Огнен прстен

Пацифички огнен прстен

На оваа планета, некои области се поопасни од другите, така што имињата на овие области се повпечатливи и можеби мислите дека овие имиња се однесуваат на поопасни работи. Во овој случај, ние ќе разговараме за Огнен прстен од Пацификот. Ова име се однесува на областа околу овој океан, каде земјотресите и вулканските активности се многу чести.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Огнениот прстен, каде се наоѓа и кои се неговите карактеристики.

Што е огнен прстен

активни вулкани

Во оваа област во форма на потковица, а не кружна, забележани се голем број земјотреси и вулкански активности. Ова ја прави областа уште поопасна поради потенцијалната катастрофа. Овој прстен се протега од Нов Зеланд до целиот западен брег на Јужна Америка, со вкупна должина од повеќе од 40.000 километри. Исто така, го поминува целото крајбрежје на Источна Азија и Алјаска, минувајќи низ североисточниот дел на Северна и Централна Америка.

Како што е споменато во тектониката на плочите, овој појас го означува работ каде што Пацифичката плоча коегзистира со други помали тектонски плочи кои ја сочинуваат т.н. Како област со чести земјотреси и вулканска активност, таа е класифицирана како опасна зона.

обука

вулкани лоцирани во светот

Пацифичкиот огнен прстен е формиран од движењето на тектонските плочи. Плочите не се фиксирани, туку постојано се движат. Ова се должи на присуството на конвекција во мантија. Разликата во густината на материјалот предизвикува нивно движење и ги тера тектонските плочи да се движат. На овој начин се постигнува поместување од неколку сантиметри годишно. Не сме го забележале на човечки размери, но ако го оцениме геолошкото време, тоа се појавува.

Во текот на милиони години, движењето на овие плочи го поттикнало формирањето на Пацифичкиот огнен прстен. Тектонските плочи не се целосно обединети една со друга, но меѓу нив има празни места. Тие обично се дебели околу 80 километри и се движат со конвекција во гореспоменатата обвивка.

Кога овие плочи се движат, тие имаат тенденција да се одделат и да се судираат една со друга. Во зависност од густината на секој од нив, едното може да потоне и над другото. На пример, густината на океанските плочи е поголема од густината на континенталните плочи. Поради оваа причина, кога се судираат две плочи, тие се нуркаат пред другата плоча. Ова движење и судир на плочи предизвика силни геолошки активности на рабовите на плочите. Затоа, овие области се сметаат за особено активни.

Границите на плочите ги наоѓаме:

 • Граница на конвергенција. Во овие граници се места каде тектонските плочи се судираат една со друга. Ова може да предизвика потешката плоча да се судри со полесната плоча. На овој начин се формира таканаречената зона на субдукција. Една плоча се спушта над друга. Во овие области каде што тоа се случува, има многу вулкани, бидејќи ова субдукција предизвикува магмата да се издигне низ земјината кора. Очигледно, тоа нема да се случи во еден момент. Ова е процес кој трае милијарди години. Така настанал вулканскиот лак.
 • Различни граници. Тие се сосема спротивни на конвергентните. Помеѓу овие плочи, плочите се во состојба на одвојување. Секоја година тие се одвојуваат уште малку, формирајќи нова морска површина.
 • Граници на трансформација. Во овие стеги, плочите не се ниту одвоени ниту поврзани, тие се лизгаат само паралелно или хоризонтално.
 • Hotешки точки. Тие се региони каде што температурата на мантија директно под плочата е повисока од другите региони. Под овие услови, жешката магма може да се издигне на површината и да произведе поактивни вулкани.

Границите на плочите се сметаат за области каде што се концентрирани геологијата и вулканската активност. Затоа, нормално е што толку многу вулкани и земјотреси се концентрирани во Огнениот прстен на Пацификот. Проблемот е кога ќе се случи земјотрес во морето и ќе предизвика цунами и соодветно цунами. Во овие околности, опасноста ќе се зголеми до тој степен што може да доведе до катастрофи како оние во Фукушима во 2011 година.

Вулканска активност на Огнениот прстен

Огнен прстен

Можеби сте забележале дека распределбата на вулканите на земјата е нерамномерна. Сосема спротивно. Тие се дел од поголема област на геолошка активност. Ако нема таква активност, вулканот не би постоел. Земјотресите се предизвикани од акумулација и ослободување на енергија помеѓу плочите. Овие земјотреси се почести во нашите земји од Пацифичкиот огнен прстен.

И, дали е ова Огнен прстен е оној кој концентрира 75% од активните вулкани на целата планета. Се случуваат и 90% од земјотресите. Има безброј острови и архипелази заедно, како и различни вулкани, со насилни ерупции. Вулканските сводови се исто така многу чести. Тие се синџири од вулкани лоцирани на врвот на субдукционите плочи.

Овој факт прави многу луѓе ширум светот да бидат фасцинирани и преплашени од оваа пожарна зона. Тоа е затоа што моќта на нивните постапки е огромна и може да предизвика вистински природни катастрофи.

Земји низ кои минува

Овој обемен тектонски ланец опфаќа четири главни територии: Северна Америка, Централна Америка, Јужна Америка, Азија и Океанија.

 • Северна Америка: Се протега по западниот брег на Мексико, Соединетите Американски Држави и Канада, продолжувајќи до Алјаска и се приклучува на Азија во Северниот Пацифик.
 • Централна Америка: ги опфаќа териториите на Панама, Костарика, Никарагва, Ел Салвадор, Хондурас, Гватемала и Белизе.
 • Америка дел Сур: На оваа територија го опфаќа речиси цело Чиле и делови од Аргентина, Перу, Боливија, Еквадор и Колумбија.
 • Азија: го опфаќа источниот брег на Русија и продолжува низ другите азиски земји како Јапонија, Филипините, Тајван, Индонезија, Сингапур и Малезија.
 • Океанија: Соломонските Острови, Тувалу, Самоа и Нов Зеланд се земји во Океанија каде што постои Огнениот прстен.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Огнениот прстен на Пацификот, неговата активност и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.