Река Нил

речна навигација

El Река Нил Тоа е меѓународна река, долга повеќе од 6000 километри, која поминува десет земји на африканскиот континент. Иако долго време се сметаше за најдолга река во светот, таа во моментов е на второ место, надмината од Амазон откако го редефинираше своето потекло. Отсекогаш бил важен извор на живот за жителите на нејзината долина, обезбедувајќи богата плодност и служејќи за развојот на древната египетска цивилизација. Исто така, има влијание врз економијата, културата, туризмот и секојдневниот живот на африканскиот континент.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, флора, фауна и важност на реката Нил.

клучните карактеристики

локацијата на најдолгата река во светот

Реката Нил е втората најдолга река во светот, со вкупна должина од 6.853 километри. Неговата рута север-југ поминува 10 африкански земји. Има слив од приближно 3,4 милиони квадратни километри, што зафаќа малку повеќе од 10% од копнената површина на Африка. Неговата максимална ширина е 2,8 километри. Бидејќи поголемиот дел од областа низ која тече реката Нил е сува со многу малку дожд. Оваа река стана егзотична река. Ова значи дека нејзиниот проток на вода потекнува од води каде што климата е погодна за дожд.

Неговиот речен систем се состои од две реки, реката Бел Нил претставува 80% од нив и реката Син Нил претставува 20% од сезоната на дождови. Долината на Нил е една од најплодните долини на реки во светот и жителите на оваа област можат да фармираат.

Имало многу етнички групи кои живееле на нејзините брегови низ историјата, како сирук, нуер и суфи. Поради нивните различни верувања (муслимани, православни христијани, Евреи, коптски традиции и други религии), тие живееја низ периоди на мир и војна.

Реката Нил се извртува и се врти, се стеснува во некои области и се проширува во други. Може да се сретнете со водопад на патот, иако може да се плови во неколку делови, тешко е да се движите поради неговата импулсивност во други делови.

Освен валканата боја што може да се види по трасата на Белиот Нил, Нилската вода е генерално сина, во целосна спротивност со жолтата боја на пустината и зелената од палмите. Реката формира мали острови, од кои некои се туристички атракции.

Закани и извор на реката Нил

Река Нил

Главната закана за втората најдолга река во светот е загадувањето што го претрпува, бидејќи и покрај обидите да се донесат регулативи за ограничување на испуштањето отпад во нејзините води, индустриите и хотелите и понатаму страдаат од такво занемарување.

Слично, зголеменото испарување од реката Нил го забрзува овој процес на загадување, не само што ги загрозува луѓето кои зависат од неговите води за да преживеат, но и загрозување на биолошката разновидност што живее во реката Нил и неговата околина.

Неговото раѓање отсекогаш било контроверзна тема, бидејќи иако некои истражувачи, како што е Буркхарт Валдекер од Германија, тврдат дека Нил е роден во реката Кагера, други веруваат дека потекнува од езерото Викторија. Се верува дека во XNUMX век од нашата ера потекнува од глечерот Ровензори.

Притоки на реката Нил

карактеристики на реката Нил

Не постои консензус за изворот на реката Нил, бидејќи иако езерото Викторија е големо, го снабдуваат други реки како што е реката Кагера во западна Танзанија. За возврат, ова е исто така обезбедено од неговиот извор, реката Рукарара (Рукарара), која беше преименувана како што се влева во Кагера.

Друг извор на реката Нил кој е подалеку е реката Лувијонца, која се влева во реката Рувубу и се спојува со реката Кагера, а потоа се влева во езерото Викторија. Ова е најстариот познат извор и останува еден од најголемите извори јужно од Нил.Белиот Нил, исто така познат како Горниот Нил или Горниот Нил, се спојува со Синиот Нил во Картум или главниот град на Судан, Картум. Во тоа време започнува средниот дел на Нил или средниот дел на Нил. Трасата оди од Картум до Асуан, со вкупна должина од приближно 1.800 километри.

Конечно, реката Нил се влева во Средоземното Море преку нејзините притоки, формирајќи ја делтата на реката Нил, која е една од најголемите делти во светот. Тоа е огромна и плодна област на северен Египет, порано позната како Долен Египет, со висока густина на население и погодна за развој на земјоделството. Подолу можете да видите карта на устието на реката Нил.

Реката Нил обично е поврзана со Египет и неговите градови, но тече низ 10 африкански земји вкупно: Бурунди, Танзанија, Руанда, Уганда, Кенија, Јужен Судан, Судан, Демократска Република Конго, Етиопија и самиот Египет.

Флора и фауна

Иако климата на реката Нил е само неколку метри од пустината, нејзините плодни води овозможуваат размножување на блиската вегетација, таа не се користи само за земјоделски цели, туку и нејзиниот најголем индекс се растенијата папирус, поради што се користеше пред откривањето на хартија.

Покрај тоа, областа е позната по големата количина треви и видови со долги стебла како трска и бамбус. Видовите дрвја пронајдени на патеката вклучуваат шилест Хасаб, абонос и прерија багрем, кои можат да достигнат до 14 метри во височина.

Нил ја диверзифицираше биолошката разновидност и се прилагоди на условите за живот со висока температура. Цицачите вклучуваат нилски коњи, слонови, жирафи, окапи, биволи и леопарди.

Видови како сиви чапја, џуџести галеби, големи корморани и обични лажици се пронајдени во фауната на живината. Меѓу рептилите, гуштерот монитор Нил, вториот по големина крокодил на Нил во светот, а желката од дрвосеча се особено истакнати. Реката Нил е дом на приближно 129 видови риби, од кои 26 се ендемични, што значи дека живеат само овие риби.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за реката Нил и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.