Пролетта 2017 година беше најтопла во евиденцијата

Дрвен термометар

Во Шпанија, во последно време, рекордите се кршат практично во секоја сезона од годината. За време на пролетта што само ја поминавме средните вредности се повисоки од вообичаените од 1965 година, што беше кога AEMET започна да има унифицирани записи за целата земја.

Од таа година, Шпанија не доживеа толку топла пролет како во 2017 година. Но, не само што треба да зборуваме за високи температури, туку и намалување на врнежите до 23%. Како последица на тоа, летото може да биде доста тешко на некои места, особено каде што не врне дожд воопшто или воопшто во текот на таа сезона.

Пролетни температури 2017 година

Температурни серии

Слика - АЕМЕТ

Од 1 март до 31 мај просечната температура беше 1,7 степени Целзиусови повисоки од просечното земање како референтен период во годините 1981-2010); односно беше 15,4 ° С. Оваа вредност е за 0,06ºС поголема од претходната највисока вредност, достигната во 2011 година.

Ако зборуваме за области, AEMET истакнува дека беше особено топло во Навара, Арагон, внатрешна Андалузија, Баскија, Кастилја и Леон и Ла Риоха; топло на остатокот од полуостровот и на Балеарските острови и помеѓу многу топло и екстремно топло на Канарските острови.

Највисоките температури беа достигнати во Оренсе (37,6 ° C) на 24 мај, на аеродромот во Гранада (37 ° C) на 25 мај, Билбао (36,4 ° C) на 25 мај, на аеродромот Ланзароте (36,1 ° C) на 17 април и во Гран Канарија (34,2 ° С) исто така на 17 април.

Врнежи од дожд во пролет 2017 година

Серија врнежи

Слика - АЕМЕТ

Во текот на минатата пролет во просек паднаа 133 литри на метар квадратен, што претставува А. 23% намалување. И покрај тоа, март имаше многу влажен карактер со 29% повеќе врнежи, но април беше екстремно сув бидејќи врнеше 60% помалку од вообичаеното, а во мај направи 23% помалку. Беше само влажна сезона на југо-запад од Андалузија на југо-исток од заедницата на Валенсија.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.