Научниците предупредуваат на аномална топлина на Арктикот

Арктикот

Арктикот е регион многу ранлив на климатските промени. Научниците се збунети од условите што ги претставува. И тоа не е за помалку: температурата се одржува на вредности далеку над нормалното, што предизвикува топење на мразот.

Според студијата објавена во „Вашингтон пост“, Во некои области на Арктикот, температурите може да се искачат повеќе од 50 степени над вообичаениот просек.

Арктикот се топи

Аномални температури во Арктикот во јануари

Слика - WeatherBell.com

Познато е дека арктичката клима драматично варира, но зголемувањето на температурата што се случува е толку екстремно и трае толку долго што научниците се збунети. Како што можете да видите на сликата, во некои области температурата во текот на месец јануари беше 11ºС повисока од вообичаеното, земајќи ја 1981-2010 година како референтен период.

Директорот на Националниот центар за податоци за снег и мраз во градот Болдер, Колорадо, напиша во списанието Земјата следниот:

Откако го проучував Арктикот и неговата клима три и пол децении, заклучив дека она што се случи во последната година е крајно крајно.

Намалување на бројот на денови на замрзнување

Намалување на бројот на ледени денови на Арктикот

Слика - Нико Сон

Бројот на ледени денови е многу помал отколку во кој било друг период. Метеорологот и писател Ерик Холтхаус најпрво го објави графиконот на Твитер, истакнувајќи дека тој илустрира значително намалување на бројот на денови на замрзнување на водата. И ова е нешто што се случува сега.

Дали одиме кон непознатото? Научната заедница го уверува ова. Во меѓувреме, во тек се студии за да откриеме на што се спротивставуваме. Засега, оваа година ледената покривка на Арктикот е потенка отколку што требаше, па ако продолжи вака, не може да остане мраз во текот на летото на Северниот пол.

Можете да ја прочитате студијата овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.