Миоцен фауна

El Миоцен Тоа беше една од двете епохи што ја формираа Неоген период во рамките на Кенозојска ера. Ова е време кога се случија големи промени на климатско, биолошко и орогено ниво. Климата имаше различни флуктуации на температурите и тоа предизвика успешен развој на одредени видови животни и растенија кои може да се диверзифицираат и шират на широки територии. На Миоцен фауна се карактеризираше со тоа што има животни кои коегзистираат во истите екосистеми и други кои можат широко да се развиваат.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, еволуција и видови на фауната на миоценот.

клучните карактеристики

Миоцен фауна

За сето ова време имаше одредени флуктуации на глобалните температури. На почетокот на миоценот пронајдовме прилично ниски температури кои полека се зголемуваа со текот на времето. Околу половина од сезоната беа постигнати оптимални топли температури за голем број растителни и животински видови успешно да се развијат.

Случајот со цицачи, птици и влекачи и водоземци беа оние што можеа најмногу да се диверзифицираат во текот на овој период. Познато е благодарение на важниот фосилен запис дека постојат примероци што живееле во нашата планета во тоа време.

Миоценот беше епоха што траеше приближно пред околу 8 милиони години и започна приближно пред 23 милиони години. За време на целиот овој временски период, орогената активност била многу интензивна, предизвикувајќи да растат разни планински масиви. На некои специфични места на планетата, овој орогеничен раст имал важни последици. Една од нив беше кризата со сол во Месинија.

Благодарение на овие орогени промени и најтоплите оптимални температури на целата планета голем дел од цицачите, птиците, влекачите и водоземците може да се диверзифицираат. Постојат фосилни записи дека голем број и сорти на цицачи постоеле во тоа време. Сите фосили се со различна големина и предиспозиции за храна. Познато е дека цицачите биле група на животни кои доживеале најголем развој и диверзификација.

Флора

Миоцен фауна тигар

Пред да започнеме со анализа на фауната на миоценот, мора да ја земеме предвид и флората. Ова се должи на фактот дека голем дел од животните кои биле присутни во миоценот биле тревојади. Голем дел од овие животни и растенија се зачувани денес, формирајќи важен дел од големата разновидност на екосистемите.

За време на миоценот беше забележано значително намалување на обемот на шумите и џунглите. Ова се должи на намалувањето на температурите што се случија првично на почетокот на времето. Една од главните причини зошто се намалија просторите на растенијата се должи на намалувањето на врнежите во светот. Како резултат, многу растителни видови мораа да се прилагодат на овие услови со ниски врнежи од дожд.

Поради ова, тревните растенија и оние кои се со мала големина се оние кои започнаа да доминираат на планетата. Тоа се растенија со големи капацитети да издржат долги периоди на суша и мраз. За тоа време, ангиоспермите цветале. Тие се оние растенија со покриено семе.

Тревни се оние растенија чии стебла не се дрвенести. Тие се флексибилни стебла со зелена боја и зелени лисја. Ги има во групи и се доста отпорни на суши и ниски температури. Од друга страна, ја наоѓаме капералата. Чапаралот е вид на биом во кој се развива одреден вид вегетација познат како шапарос. Овие кратки дрвја се мали дрвенести грмушки кои се способни да преживеат во екстремни услови на животната средина. Кактусите и грмушките исто така се развија во голем дел.

Миоцен фауна

За тоа време, не е спорно дека групата животни кои припаѓаат на фауната на миоценот и кои најмногу се развиле биле цицачи. Тие успеаја да ги развијат и малите цицачи, како што е групата глодари, до големи цицачи, како што се некои морски. Групата птици доживеа и голема експанзија во опсег и изобилство. Сето ова е познато благодарение на фосилите на примероци кои се пронајдени на целата планета.

Земјините цицачи кои изобилувале за време на миоценската фауна се следниве:

 • Гомфотериум (изумрен): тоа е голем цицач кој имал свое живеалиште на териториите на Евроазија. Тој достигна 3 метри во големина и една од неговите главни карактеристики е тоа што тие имаа два пара прилично долги и отпорни саами.
 • Амфицион: е уште еден вид што изумрел денес. Неговиот изглед беше на животно помеѓу куче и мечка. Со прилично компактно тело, имаше 4 дебели екстремитети и долга опашка. Тие може да измерат до еден метар во висина и два метра во должина и тежат повеќе од 200 килограми.
 • Мерихип: имаше денес ова животно е изумрено. Тоа беше мало животно и се карактеризира со тоа што има 3 прста на секој екстремитет. Специјалистот за движење преку терени групирани во стада за пасење. По изглед тоа било слично на денешните коњи и зебри.
 • Астратопериум: уште едно животно што денес е изумрено. Тоа беше еден од најголемите цицачи, со тежина до еден тон и должина од 3 метри. Меѓу неговите главни карактеристики беа забите што укажуваа на тоа дека е тревојади. Тие можеа да се движат низ мочурлив и сув терен благодарение на големите екстремитети.
 • Мегапедесет: друг вид што припаѓа на редот на глодари. Неговата големина беше многу мала иако достигна 3 килограми. Телото било слично како на зајакот и имало доста моќни и развиени задни екстремитети. Од друга страна, предните екстремитети беа прилично кратки.

Како што споменавме претходно, водните цицачи исто така доста се диверзифицираа во ова време. Во групата птици имаше големи примероци и други кои доста го развија инстинкот на преживување. Што се однесува до влекачите и водоземците, преовладуваа тие предаторски месојади.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на миоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.