Мајами би можел да оди под вода пред крајот на векот

Поплава во Мајами

Мајами Тоа е крајбрежен град во кој живеат повеќе од пет милиони жители. Климата таму го направи едно од најтуристичките места во светот, а тоа е, кој не би сакал да живее во област каде што температурите се благи во текот на целата година?

Но, ова прекрасно место се издига околу два метра надморска височина. Премалку кога ќе земеме предвид дека океаните може да се издигнат на четири метри до крајот на векот. Па тоа, повеќе од веројатно е дека ќе биде тотално потопен според студијата објавена во списанието „Наука“.

Топењето на столбовите е процес кој поради зголемувањето на температурите станува незапирлив. Авторот на истражувањето, Твила Мун, од Универзитетот во Колорадо (САД), смета дека »голем дел од топењето е неповратен и е резултат на климатските промени предизвикани од човекот» Се разбира, целиот тој стопен мраз мора да оди некаде, до морето, предизвикувајќи неговото ниво постепено да се зголемува.

Доколку не се преземат навистина ефективни мерки, »Seeе видиме како Мајами исчезнува под водата- рече Мун. Иако не само Мајами, туку и сите градови кои се на многу мала надморска височина, како што се Венеција, Буенос Аирес, Шангај или Лос Анџелес.

Автопат поплавен во Мајами

Исто така, треба да го запомните тоа глечерите се многу важни извори на вода за многу региони во светот. Ако исчезнат, нивните екосистеми ќе умрат, што ќе предизвика масовни миграции на луѓе, со сè што ова би повлече (можни вооружени конфликти, недостаток на основни ресурси, зголемени цени на храната, меѓу другото).

Според последните проценки, 52% од малите глечери во Швајцарија ќе исчезнат во следните 25 години, додека западна Канада ќе остане без 70% од своите до 2100 година.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.