Шпанија има ранливост во стабилноста на крајбрежјето поради глобалното затоплување

Стабилност на крајбрежјето во Шпанија

Во неколку претходни написи како што е оној на „Најкритичните точки на климатските промени“ Јас коментирав дека Шпанија е една од земјите на Европската унија што тој е поранлив на ефектите од климатските промени. Едно од негативните ефекти на долгорочното глобално затоплување е тоа на зголемувањето на нивото на морето.

Следствено, овој долгорочен глобален проблем може да има многу сериозни последици за земјите и нејзината стабилност на крајбрежјето. Зошто Шпанија е толку ранлива на крајбрежјето?

Ефекти од глобалното затоплување

Еден од проблемите на глобалното затоплување е топењето на мразот на Арктикот и Антарктикот со последицата пораст на нивото на морето. Економијата на Шпанија се базира претежно на терцијарен сектор (туризам) и крајбрежјето е многу населено, па доколку се зголеми нивото на морето, ќе има бројни проблеми.

На оваа појава произведена од глобалното затоплување, мора да додадеме зголемено поплавување што, со покачување на нивото на морето, ќе биде поразително и ќе предизвика многу поголема штета.

нивото на морето

Шпанија е ранлива поради нејзините многу населени крајбрежја

До денес, 361 милиони квадратни километри што ги окупираат океаните делуваа во борбата против глобалното затоплување, бидејќи тие беа одговорни за апсорбираат до 90% од топлината произведена од луѓето и третина од емитуваниот јаглерод диоксид.

Океаните и морињата апсорбираат СО2

Ова се случува поради парцијалниот притисок на јаглерод диоксид во атмосферата. Кога има многу јаглерод диоксид во атмосферата, тој преминува во водата, која делува како регулатор. Проблемот со овој феномен е што генерира негативни несакани ефекти. Кога има големи количини на СО2 во водата, тие предизвикуваат нивно закиселување и влошување на морските екосистеми и живеалиштето на многу видови.

Еден од најпознатите и најпознати случаи на несакани ефекти предизвикани од апсорпција на СО2 од океаните е белење на корални гребени, што може да заврши од глад.

корали

Всушност, западното Средоземно море е морскиот регион кој има најмногу акумулиран антропоген јаглерод диоксид во неговите длабоки области во светот, поради фактот што е опкружен со човештвото и процесите на тонење на ладни и густи води што се случуваат тука, што спречува излез на СО2 кон Атлантикот преку Гибралтар.

Во извештајот од Каталонија беше откриено дека просечните температури се зголемија за околу два степени од 1900 година.

Какви последици има ова?

 Научниците предупредуваат на директните последици од глобалното затоплување, како што се топењето на поларните капаци и глечерите, термичката експанзија на водата и последователното зголемување на нивото на морето, покрај зголемувањето на поморските бури, што, според нив, ќе има ефект на ерозија на плажите, која сега тие веќе губат помеѓу 60 и 90 сантиметри годишно.

Со оглед на овие последици, може да има Шпанија климатски бегалци во следните години. Покрај тоа, фактот дека периодите на суша се подолги во полусушните области на југоистокот на полуостровот веќе беа заедно со многу други фактори, особено економските, причини за масовните миграции што се случија во Шпанија во XNUMX-тите.

пораст на нивото на морето

За неколку години, со сегашната стапка на потрошувачка и деградација, количината на ѓубре во морето ќе ја надмине онаа на рибите. Меѓу проектите што се обидуваат да ги запрат овие сериозни последици се вбризгување на јаглерод диоксид во резервоарите на морското дно за да се отстрани СО2 од циклусот, експлоатација на гасни хидрати, чиј свет резерви двојно повеќе од нафтата, природниот гас и јаглеродот заедно, или чистење на повеќе од пет трилиони парчиња пластика што во моментов лебдат во океанот.

Исто така апелираше за поголемо почитување на шпанското морско опкружување, што го направи 5% од светската морска биолошка разновидност, околу 200.000 8,6 видови, од кои само XNUMX% се заштитени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.