Латинска Америка мора да се прилагоди на климатските промени

Латинска Америка мора да се прилагоди на климатските промени

Климатските промени и зголемувањето на температурите на глобално ниво е нешто што влијае на секоја земја во светот на еден или друг начин. Во Латинска Америка, освен големите социјални и технолошки промени што постојано се случуваат, Латиноамериканците кои имаат помалку од 30 години имаат важна заедничка разлика со останатите: тие не живееле ниту еден месец од својот живот со температура под Просечните температури забележани во XNUMX век.

Зголемувањето на глобалните температури станува се повеќе опипливо и многу луѓе се прилагодуваат, а други не толку. Како сето ова влијае на жителите на Латинска Америка?

Зголемување на глобалните температури

поплави во латинска Америка

Латиноамериканците под 30 години живеат на планета која постојано се загрева уште од нивното раѓање. Месечните температури забележани од 1985 година само се зголемуваат над месечниот просек за XNUMX век. И, тоа е дека глобалното затоплување станува сè поизразено и непосредно заради човечките активности и големите емисии на стакленички гасови што се ослободуваат во атмосферата секој ден.

Како што напредуваат месеците и годините, јазот помеѓу просечните месечни температури забележани во 2016 век и сегашниот просек е последичен и ги руши рекордите скоро од месец во месец. Всушност, 1880 година беше една од најжешките години досега забележана откако се направени мерења на температурата од XNUMX година.

Со цел да се обидат да ја запрат оваа тенденција за зголемување на просечните температури сè повеќе, Латиноамериканците го потпишаа Парискиот договор во кој се обидува глобалните температури да не достигнат пораст од повеќе од 1,5 степени во просек.

Латинска Америка ќе доживее поголемо глобално затоплување

суша во Латинска Америка

Парискиот договор се обидува да не ги зголеми просечните температури, сепак, дури и ако се обидеме да ги одржиме како сега или малку да ги намалиме, тие ќе мора да се прилагодат на новата клима чии ефекти веќе се доживуваат низ целиот регион, со пораст од 0,87, XNUMX степени од светскиот просек забележани во мај годинава.

Според Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни работи (ОЦХА), од 2014 година регионот доживеал суши низ Карибите, Централна Америка и во Боливија, предизвикани од малку дожд и од феноменот Ел Нињо. Покрај тоа, околу 3,5 милиони луѓе живеат во услови на храна несигурна како резултат на загубата на нивните посеви.

Како што знаеме, климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата и интензитетот на екстремни временски прилики, како што се суши и поплави. Во оваа скоро, за само три недели Хаити еквивалент на половина од годишните врнежи падна во април 2016 година. Ова предизвика сериозни поплави и погоди повеќе од 9.000 семејства. Покрај тоа, поплавите предизвикаа одрони кои погодија повеќе од 411.000 XNUMX луѓе во Аргентина, Еквадор, Боливија, Бразил, Парагвај, Перу и Уругвај.

Како што можеме да видиме, Латиноамериканците не само што се соочуваат со сè пожешки температури, туку ги доживуваат и страдаат од злосторствата предизвикани од екстремни временски непогоди. Губење на имот, штета на земјоделски култури, штета на економијата и загуба на живот, сето тоа предизвикано од климатските промени. Најлошото нешто е што сè уште има луѓе во светот како претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, кои не веруваат дека климатските промени постојат и дека тоа е изум на Кинезите да добијат конкурентност.

За експертите на Светска банка е јасно дека Латинска Америка ќе биде еден од регионите кои се најмногу погодени од климатските промени, особено ако светот не успее да го одржи глобалното затоплување под просек од 2 степени. Исто така, треба да се земе предвид дека околу 14 милиони луѓе живеат во области близу 5 метри надморска височина и со последователното зголемување на нивото на морето, тие можат да бидат погодени од поплави и загуба на земјиште и домови во блиска иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.