Алтајски масив

Масив на Алтај познат по предели

Денес ќе разговараме за еден од планинските масиви лоциран во центарот на Азија, најпознат по тоа што според Русија, Кина, Монголија и Казахстан. Тоа е за Масив на Алтај. Припаѓа на планинскиот венец Алтај и се среќаваат реките Иртиш, Оби и Јенисеи. Тоа е земја полна со митови и легенди кои се пренесувале од колено на колено. Со текот на времето стана земја во која природата можеше да покаже сè за што е способна.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, формирање и потекло на масивот Алтај.

клучните карактеристики

Масив на Алтај

Станува збор за масив кој се наоѓа во планинскиот венец во централна Азија и каде се среќаваат Русија, Монголија, Кина и Казахстан. Постојат огромни степи, бујна грмушка од тајга и скромен шарм на пустината. Сето ова се издигнува во гробниот сјај на снежните врвови со лаконската убавина на тундрата. Збирот на екосистеми кои се присутни на овие простори го прави местото многу убаво. Со текот на времето, стана многу популарно место за туристите да одат на пешачење.

Тоа е место што се протега долг скоро 2000 километри од северозапад кон југоисток. Така, масивот Алтај формира природна граница помеѓу сушните степи на Монголија и богатата тајга на јужен Сибир. Двете климатски зони создаваат предели со изненадувачка разновидност. Вистината е дека големата разновидност на пејзажи што постои во масивот Алтај е како да сме вртеле низ страниците на книгите за географија на атлас.

Пејзажот не само што станува убавина, така што човечкото суштество може да го посети, тој е гнездо од илјадници растителни и животински видови.

Потекло на масивот Алтај

планини Алтај

Toе видиме какво потекло имале овие планини и еволуцијата низ годините. Потеклото на овие планини може да се пронајде во тектонските сили што постојат поради тектониката на плочите. Знаеме дека тектонските плочи се во континуирано движење поради струењата на конвекцијата на Земјината мантија. Ова значи дека плочите можат да се судрат и да создадат нови планински масиви. Во овој случај, потеклото на масивот Алтај се трага низ судирските тектонски сили помеѓу Индија во Азија.

Постои огромен систем на дефекти што поминува низ целата оваа област и Се нарекува грешка Кураи и друга грешка на Ташанта. Целиот овој систем на дефекти предизвикува нафрлување да се појави во форма на хоризонтални движења, правејќи ги плочите тектонски активни. Движењата на карпите присутни во масивот Алтај главно одговараат на гранит и метаморфни карпи. Некои од овие карпи беа значително издигнати во близина на зоната на раседот.

Потеклото на името на масивот Алтај потекнува од Монголија „Алтан“, што значи „златен“. Ова име потекнува од фактот дека овие планини се навистина скапоцен камен што изненадува секого поради нивната разновидност и убавина.

Географски податоци на масивот Алтај

златни планини прекрасна глетка

Одиме на југот на Сибир каде има три одлични планински масиви во кои се издвојуваат планините Алтај, што се прекрасна територија како неверојатни природни предели. Овие предели се дом на највисокиот врв во целата област на јужен Сибир наречен планина Белуја. Има надморска височина од 4506 метри и е познато и по тоа што е област богата со метали. Во планините на јужен Сибир се раѓа од најголемите реки во источниот дел на Русија.

Масивот Алтај се наоѓа во централна Азија, приближно помеѓу 45 ° и 52 ° Северна географска ширина и помеѓу 85 ° и 100 ° Источна географска должина на Гринич, и сместен е помеѓу руските, кинеските и монголските територии. Тековните форми на олеснување се од врвови, нерамни области на различни височини, блокови и длабоки долини. Сето ова олеснување е резултат на комплексна геолошка еволуција. И тоа е дека на крајот на мезозојската ера античките планини биле формирани со херцијското преклопување и биле целосно претворени во перопланина.

Веќе во терцијарното, алпското преклопување беше она што го подмладуваше целиот сет на планини, кршејќи и расплетувајќи ги различните блокови. Ова подмладување се одвиваше на послаб начин во квартер, во исто време кога реките и глечерите вршеа силно ерозивно дејство.

Клима и биодиверзитет

Toе ги анализираме главните аспекти на климата и биодиверзитетот на масивот Алтај. Поради географската ширина и ситуацијата во центарот на големиот евроазиски континент, масивот Алтај Има сурова клима со умерени и континентални климатски карактеристики. Нејзините дождови се малку и летни. Висината има врска и со времето. Огромната годишна термичка надморска височина значи дека има вредности помеѓу 35 степени со температури под 0 степени во зима и со кратко лето во кои може да надмине 15 степени.

Оваа клима развива вегетација што одговара на неа. Иглолисни шуми, ливади и вегетација со силни степски карактери што се развиваат во големиот Алтај, најблиску до пустината Гоби. Под ставот од 1830 метри, падините се густо засадени со кедри, ариши, борови и брези. Помеѓу шумата и почетокот на снеговите има висина од околу 2400-3000 метри надморска височина. Алпските пасишта се наоѓаат низ целата област.

Целиот планински регион на масивот Алтај е релевантен бидејќи претставува линија на поделба помеѓу реките што одат кон Тихиот океан и оние реки што се влеваат во Арктичкиот глечер Океан. Две од најважните реки во цела Азија исто така го имаат својот извор во овој масив: Оби и Јенисеи. И покрај тоа, вистинската хидрографска мрежа на целата оваа област е составена од потоци кои доаѓаат од езерата и ги окупираат глацијалните цирки. Нејзиниот тек е неправилен бидејќи релјефот на планината го прави така.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за масивот Алтај, неговите карактеристики и потеклото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.