Пустина Соноран

Пустината Сонора

El Пустина Соноран тој е дел од огромниот коридор на суви екосистеми во Северна Америка што се протега од југоисточна држава Вашингтон до државата Хидалго во централните висорамнини на Мексико и од централен Тексас до брегот на океанот. Полуостров Долна Калифорнија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за пустината Соноран, кои се нејзините карактеристики и важност.

клучните карактеристики

огромни кактуси

Овој сушен коридор од речиси еден милион квадратни километри е поделен на четири големи пустини:

  • Големиот басен.
  • Пустината Мохаве.
  • Пустината Соноран.
  • Пустината Чивахуан.

Големата пустина Чивахуан се состои од низа низини кои го опкружуваат Калифорнискиот Залив или Морето Кортез. Иако е единствен ентитет во Соединетите Држави, кога ќе влезе во Мексико се бифуркира во сушен континентален регион, технички познат како пустината Соноран и крајбрежна пустина што се протега по полуостровот Долна Калифорнија. Позната како пустината Долна Калифорнија.

Оваа комплексна пустина Сонора-Да Калифорнија, како што ја дефинираме овде, вклучува 101,291 квадратни километри пустината Долна Калифорнија и 223,009 квадратни километри вистинска пустина Соноран. Севкупно, 29 отсто (93,665 квадратни километри) од оваа дивина се наоѓа во Соединетите Држави, а останатите 71 отсто (230,635 квадратни километри) во Мексико. Проценуваме дека до 80% од областа на дивината останува недопрена

Во споредба со околината, планините во пустината Соноран тие не се високи, во просек, околу 305 метри. Најпознатите планини се планините Чоколадо и Чакевара во Калифорнија, планините Кофа и Хаквахара во Аризона и планините Пинакоте во Мексико.

Соноранска пустинска клима

Пејзажи на пустината Соноран

Регионот е еден од најсувите и најтоплите во Северна Америка, со летни температури кои надминуваат 38°C. Зимите се благи, со јануарски температури меѓу 10ºC и 16ºC. Повеќето пустини добиваат помалку од 250 mm врнежи годишно. Поради оваа причина, речиси целата користена вода доаѓа од подземјето или од различни реки, како Колорадо, Гила, Солт, Јаки, Фуерте и Синалоа, кои ја минуваат пустината од планините и околината.

Земјоделството со наводнување е важен дел од економијата на регионот, а нивото на водата драстично опадна од 1960-тите. Проектот Централна Аризона е голем воден систем кој обезбедува милиони галони вода дневно. од реката Колорадо до источната пустина, особено областите Феникс и Тусон.

Флора

На оваа голема површина флората минува низ две фази, плодна сезона и сушна сезона, која е најтешка за животните што ја населуваат. Како и сите големи пустини во Северна Америка, пустината Соноран се карактеризира со големи кактуси, вид на кактуси кои често се појавуваат во каубојските филмови. Овие интересни кактуси се со големина од големина на палец до 15 m, немаат лисја, имаат трње за да се заштитат од жедните животни, тие имаат разнежно сочно стебло, нивните корени се дизајнирани да заробат што е можно повеќе вода. Може да достигне до 10 тони, при што четири петтини или повеќе од тоа е вода. Тие исто така можат да живеат до 200 години и растат бавно, растејќи по еден метар на секои 20 до 50 години.

Додека пустината е изолиран и навидум неплоден свет за време на суши, кога ќе падне првиот дожд, животот повторно се појавува како рај. Сè е полно со боја кактуси цветаат во сина, црвена, жолта и бела боја, жаби кои излегуваат од суви кревети од езерата да се репродуцираат, заспани семиња од глуварче кои цветаат и произведуваат повеќе семиња за да се обезбеди нивната бесмртност.

Сè станува зелен и шарен свет. Дрвјата како што се palo blanco, palo iron, toote, palo verde и mesquite имаат други системи за прилагодување, како што се растат на бреговите на потоци и ридови, пократки од компензирачкиот ветер, и имаат многу тврдо дрво и долги корени кои можат да се истрошат. Пробијте ја земјата додека не го најдете резервоарот. На пример, мескот е речиси вкоренет кога е млад, но штом ќе најде вода ќе порасне.

Дивиот свет на пустината Соноран

најголемата пустина во северна Америка

За возврат, фауната на пустината Соноран користи свој систем за преживување, а инсектите како што се пајаците и шкорпиите научија да живеат удобно во овој контрастен свет. Некои јајца од ракчиња лежат во суви езерца, а кога ќе се наполнат, животните оживуваат. Колку и да изгледа неверојатно, има околу 20 видови риби во пустините на САД и Сонора, а секој од нив нашол и начин да преживее во клима спротивна на нивната природа. Од друга страна, има и голем број на влекачи како гуштери, игуани, гуштери, змии, желки и змии кои ги прават своите домови во пустината.

Присутни се и птиците, а едно попладне во Агуајес може да се видат врапчиња, клукајдрвци, гулаби, потполошки и патници кои доаѓаат да пијат, и овие последни две може да се видат како трчаат низ грмушките. Има и птици грабливки, како што е врапчето, кои се хранат со мали птици и глодари, како што се кенгурскиот стаорец или канцито.

Другата фауна на пустината Соноран е составена од цицачи, од кои многу, како што се којотите, лисиците, глодарите, зајаците и зајаците, живеат во подземни јами совршено изолирани од надворешниот свет, и од топлина и од сонце, од студ и од суша. , тие ќе акумулираат храна во овие засолништа за да преживеат. Сепак, пумата живеат во пештери и засолништа од карпи.

Други пустински животни како големи овци и мазги кои живеат на непристапни карпи и планиниТие се ценети ловечки трофеи поради нивните прекрасни рогови, па затоа ловокрадците секогаш ги бараат и ги ставаат на работ на истребување.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за пустината Соноран и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.