Коралите на Хаваи се изложени на ризик да исчезнат од глобалното затоплување

Корали на Хаваи

Коралите се едни од организмите најранливи на глобалното затоплување: со зголемувањето на температурата на океаните, тие тие имаат сè повеќе проблеми да продолжат да растат како резултат на намалувањето на калциумот, неопходен минерал за неговото формирање.

Во блогот, долго разговаравме за состојбата во Австралиски голем корален гребенНо, коралите на Хаваи не се многу подобри. Истражувачите од лабораторијата за екологија на корален гребен, Институтот за морска биологија во Хаваи документирале а трета епизода на белење во природниот резерват на заливот Ханаума, на островот Оаху.

Кога температурата на морето се зголемува, тоа предизвикува океанот да стане покисело. Коралите се организми кои одржуваат симбиотска врска со алгите: додека овие растенија обезбедуваат азот, храната што им е потребна за одгледување, коралите ги штитат овие фотосинтетски суштества; Сепак, поради глобалното затоплување алгите оставаат корали. Со тоа, тие малку по малку ослабуваат, избелуваат сè додека конечно не умрат, што им се случило на 9,8% од оние во природниот резерват на заливот Ханаума помеѓу 2014 и 2015 година.

Додека се прават напори да се заштити овој вреден екосистем, истражувачите забележуваат дека ако продолжи глобалното затоплување, морињата ќе продолжат да апсорбираат големи количини на јаглерод диоксид и затоа коралните гребени во овој дел од светот исто така ќе останат под сериозен ризик да исчезнат. Доколку се случи ова, веројатно е дека милионите туристи кои го посетуваат ова место секоја година ќе ја забележат промената; Иако не само нив, туку и големата разновидност на морски животни кои живеат тука.

Хавајска желка

Можете да ја прочитате целосната студија овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.