Прашки астрономски часовник

проклетството на прашкиот астрономски часовник

Како што знаеме, многу градови имаат иконски работи кои се уникатни и посебни. Во овој случај, ние ќе разговараме за Прашки астрономски часовник. Тоа е амблем на Прага и има многу љубопитна операција. Создаден е во 1410 година и велат дека носат лоша среќа кога ќе престане да работи.

Во оваа статија ќе ви кажеме како работи прашкиот астрономски часовник и некои од неговите приказни.

Прашки астрономски часовник

Прашкиот астрономски часовник

Ова мора да го видите ако патувате во Прага. Астрономскиот часовник на градот е една од главните туристички атракции зад него, и тоа не е мала работа. Има привлечна приказна (и традиција) што може добро да се прилагоди во роман или филм. Воведен во 1410 година од Јан Рузе, оттогаш е измерен 605 години.

Неговата приказна, како што кажав, има многу неверојатни детали: го заслепиле мајсторот, спречувајќи го да создаде ваков часовник, на кој некои гледаат како талисман за да се зачува градот безбеден... Денеска целото внимание го посветивме на неговиот работа како што одминуваат годините и технологијата продолжува да ги привлекува сите љубители на аналогни часовници и системи.

работа

расклопете го часовникот

Прашкиот астрономски часовник се одликува со дизајн на астролаб со дизајн од три дела способен да означи пет моменти истовремено. На врвот, меѓу двата ролетни, имаме куклен театар на дванаесетте апостоли. Секој од нив заминува на секои 60 минути за да покаже колку е часот. Броевите се помодерни од часовниците и датираат од XNUMX век.

На дното имаме календар со илустрации за месеците и годишните времиња, со назначување и на светците за секој ден од годината. Двата дела се скапоцени и со голем уметнички интерес, но скапоцен камен на овој часовник е во централното тело. Ова парче првично беше дизајнирано во 1410 година.

Часовникот е способен да го кажува времето на пет различни начини, а неговиот систем на механички делови е еден од најљубопитните. Од една страна, го имаме златното сонце кое се движи околу еклиптичкиот круг, правејќи елипсовидно движење. Ова парче може да ни покаже три часа одеднаш: положбата на златните стрелки во римски бројки го означува времето во Прага. Како што раката ја преминува златната линија, таа ги означува часовите во нерамномерно време, и конечно, на надворешниот прстен, часовите по изгрејсонцето според боемското време.

Второ, може да го означи времето помеѓу изгрејсонце и зајдисонце. Во систем поделен на дванаесет „часови“. Системот се наоѓа на растојание помеѓу сонцето и центарот на сферата. Мерењата варираат во зависност од годишното време, бидејќи денот не е дванаесет часа светлина, ниту е дванаесет часа ноќ. Првиот е подолг во лето, а спротивното во зима. Затоа наводниците се користат за да се зборува за часови на овој централен часовник.

Трето, на надворешниот раб на часовникот, пишуваме броеви со златно писмо Швабакер. Тие се задолжени за укажување на времето, како што направивме во Бохемија. Почнува да се одбележува во 1 попладне. Прстенот се движи во текот на годината за да се совпадне со сончевото време.

Важни аспекти на прашкиот астрономски часовник

Тогаш го имаме хороскопскиот прстен кој е одговорен за означување на положбата на сонцето на еклиптиката, а тоа е кривата на земјата која се „движе“ околу сонцето. Ако сте љубител на зодијакот, ќе откриете дека редоследот на овие соѕвездија е спротивен од стрелките на часовникот, но има причина за овој аранжман.

Редоследот на прстените се должи на употребата на стереоскопска проекција на рамнината на еклиптиката врз основа на Северниот пол. Можеби изгледа чудно, но овој распоред постои и во другите астрономски часовници.

Конечно, имаме месечина која ги покажува фазите на нашите природни сателити. Движењето е слично на главниот часовник, но многу побрзо. Како што можете да видите, сите испакнатини на овој астрономски часовник се во овој центрозом, не, сè уште не сме готови, бидејќи сè уште има некои сингуларности.

Часовникот се состои од фиксен диск во центарот и два независно ротирачки дискови: зодијачкиот прстен и надворешниот раб напишан со Schwabacher. За возврат, има три раце: раката, сонцето што ја преминува од врвот до дното, делува како втора рака и третата, рака со ѕвездени точки поврзани со зодијакот.

Проклетството на часовникот

приказни и легенди

Легендата вели дека столарот што го создал во 1410 година направил толку извонредна работа што луѓето кои го нарачале сакале да се уверат дека нема да го повтори за да го направи единствен во светот, и го заслепиле.

Во знак на одмазда, се качил на часовникот и го запрел механичкиот апарат, при што за чудо престанало да му чука срцето. Оттогаш, се веруваше дека движењето на неговите стрелки и танцувањето на неговите броеви обезбедуваат добар развој на градот, а дека часовникот ќе престане да работи ќе донесе лоша среќа во Прага.

Точно секој час, сложениот спектакл се прикажуваше во обид да се смири духот на парот во текот на месеците што се криеја зад церадата, а тој продолжи да воодушевува стотици луѓе со својата напредна механика. Непосредна причина или случајност е тоа што единствениот пат сте го направиле Тоа беше во 2002 година кога реката Влтава се излеа и градот ја претрпе најголемата поплава во својата историја. Така, кога јануарскиот часовник решил да го покрие часовникот за да го поправи, настанала некаква паника (и разочарување од посетителите) кај неговите посуеверни соседи.

Часовникот има кружен календар со медалјони кои ги претставуваат месеците во годината; две сфери -големата, во средината-; астрономски квадрант што се користел за мерење на времето во средниот век (и го означува времето во Централна Европа и Вавилон, како и положбата на ѕвездите) и чии бои имаат значење: црвената е зора и зајдисонце; црното, ноќта; и синото, денот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за прашкиот астрономски часовник и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.