Пустината Атакама, најсувото место на Земјата

Формирање карпи во пустината Атакама

Планетата на која живееме е свет во кој коегзистираат и крајности и средни термини, пустината Атакама е местото каде што животните и растенијата имаат многу проблеми да се понапредат.

Тоа е најсувиот регион што постои, но зошто?

Карта на Атакама Каде се наоѓа пустината Атакама?

Пустината Атакама е неполарна пустина лоцирана во Јужна Америка, која моментално зафаќа површина од приближно 105.000 км2, со должина од скоро 1600 км и максимална ширина од 180 км. Се ограничува со Тихиот океан на запад и со планинскиот венец Андите на исток.

Припаѓа на Чиле и има граници со Боливија и Аргентина. На границата што се разграничува со оваа последна јужноамериканска земја, се наоѓа вулканот Сокомпа, кој кон 5250 а. Ц. еруптираше со површина од 600 км2 со остатоци (карпести седименти). Можете да видите повеќе за нејзината локација на мапата

Потекло

Пустинска планина Атакама

Да не беше Струја на Хумболт, сигурно сепак ќе беше тоа што беше пред три милиони години: морското дно. И тоа е дека оваа струја, со транспортирање на ладна вода од Антарктикот до чилеанскиот и перуанскиот брег, предизвикува ладење на морските ветрови, намалувајќи го испарувањето и со тоа избегнувајќи формирање облаци на врнежи..

Друг фактор што придонесе за напредување на пустината во овој дел на светот е Фоен ефект, климатски феномен што предизвикува облаците да испуштат врнежи на падините на планините на, во овој случај, планините Анди, така што, кога ќе ги надминат, да немаат вода, што на тој начин генерира пустината 

Од друга страна, на северот од планините Андите е формиран Алтиплано, што е висока и широка вулканска рамнина. Додека на југ зафаќа влага од Тихиот океан, на север спречува бурите од регионот Амазон да влезат во Чиле.

Каква е климата во најсушната пустина на светот?

Салар од пустината Атакама

Ако мислевте дека медитеранското лето е малку тешко да се поднесе, Замислете како би било да се живее на место каде што ноќе може да се спушти на -25ºС, а преку ден може да достигне 50ºС.. На топлинска амплитуда Толку е високо што многу малку храбри луѓе се осмелуваат да одат, а уште помалку оваа пустина ја направија свој дом.

Во однос на врнежите, мерливите врнежи, односно 1мм или повеќе, можат да паѓаат еднаш на секои 15 до 40 години. Може да поминат векови за да врне силен дожд. Но, иако врне многу малку, во текот на месецот јануари и февруари има многу електрични бури.

Релативната влажност на воздухот е 18% во внатрешноста, но може да достигне 98% на брегот во текот на зимските месеци, така што термичка сензација може да биде многу непријатно. И не само тоа, но ако се осмелите да одите, мора да се заштитите од ултравиолетовите зраци, бидејќи зрачењето е многу високо.

Пустината Атакама и човечкото суштество

Астрономски телескопи во пустината Атакама

И покрај тешките временски услови, од почетокот на американската колонизација, луѓето ја користеле на некој начин. Пред 12.000 5000 години, колонија работеше во рудник за железен оксид во Талтал, во регионот Антофагаста. Години подоцна, околу XNUMX година п.н.е., шинхорите започнале да ги мумифицираат своите мртви. Исто така, тука се разви цивилизацијата на Инките.

Денес, тоа е идеално место за човештвото да научи повеќе за астрономијата и да ужива во теренски спорт.

Астрономија

Кога сакате да ги погледнете theвездите, треба да отидете на некое место подалеку од урбаниот центар, во спротивно загадувањето на светлината нема да ви дозволи да видите многу. Точно е дека постојат телескопи со кои сè уште можете да видите многу објекти и во градовите, но секогаш ќе биде подобро да се држите настрана од вештачката светлина.

Во пустината Атакама овој проблем не постои. Не само што нема тешко загадување на светлината, туку и малата облачност и висината над морското ниво ја прават сликата видена преку оптичката цевка на телескопот многу остра. Од оваа причина, има повеќе од десетина опсерватории кои се лоцирани овде, како АЛМА, која е најголемиот астрономски проект во светот.

Спорт

Дали ви се допаѓа митингот? Ако е така, веројатно сте виделе некои од шампионатите што се одржуваат во Атакама, како што се релито Баја Атакама, релито Патагонија Атакама или релито на серијата Дакар. Теренот што го има оваа пустина е најсоодветен за овој спорт.

Флората и фауната се прилагодени на овој регион

Флора

Иако е тешко да се поверува, постојат многу видови на растенија кои успеале да се прилагодат, како што е следново:

 • Копијапоа: тоа е род на кактуси со топчеста форма со димензии 10-15 см заштитени со црни боцки кои произведуваат спектакуларни жолти цветови. Во зависност од видот, може да произведе пијавки.
 • Сенецио мириофилус: тоа е грмушка што достигнува 50 см со жолти цвеќиња слични на маргаритките со дијаметар од 2 см.
 • Рицинус: тоа е грмушка со палмати лисја од зелена или црвеникава боја во зависност од сортата, која достигнува 2-3 метри во висина.

фауна

Постојат некои животни кои еволуирале во пустината Атакама, како што е следново:

 • Пелекан: пеликанот е водна птица која има долг клун кој се храни со риби.
 • Викуња викуња: викуша е камила на Андите. Тешко е до 55 кг еднаш возрасни, и се храни со трева.
 • Philodryas chamissonis: долга опашка змија е змија која може да има должина до 140 см. Се храни со мали глодари и инсекти.

Цветна пустина Атакама

Изгрејсонце во пустината Атакама

Се чини неверојатно дека на такво суво место може да биде сцена на еден од најубавите спектакли на природата. Кога врне, колку и да е малку, растенијата растат брзо и произведуваат толку многу цвеќиња што ја покриваат пустината со живот. И, ако не ми верувате, еве неколку слики и видеа. Уживајте во нив.

Цветна пустина Атакама

Слика - Поголема перспектива- img.rbl.ms

 

Цветни растенија во пустината Атакама

Слика - Истражете- Atacama.com

Пустината Атакама е едно од најневеројатните места на планетата, зарем не мислите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.