Кребсов циклус

Кребсов циклус

Без разлика дали сте студирале биологија во средно училиште, или читате за зголемување на мускулната маса, сигурно сте слушнале за тоа Кребсов циклус. Тоа е една од метаболичките фази на аеробното клеточно дишење што се одвива во нашето тело. Познат е и под името циклус на лимонска киселина и е метаболички стадиум што се одвива во митохондријалната матрица на сите животински клетки.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се карактеристиките, чекор по чекор, деловите од циклусот кребес и нивната важност на општо ниво.

Фази на клеточно дишење

митохондрија

Пред да можеме да објасниме што е кругот на кребс, мора да запомниме како функционира клеточното дишење, бидејќи тоа е од витално значење. Ајде да видиме кои се фазите на клеточното дишење. Тоа се случува во 3 главни фази:

  • Гликолиза: тоа е процес со кој гликозата се распаѓа на помали делови. Во текот на овој процес се формира пируват или пирувична киселина што ќе доведе до Ацетил-CoA.
  • Кребсов циклус: Во Кребсовиот циклус, Ацетил-CoA се оксидира до СО2.
  • Респираторен ланец: Најголемиот дел од енергијата се произведува тука со пренесување на електрони од водород. Оваа енергија произлегува од елиминацијата на супстанциите што учествуваат во сите претходни чекори.

Кој е кругот на кребите

реакции на циклус на креб

Како функционира клеточното дишење, што е вклучено во еден од чекорите на овој циклус, да видиме за што станува збор. Знаеме дека тоа е сложен циклус и има бројни функции кои помагаат во клеточниот метаболизам. Без овој циклус, сите клетки не би можеле да ги исполнуваат функциите што се од витално значење за нашето тело. Крајната цел на крубниот циклус е да може да се промовира распаѓање на крајните производи на метаболизмот на јаглени хидрати, липиди и некои аминокиселини.

Кога јадеме храна мора да знаеме дека главните макронутриенти се јаглехидрати, протеини и масти. Протеините, пак, се составени од аминокиселини. Поради оваа причина, во процесот на хранење, крубниот циклус е од голема важност. Сите супстанции што се внесуваат во организмот преку храната стануваат во Ацетил-CoA со ослободување на CO2 и H2O и синтеза на ATP.

Благодарение на оваа синтеза, се создава енергија што клетките мора да ја користат за да ги исполнат своите функции. Имаме различни меѓупроизводи во текот на сите фази од циклусот што ги користат како претходници во синтезата на аминокиселини и други биомолекули. Благодарение на овој циклус можеме да добиеме енергија од молекулите на органска храна. Оваа енергија што ја добиваме можеме да ја пренесеме на молекулите за употреба во клеточни активности и можеме да ги извршуваме нашите витални функции и сите физички активности на нашиот ден на ден.

Во рамките на циклусот krebs наоѓаме некои хемиски реакции кои главно имаат оксидативна природа. На сите реакции им е потребен кислород за да се одвиваат. Секоја хемиска реакција има учество на некои ензими кои се наоѓаат во митохондриите на клетките. Сите ензими ја имаат главната карактеристика да можат да ги катализираат хемиските реакции. Кога зборуваме за катализирање на реакција, се повикуваме на можност да ја зголемиме брзината со која реактантите се претвораат во производи.

Чекори на циклусот кребс

хемиски реакции

Постојат неколку хемиски реакции во текот на овој циклус за кои е потребно да се спроведе кислород. Првата хемиска реакција е оксидативната декарбоксилација на пируватот. При оваа реакција, гликозата добиена од деградацијата на ќелавите хидрати се претвора во две молекули на пирувична киселина или пируват. Гликозата се деградира преку гликолиза и станува важен извор на ацетил-CoA. Оксидативната декарбоксилација на пируватот започнува со циклусот на лимонска киселина. Оваа хемиска реакција одговара на елиминација на јаглерод диоксид и пируват што се создава во ацетилната група која се врзува за коензимот А. Во оваа хемиска реакција, NADH се произведува како молекула што носи енергија.

Откако ќе се формира молекулата на Ацетил-CoA, тоа е кога крупниот циклус се одвива во матрицата на митохондриите. Целта на овој дел е да може да интегрира клеточен синџир на оксидација за да ги оксидира сите јаглероди и да може да ги претвори во јаглерод диоксид. За да се случат сите овие хемиски реакции, присуството на кислород е потребно во секое време. Така, Ние спомнавме пред да започнеме да го опишуваме крубниот циклус за важноста на клеточното дишење.

Сè започнува со ензимот цитрат синтетаза кој служи за катализација на хемиската реакција во која делува преносот на ацетил групата во оксалоацетна киселина што формира лимонска киселина и ослободување на коензим А. Името на овој циклус е поврзано со формирање на лимонска киселина и сите хемиски реакции што се случуваат тука.

Понатамошни реакции на оксидација и декарбоксилација се јавуваат во следните чекори. Овие реакции предизвикуваат формирање на кетоглутарна киселина. За време на процесот, се ослободува јаглерод диоксид и се формираат NADH и H. Оваа кетоглутарна киселина претрпува оксидативна реакција на декарбоксилација која се катализира со ензимски комплекс, ацетил CoA и NAD се дел. Сите овие реакции ќе доведат до килибарна киселина, NADH и молекула на ГТП кои последователно ќе ја пренесат својата енергија на АДП молекула што произведува АТП.

Последните чекори од овој циклус така тие се фокусираат само на фактот дека килибарната киселина може да се оксидира и да формира фумарна киселина. Овој вид киселина е познат под името фумарат. Неговиот коензим е ADF. Тука ќе се формира FADH2, што е друга молекула на енергетски носач. Конечно, фумарната киселина е непријатно што може да се формира јаболкова киселина позната и како малат. Да се ​​стави крај на циклусот креби, Јаболковата киселина почнува да оксидира и постепено да се формира оксалоацетна киселина. На овој начин, циклусот се рестартира и повторно сите реакции што ги споменавме се повторуваат од самиот почеток.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за циклусот krebs и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.