Планини на Андите

Карактеристики на високи врвови

Еден од најпознатите планински системи во светот е Планините Андите. Се наоѓа во Јужна Америка и се смета за најдолг планински масив и втор по височина во светот по Хималаи. Потеклото на името на овој планински венец не е премногу јасно бидејќи е можно тоа да се појавило од повеќе можности. Една можност е дека андите доаѓаат од зборот анти од кечуански што значи „подигнат грб“. Други мислат дека тоа произлегува од името Антисујо, кое е еден од 4-те региони на империјата на Инките.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики на планинскиот масив Анди и важноста што ја има според биодиверзитетот и природните ресурси.

клучните карактеристики

Врвови на Андите

Тоа е планински венец кој е паралелен со крајбрежјето и се наоѓа на регион со висока сеизмичка и вулканска активност. Оваа сеизмичка и вулканска активност е причина зошто има геолошка нестабилност и има толку високи врвови. Се наоѓа во Пацифички огнен прстен. Иако ги има овие нестабилности, поради големото проширување, таа има најмала концентрација на кислород поради неговата надморска височина. И покрај ова што го има неколку домородни народи пронајдени низ целиот регион кои се прилагодиле и на релјефот и на надморската височина.

Империјата на Инките е една од најпознатите народи кои го населувале теренот на Андите за време на предхиспанското време. Неговиот иконски град Мачу Пикчу се наоѓал на ова место на повеќе од 2400 метри надморска височина. Вкупната должина на овој планински венец е приближно 7.000 километри. Ширина е помеѓу 200 и 700 километри, во зависност од областа каде што сме. Максималната кота на врвовите што ја има овој планински венец е 6962 метри. Неговата максимална кота е Аконкагва.

За да го лоцираме овој планински масив, треба да одиме во западниот регион на Јужна Америка и започнува од карипскиот брег до јужниот врв на континентот. Преминува вкупно 7 земји меѓу кои ги имаме Колумбија, Венецуела, Еквадор, Боливија, Перу, Чиле и Аргентина.

Највисоки врвови

Највисоките врвови во планинскиот венец Андите се наоѓаат во Перу, Аргентина и Еквадор. Останатите врвови што се пониски се наоѓаат на крајниот север и југ. Планинскиот венец е составен од неколку планини и вулкани, меѓу кои е добро познатата Аконкагва и други, како што се следново: Невадо Ојос дел Саладо, Хуаскаран, Чимборазо, Невадо дел Руиз, Галерас и Бонете.

Некои од најактивните вулкани што ги имаме на нашата планета се наоѓаат во овој планински венец. Вкупно, може да се смета дека има околу 183 активни вулкани. Ваквото постоење на сеизмичка и вулканска активност значи дека има некои топли извори и други минерални наоѓалишта од голем економски интерес.

Поделба на планинскиот венец Андите

Предели на планинскиот венец Андите

Вкупниот број на целиот планински венец може да се подели на цели делови. Првиот се наоѓал во северната област што ги вклучува делот на Венецуела и Колумбија. Вториот дел се смета за централен Андите и одговара на градовите Боливија, Перу и Еквадор. Конечно, го имаме третиот дел од планинскиот венец наречен јужен Андите и одговара на градовите Чиле и Аргентина.

Оваа поделба служи за воспоставување на еден вид природна граница помеѓу различните земји кои коегзистираат со овој планински масив. Исто така, служи за одделување на некои региони во самите земји. Иако планините се претежно во тропските предели, има високи врвови кои поради нивната висина тие се покриени со снег поголемиот дел од годината и, како резултат, се дом на глечерите.

Овие глечери се оние кои се закануваат на покачување на нивото на морето поради глобалното затоплување. Голем дел од оваа територија има сушни услови, особено во источната област. Меѓутоа, ако одите на запад, можете да најдете пообилен режим на врнежи.

Има прилично груб терен како резултат на оваа континуирана сеизмичка активност. Во регионот на Андите можеме да најдеме неколку висорамнини на значителна надморска височина каде се наоѓаат некои од најважните јужноамерикански градови како што се Ла Паз и Кито и Богота. Ова плато е второ по големина во светот, се појавува помеѓу Боливија и Перу и Сместено е на надморска височина од над 3.600 метри надморска височина.

Потекло на планинскиот венец Андите

Флора и фауна на Андите

Ова златно плачење доаѓа од терцијарната ера на Мезозоик. Тие се наоѓаат над тектонски активен регион и земјотресите и вулканските ерупции се чести настани. Имајќи постојана сеизмичка активност со текот на времето и има премногу изразени врвови, овој планински венец се смета за геолошки млад.

Се смета дека неговото формирање го има своето потекло по фрагментацијата на Пангеа и дека, за време на диносаурусите, целиот регион бил окупиран од големо езеро или внатрешно море. По распадот на Пангеа, тектонските плочи продолжија да се движат во текот на сите години на периодот Јура, сè додека Ценозојски, плочата Наска и антарктичката плоча се поместија под плочата од Јужна Америка.

Ова поместување на плочите се активирало во создавањето на зона на субдукција и плочите започнале да се судираат. Ова предизвикало да се изврши сила што ја компресирала кората и како резултат на тоа имало интензивни земјотреси што предизвикале да се истурка и преклопи кората, формирајќи гребени што станале планини. Овие планини и се издигаат во последните 100 милиони години, особено со поголема активност за време на креда и терцијарно.

Флора и фауна

Планини на Андите

Бидејќи има голема површина, има голема разновидност на клими и околини. Имајќи ги сите овие клими, постои голема количина разновидна флора и фауна. Постојат богати луѓе во кои можат да живеат само неколку живи суштества, но во останатите илјадници видови коегзистираат.

Меѓу најистакнатите фауна наоѓаме џиновски жаби од езерото Титикака, печурки од Андите, лами, пуми, колибри и опосуми, меѓу другите. Што се однесува до флората, се истакнуваат сувите шуми и тропските шуми. Вегетацијата е нешто поситна со присуство на треви.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планинскиот масив Андите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.