Може да има повеќе вулкански ерупции во потоплиот свет

Вулканска ерупција

Можеби првично мислиме дека вулканските ерупции не се одредени од климатските промени на планетата домаќин, но според студијата објавена во научното списание „Геологија“ открива дека топењето на глечерите влијае на активноста на вулканите.

Но како? Да се ​​спроведе тој заклучок исто толку интересен, колку и драматичен испитан исландски вулкански пепел, што беше зачувано во наноси на тресет и езерски седименти. Така, тие беа во можност да идентификуваат период на вулканска активност пред 4500 и 5500 години.

Во тоа време, имаше значително намалување на температурата, што предизвика глечерите брзо да растат. Овој факт можеше да ги „увери“ вулканите. Сепак, Како што планетата повторно се загреваше, бројот на вулкански ерупции се зголемуваше.

»Кога глечерите се повлекуваат, притисокот врз површината на Земјата се намалува. Ова може да го зголеми топењето на мантијата, како и да влијае на протокот и количината на магма што кората може да ја поддржи “, објасни професорот Иван Савов од Универзитетот во Лидс, кој е еден од коавторите на студијата.

Вулкан Тунгурахуа

Најмногу изненадува тоа што дури и мали промени во површинскиот притисок може да ја сменат веројатноста за ерупции на вулкан покриен со мраз. Уште една причина да се преземат какви било мерки потребни за да се спречи зголемувањето на глобалната просечна температура повеќе од 2 степени Целзиусови до крајот на векот.

Ако не сториме ништо, одмрзнувањето не само што ќе не остави без фантастичните скијачки патеки во кои засега можеме да уживаме секоја зима, но освен што ќе треба да се навикнеме да живееме со интензивни суши и поплави, ќе треба да го сториме истото со ерупциите вулканско, нешто што може да биде многу покомплицирано.

За да ја прочитате целосната студија, можете да направите кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.