдени се повеќе од 50 видови риби, од кои 37 од нив се природни, а останатите се воведени од луѓе прекувремено. Не само што има фауна поврзана со вода, туку има и други видови фауна што го опкружуваат целиот екосистем. Гледаме бројни видови птици кои живеат во вашата област. Цела зима ја поминуваат таму за да можат да се одморат од миграциите. На пример, гледаме видови птици, како што се јагула, гуска за лице, европска пудлица, тафтувана пудлица, обичен јагода, голема гроздеста грозде, острица и голем корморан. Постојат и некои лебеди кои се дел од фауната на птиците кои припаѓаат на оваа река.

Различни видови водоземци и влекачи се наоѓаат и низ сливот на реката Рајна. Тие се издвојуваат меѓу нив црвената жаба, обичната жаба и змијата со јака.

Што се однесува до флората, таа е составена од водни растенија како трска, кои се наоѓаат на вртлив начин на бреговите на реката. Постојат неколку повеќегодишни растенија кои имаат цвеќиња кои толерираат влажни почви. Овие растенија се лилјани. Друга флора исто така може да се најде околу реката кои формираат пасишта и области со пократки треви. Во некои области каде што растенијата можат да растат повисоки, може да се формираат мали крајбрежни шуми.

Економско значење

Мора да се земе предвид дека оваа река е навигациска рута во внатрешноста на Европа и поради тоа има големо економско значење за околните земји. Тој е можеби најважниот на запад од континентот. Од вкупната должина на реката, 880 километри се пловни и тој се приклучува на Дунав преку канали. Во близина на бреговите има многу патишта и железници кои исто така минуваат од едно до друго место.

Економската важност на оваа река е дека индустриската стока и луѓето можат да се транспортираат низ нејзините води. Благодарение на својата стратешка локација, тој бил вклучен низ историјата во политички конфликти.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Рајна и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.