Монтес де Толедо

Што да видам на планините во Толедо

Ако размислувате да дознаете повеќе за геологијата на Шпанија, Монтес де Толедо тие се многу добра опција за тоа. Тој е еден од најпознатите планински масиви на Пиринејскиот полуостров. Потеклото на планините во Толедо е поврзано со еволуцијата на античкиот Ибериски херцински масив. За време на целото нејзино проширување ќе најдеме збир на планини што го запираат сливот на Тагус и сливот на Гвадијана и кои можат да достигнат должина до 200 км долга и 100 км ширина.

Во оваа статија ќе ви кажеме повеќе за геологијата на планините во Толедо и што можете да видите ако одлучите да поминете добар викенд на ова место.

Монтес де Толедо како туристичка атракција

Одгледување на планините во Толедо

Планините во Толедо се формирани од планините што се наоѓаат во провинциите Толедо и Сиудад Реал. Ова се планинските венци што ги сочинуваат овие планини: Сиера Алтамира, Сиера Гвадалупе (го има највисокиот врв во целиот планински масив, Вилуерка, со висок 1.603 метри), Сиера Монтањез, Сиера Сан Педро и Сиера Сан Мамеде.

Како што можете да видите, има многу што да се види на овие простори, па затоа вреди да се види. Руралниот туризам на ова место е доста активен и го промовира културното и гастрономското движење. Ако ги посетите планините на Толедо, сигурно ќе сакате да повторите. Toе видиме што можете да видите дали ќе поминете викенд за да го искористите времето и да го искористите тоа.

Во овој сет планини наоѓаме доволно добро поставени таверни и ресторани за да поминат убаво време уживајќи во гастрономијата на местото. Квалитетот на планинската кујна ќе ве остави да сакате да пробате повеќе јадења. Оваа област се смета за една од главните области за екстракција за рударство, вино, масло и мед. Покрај тоа, тој е познат по своите занаети од глина, железо, дрво, кожа, па дури и од текстил.

Овие доблести ќе значат дека не можете да заминете без да пробате некој вкусен деликатес или без да земете некој убав рачно изработен сувенир од вашето патување. Иако целиот овој шарм ја зголемува туристичката атракција, она што навистина е важно е природниот простор за неговата добра состојба на зачувување. Ова е вистински факт на привлекување туристи од целиот полуостров. Постои голема разновидност на фауна во шумите и патиштата што постојат на планините во Толедо.

Природата во својата најчиста форма

Монтес де Толедо

Меѓу планинските масиви можеме да видиме видови фауна како што се црниот штрк и црниот мршојадец. Овие видови можат да се најдат само во оваа област на Шпанија, за што може да се каже дека тие се ендемични. Покрај тоа, тој е голем простор каде што се исполнети сите еколошки барања за да стане совршено живеалиште за некои од видовите кои се во опасност од истребување, како што се Пиринејскиот рис и царскиот орел.

Целата разновидност на фауна е комплетирана со почести видови како што се водни птици, видри, саламандери или дами. Се издвојува и вегетацијата на целата област на планините. Можеме да најдеме типична медитеранска шума составена главно од дабови холми, борови, дабови плута, мајчина душица, рузмарин и врби.

Природните простори што ги наоѓаме на планините во Толедо се задолжителни. Ако не застанете со природната средина, ќе го пропуштите најдоброто од сето ова место, оттогаш природата ќе ви ги понуди најдобрите пејзажи и искуства без сомнение. Гастрономијата и културата, иако е многу посебна, можеме да ги најдеме на повеќе места со слични карактеристики. Toе ги опишеме местата кои вреди да се посетат.

Природен парк Кабањерос

Фауна на планините во Толедо

Се смета за најдобра медитеранска шума во цела Европа. Тој не е само конвенционален природен парк, тој е нешто уникатно. Тоа е единственото место во цела Европа со медитеранска шума недопрена. Благодарение на оваа добра состојба на зачувување ние можеме да најдеме фауна во опасност од истребување, па дури и со урнатини кои датираат од модерното време.

Сместено е на северозапад од Сиудад Реал и на југоисток од Толедо. Прогласено е како Национален парк во 1995 година. Тоа е област на специјална заштита за птици и исто така се смета за место од значење на заедницата. Како што можете да видите, вредноста на планините во Толедо е многу голема, па затоа не може да ја понуди друга природна средина.

Неговите екосистеми имаат висока еколошка вредност и во рамките на целата вегетација можеме да ја најдеме и атлантската вегетација. Оваа вегетација е сумирана во шумите Рибера, Хербазалес, Питлендс, врби, даб од плута, мајчина душица меѓу другите.

Замокот Монталбан

Замокот Монталбан

Овој замок се наоѓа на југот на провинцијата Толедо. Замокот има муслиманско потекло и е највеличествениот во целата провинција. Неговата важност лежи во нејзината голема состојба на зачувување и затоа што таму живееше Орденот на темпларите.

Во овој замок има бројни познати легенди како што е онаа за „Трпезата на Соломон“. Овие легенди кажуваат дека кралот Соломон го напишал целото знаење што го имал за универзумот и формулата за создавање.

Мелници на Конзуегра

Мелници на конзуегра

Друга од целите што треба да ги посетите кога одите на планините во Толедо се овој сет на воденици кои се наоѓаат на Серо Калдерико. Тие биле изградени помеѓу 13 и XNUMX век и во нивно време имало вкупно XNUMX мелници за брашно.

По неколку реконструкции и реставрации, денес има само 12 воденици. Мелниците имаат некои mидарски wallsидови и конусен покрив што ротира. Во моментов, тие се многу посетени заради нивната добра состојба на зачувување. Како што видовте, туристичкото богатство на планините Толедо лежи во фактот дека сè што ќе покаже има висока конзервација. Ова е идеално ако сакате да го зголемите туристичкиот квалитет. Никој не сака да оди да види нешто целосно деградирано и тоа не придонесува за ништо.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да уживате во планините на Толедо и да планирате незаборавно патување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.