Mont Blanc

снег и глечери

Највисокиот врв во Западна Европа и еден од најпознатите на сите Алпи е Mont Blanc. На француски значи бела планина и се наоѓа во средина на прилично убав пејзаж на запад од Кавказ и е сосед на бројни глечери кои ги хранат сите реки околу себе. Бидејќи е планина со голема побарувачка од планинарите, таа стана една од најпознатите во светот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и потекло на Мон Блан.

клучните карактеристики

врв на Мон Блан

Знаеме дека планинарењето е прилично честа активност на планините. И тоа е дека во Мон Блан тоа е многу честа активност. Особено во текот на летните месеци гледате голем број алпинисти и планинари кои се обидуваат да го достигнат врвот. Првите кои го достигнаа врвот беа биле quesак Балмат и Мишел Габриел Пакард во 1786 година26 години откако геологот и натуралист Хорас-Бенедикт де Сосир објави обемна награда за секој што ќе успее. Намерата на овој геолог беше да може да ја пресмета максималната висина на овој врв. За да ги направам овие студии, ми требаше планинар за да го достигнам врвот.

Мон Блан се наоѓа долж границата помеѓу Франција и Италија и западно од планините Кавказ. Припаѓа на планинскиот венец Алпи и се протега на територијата на Швајцарија. Има посебност и тоа е дека има пирамидален врв. Врвот се наоѓа во југоисточна Франција. Максималната висина на врвот е 4809 метри надморска височина. Затоа, станува предизвик за многу планинари кои се обидуваат да го достигнат својот врв во текот на летната сезона.

Како што се очекуваше, иако е лето, самитот е покриен со слој мраз и снег. Дебелината на наведената завршница ќе варира во зависност од сезоната. Сепак, има повеќегодишен мраз. Ова ја прави пресметаната висина на планината да не е точна. Ова се случува со доста врвови кои се покриени со снег. Низ масивот Мон Блан наоѓаме неколку врвови и еден од најдолгите вертикални падини на планините што постојат на европскиот континент. Оваа вертикална падина е долга повеќе од 3.500 метри.

Тоа не е важно само за планинарите и за убавината на пределите, туку има и бројни долини во кои се наоѓа голема количина флора и фауна на падините на масивот. Постојат неколку глечери кои еродираат дел од падините. Најголемиот глечер е Мер де Глас. Тој е најголемиот глечер во Франција и во превод значи ледено море.

Формација на Мон Блан

Мон Блан

Тоа е планина што има стари повеќе од 300 милиони години. Сепак, масивниот термин да го заврши целото негово формирање во целост пред околу 15 милиони години. Структурата е целосно преклопена бидејќи нејзиното формирање се должи на преклопувањето на земјината кора поради внатрешните движења на планетата. Бидејќи океанските и континенталните плочи имаат различни ентитети на крајот, поместувањето на едната и другата ги прави суви во овие планински масиви.

Во тоа време за време на формирањето на Мон Блан, Пангеа беше единствениот суперконтинент. Зборуваме за палеозојската ера. Тука суперконтинентот започна да пука и на крајот да се раздели на разни копнени маси. Процесите што се случуваат во внатрешноста на планетата не запреа во кое било време. Треба да се има на ум дека механизмот на тектоника на плочи и денес е активен. Заради ова, во текот на милиони години, движењата продолжија да се појавуваат во земјината кора, генерирајќи го Мон Блан.

Веќе на крајот на Креда период, плочата Апулија и Евроазиската плоча почнаа да се судираат едни со други. Овој судир на тектонски плочи предизвика кора од слоеви и седиментни карпи да се издигнат во форма на набори. Се смета дека Мон Блан тоа не е ништо повеќе од дел од маглив карпа од античко морско дно. Целиот масив во целост се издигаше во висина поради притисокот што го вршеше африканската плоча во последните 100 милиони години.

Кристалните подруми биле еден вид карпа што го формирала Мон Блан. Овие подруми биле формирани преку преклопување на карпата поради притисокот што го вршат тектонските плочи. Ова предизвикало планината да има гребен гребен, предизвикана од ерозија на разни видови глечери. Генерално, визуелната форма на сето ова даде рамна форма што потсетува на нож.

Флора и фауна на Мон Блан

снежен висок врв

Иако оваа планина има голема убавина да има леден аспект, има и убав контраст со зелените полиња што ја опкружуваат. Потребно е само да се види дека во сите области на зеленото поле има многу животински и растителни видови. Многу од видовите кои го посетуваат планинскиот венец се соочуваат со надморска височина, ниски температури и киселост на почвата. Како што може да очекувате, преживувањето во оваа област е доста сложено за биодиверзитетот што живее тука. Како и да е, адаптацијата и еволуцијата значеа дека сите видови можат да преживеат.

Во пролет и лето, некои видови цветни растенија, треви и други помали растенија растат на долниот дел од планината. Овој долен дел има нешто попријатни услови на животната средина за видовите. Околу масивот можеме да најдеме четинари како елки и ариши. Некои видови како што е Ranunculus glacialis можат да преживеат високи и до 4.000 метри.

Што се однесува до фауната, гледаме дека таа е претставена со дивокоза, црвени елени, црвени лисици, морски дамки, пеперутки, златен орел, молци и некои видови пајаци и скорпии. Не сите живеат во планините како такви, но некои се способни да се искачат на надморска височина каде има само снег. Тие се височини на висина од околу 3.500 метри.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Мон Блан и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.