Културата на долината Инд прилагодена на климатските промени

Слика - Yogaenred.com

Човештвото отсекогаш сакало да ја спореди својата лична ситуација со ситуацијата на другите за да ги преземе неопходните мерки за да избегне проблеми. Ние правиме нешто слично сега во однос на климатските промени. Ние сакаме да знаеме како античките култури се прилагодуваа на различните промени што се случија во климата за да знаеме што треба да правиме и како.

Исто така. Културата на долината Инд, цивилизација која живеела од 3000 до 1300 година пред нашата ера во северозападна денешна Индија, Тој се спротивстави на климатските промени прилагодувајќи се што можеше и ги знаеше новите околности што му беа презентирани.

Поранешните човечки населби беа во близина на изворите на вода; Не залудно, скапоцената течност е многу неопходна, не само за да остане хидрирана, туку и за да може да се одгледува. Така, во раниот холоцен цивилизацијата на Инд се наоѓала во околината на Котла Дахар, длабоко езеро што им дозволувало да имаат редовно и постојано внесување на врнежи од дожд, што заради својата локација би било над сите монсуни.

За време на периодот 2200-2000 а. Ц., нивото на водата на Котла Дахар прогресивно се намалуваше како резултат на слабеењето на монсунот како што е откриено со записи за спелеотеми (наоѓалишта на минерали во пештери) во Оман и североисточна Индија. Сепак, тие продолжија таму.

Индо култура

Слика - eAnswers.com

Д-р Камерон Петри, од одделот за археологија на Универзитетот во Кембриџ, рече:

Наместо да бидеме принудени да ги интензивираат или диверзифицираат практиките за егзистенција како одговор на климатските промени, имаме докази за употреба на просо, ориз и тропски мешунки во претурбаната и урбаната фаза на цивилизацијата во Инд. Овој доказ сугерира дека локалното население веќе било добро прилагодено да живее во разновидни и променливи услови на животната средина пред развојот на урбаните центри и дека овие адаптации биле корисни кога се соочувале со промени во локалното опкружување.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.