Историја на со theвездието Персеј

со constвездието Персеус на небото

Во претходните написи зборувавме за со constвездија и како тие можат да се идентификуваат. Зборувавме за причините поради кои се даваат имиња, а меѓу нив беше речено дека тие потекнуваат од митологијата и историјата. Во овој случај, ќе разговараме за митот што го донесе името на со aвездието. Е за Персеј. Во оваа статија ќе ви ја раскажеме целата приказна што го создава ова име и зошто беше одлучено да се стави во соelвездие на starsвезди.

Дали сте curубопитни и сакате да ја знаете приказната за Персеј и Андромеда? Продолжете да читате и можете да го откриете.

Потекло

Оваа приказна започнува со Акрисио, кралот на Аргос. Овој човек се оженил со Аганипе и имал ќерка која ја нарекоа Данае. Немајќи машки деца (во тоа време машките беа оние кои ги наследуваа империите и, според тоа, се појави потреба да се има маж) Акрисиј праша оракул дали ќе има дете и дали ќе биде машко. На што тој одговори дека никогаш нема да има повеќе деца. На одговорот, Акрисио беше тажен, оттогаш немаше друг избор освен да ја остави Данае да го наследи тронот по неговото владеење.

Како надополнување, тој не беше доволен со веста дека нема да има деца, но наместо тоа, оракелот му го кажа тоа неговиот внук ќе го убиеше. Како синот на Данае ќе му суди на таков начин што може да го убие? Сигурно би било одмазда за рамнодушноста што и ја понудиле на неговата ќерка затоа што не е момче. Акрисио не седеше со скрстени раце и ја затвори својата ќерка за да ја спречи оваа катастрофа.

Theелијата во која била чувана имала бронзени шипки и ја чувале диви кучиња кои не ја пуштале да побегне. Зевс во тоа време бил бог на боговите кои го населувале Олимп. За проблемот на Акрисио, Зевс се за loveубил во Дана, неговата ќерка. Бидејќи бил бог на боговите, никој не можел да ги оспори неговите одлуки и тој успеал да ја извади од затвор. Тој ја обложи со злато и го направи нејзиниот татко син по име Персеј. Така се роди нашиот протагонист.

Персеј, синот на Зевс

со constвездие на персеус

Акрисио се плашел за својот живот затоа што, не само што немал повеќе деца, туку и неговиот внук Персеј би го извршил атентат според оракулата. За да не го убијат, тој уште еднаш го стори своето и тајно ги заклучи ќерката и внукот во багажникот и ги фрли во морето. На овој начин се обезбеди дека струите на беснеешкото море и океаните ќе стават крај на животот на овие сиромашни невини.

Овој багажник се движел сè додека не стигнал до островот Серифос, каде живеел рибар кој можел да го најде и ги спасил двајцата. Кралот на островот каде што завршија ги прифати во својот дом и тие беа во можност да се опорават од лебдат патување. Сосема спротивно од она што мислеше Акрисио, мајката и синот напредуваа на тој остров затоа што, Полидекти, кралот на островот се в loveубил во Дана и кога поминало време тој имал во предвид да се ожени со неа.

Мисија Персеј

филм во кој се појавува персео

Овој крал сакаше да се ослободи од синот на Данае бидејќи немаше пари и не можеше да се преправа дека ќе се ожени со сиромашна жена. Затоа им објави на луѓето дека има намера да се ожени со богата жена и ги испрати сите да донесат подароци, кои потоа ќе и ги даде на неговата вистинска сопруга. Тој го испрати Персеј во самоубиствена мисија. Мисијата се состоеше од донесе главата на Горгон Медуза. Овие медузи имале можност секој што гледал во очите да го претвори во камен. Затоа, тоа беше речиси самоубиствена мисија.

Од друга страна, Атина, божица на мудроста и војната, дозна за мисијата што му беше доверена на Персеј да ја донесе главата на медузата во Горгон и отиде да му помогне за да не загине во неговата мисија на животот и смртта. Му помогна затоа што беше непријател на Медуза и тие ќе сојузат заедно за да и стават крај.

Тој и помогна со тоа што и даде сјаен штит со кој таа ќе ја заслепеше Медуза и со која можеше да прави разлика помеѓу сестрите кои беа бесмртни. За разлика од нив, Целта на Персеј беше смртоносна и тој можеше да си ја пресече главата за да ја донесе како подарок. Тој исто така му подарил крилја сандали со кои можел да лета до Земјата на хиперборејците. Таму Горгоните престојувале и спиеле. Тоа беше совршена ситуација за напад. Ги насочи очите кон одразот на штитот, додека Атина ја водеше раката да и ја отсече главата на Медуза. Со ова, тој беше во можност да го постигне она што го зацрта.

Андромеда и нејзината жртва

constвездени соelвездија

Касиопеја и нејзиниот сопруг Цефеј живееле во Филистија. Беше толку горда и арогантна до тој степен да одлучи за тоа таа и нејзината ќерка Андромеда, тие беа поубави од морските нимфи. Нереидите, ќерки на Посејдон, биле лути кога виделе таква ароганција од страна на инфериорно суштество и избрале да ги казнат испраќајќи чудовиште што ќе го уништи нивниот народ. Кралевите, гледајќи како се уништува нивниот народ, го предупредија оракулот и му рекоа дека надежта што ја имаат луѓето е да ја жртвуваат Андромеда.

Андромеда беше на карпа што требаше да биде жртвувана кога Персеј, кој дојде со самосечена глава на Медуза, го виде монструмот и му ја покажа главата за да го скамене. Така тој можел да ја спаси и кога се виделе, се за directlyубиле директно.

Конечно, Персеј се вратил на својот остров да се ожени со Андромеда и ја нашол својата мајка која негирала дека се омажила за Полидетекс. Таа се криеше бегајќи од луѓето на кралот. За да се стави крај на сето тоа, Персеј се соочил со кралот и неговата војска и ги свртел сите во камен користејќи ја главата на Горгон. Вака ги славеа Олимписките игри и при фрлањето на дискот, проектилот беше пренасочен и падна во јавноста. На изненадување на сите, лицето кое убило е Акрисио, неговиот сопствен дедо. Така се исполни пророштвото за оракулата.

Како што можете да видите, историјата на со theвездието Персеј е фасцинантна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.