Ниска џунгла

вегетациони подови

Постојат различни типови на екосистеми во зависност од присутните услови на животната средина. Денес ќе разговараме за Ниска џунгла. Тоа одговара на областа на перуанската џунгла од Амазонија која се протега од истокот на подножјето на Андите. Тоа е вид на квалитетна тропска дождовна шума која има места со висина од 80 до 400 метри надморска височина. Тоа е истиот слив на реката Амазон.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, живеалиште, флора и фауна на долната џунгла.

клучните карактеристики

регион на омагуа

Тоа е еден вид џунгла познат и како регион Омагва. Тој е составен од формација на растение со сложена структура помеѓу 3 и 4 слоја или нивоа на вегетација додадена на подножје. Овие вегетациони подови се должат на различните видови и висини кои се формираат според нивниот раст и развој. Подземјето е нискиот дел што се наоѓа под врвовите на дрвјата. Да се ​​биде место со доволно биодиверзитет изобилува со епифитични и качувачки растенија. Сите овие карактеристики се дел од биомот на прашумите.

Регионот на долната џунгла претставува суво и суво земјиште, иако има и поплавени шуми, мочуришта и савани наредени со палми. Главната карактеристика на низинската џунгла се издвојува по тоа што има топла клима чија температура е во просек околу 26 степени и со обилни врнежи што надминуваат 3.000 mm.

Theунглата се наоѓа на прилично обемна брановидна рамнина во која преовладувачките почви имаат песочна текстура и прилично обилна мрежа на реки и потоци. Фауната е густа и преовладуваат инсекти и пајаковидни. Оваа доминација се должи на разновидноста на видовите и бројот на поединци. Забележително е и присуството на изобилство слатководни риби, птици, влекачи и цицачи меѓу оние што ги наоѓаме пекари, бројни видови мајмуни и јагуар.

Во однос на флората, постои голема разновидност на васкуларни растенија. Исто така, гледаме бројни видови папрати, мов и лишаи. Може да се каже дека во само еден хектар од низинската шума се идентификувани повеќе од 300 видови дрвја со изобилство на орхидеи и бромелијади.

Habивеалиште и локација на низинската шума

ниска џунгла во Америка

Целиот овој регион се однесува на природната зона на Перу и се развива во рамнината што се протега во источниот дел на земјата. Оваа област е најголема бидејќи зафаќа површина од околу 65 милиони хектари. Границите на ниската џунгла се среќаваат со високата џунгла во подножјето на Андите. Може да се најде и на исток ако продолжиме низ амазонската прашума на Бразил, на југоисток се граничи со Боливија, а во северниот дел се граничи со Колумбија и Еквадор.

Оваа низинска прашума се смета за биом. Ова е затоа што не е едноставен екосистем, туку биом кој вклучува мозаик на екосистеми внатре. Со други зборови, тоа е збир на екосистеми на една територија. Ние најдовме шумата што не се поплавува, шумата со поплави, мочуриштата, мочуриштата, шумите со бел песок, итн. Секој од овие екосистеми има уникатни карактеристики и биодиверзитет кој се развива според овие карактеристики на животната средина.

Вегетациската структура на низинската шума не е униформа. Поради големата разновидност на видовите и поставеноста и побарувањата на секој од нив, постои голема варијабилност во структурата. Од една страна, во непоплавената област наоѓаме почви кои имаат подобра структура и поголема плодност. Овие области имаат 3 или 4 ката арборелна вегетација и подземје составено од дрвја и тревни растенија. Благодарение на плодноста на почвата и густината на дрвјата, се одржува високо ниво на влажност во текот на целата година.

Од друга страна, го имаме горниот кат на џунглата кој достигнува висина и до 40 метри и има дрвја што се појавуваат и имаат надморска височина од 60 метри. Околу стеблата на дрвјата и во долниот дел наоѓаме голема разновидност на качувачки растенија од различна природа, како и епифитични растенија.

Почва и клима на долната џунгла

Ниска џунгла

Најнормално е што почвите што преовладуваат во ниската џунгла имаат состав на песок, иако е најпроменливата. Исто така, гледаме песочни кирпичници кои имаат тенденција да станат глинести почви во областите со поголема влажност. Тие вообичаено се почви сиромашни со хранливи состојки и се наоѓаат како циркулираат во вегетационата маса. Постои цел број на габи и секти кои придонесуваат за рециклирање и употреба на хранливи материи од мртва органска материја. Како што знаеме, постојат различни интеракции помеѓу живите суштества наречени синџир на исхрана. Последната алка во овој ланец се распаѓачите. Неговата главна функција е да извлекува органска материја од мртви организми. Благодарение на ова, можно е да се вратите во почетната состојба и да ја вратите целата енергија на мрежата.

Што се однесува до климата, во ниската џунгла преовладува тропската дождлива и топла клима. Температурата е доста висока, но условите во животната средина ги прават врнежите многу обилни. Неговата висока влажност доаѓа од облаците што се влечат од падината на Атлантикот во правец од исток кон запад. Сите облаци обично се издигнуваат на источното лице на Андите и кога ќе се оладат тие кондензираат за да ослободат силни бури и обилни врнежи од дожд.

Максималните температури пронајдени во долната џунгла се околу 37 степени во текот на месец октомври. Минималните се презентирани во месец јули и се околу 17 степени. Така, просекот е обично 26 степени. Со обилни дождови, со вредности до 3.000 милиметри, дури и надмина некои области со 5.000 mm го прави нивото на релативна влажност многу високо. Пронаоѓаме области со релативно ниво на влажност од 88%.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за низинската џунгла и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.