Континентална платформа

панорамски на континенталната полица

Кога зборуваме за теорија на тектоника на плочиВелиме дека земјината кора е поделена на различни тектонски плочи. Тоа е, на континентални и океански платформи кои се основа на целиот развој на животот. На Континентална платформа тоа е граница на континенталната кора. Тоа е, се вели на целата површина на подводното дно што се протега од крајбрежјето сè додека не се случи скок помал од 200 метри. Оваа област има огромно изобилство на животински и растителни животи, поради што има голема економска вредност за териториите.

Во оваа статија ќе објасниме сè што треба да знаете за континенталната гребен и нејзината важност.

Дефиниција на континентална полица

Континентална платформа

Едно е што, геолошки гледано, да речеме дека тоа е уште еден дел од тектонската плоча во која се наоѓаме. Разликата е во тоа што е под вода и овие услови тие овозможуваат сместување на голем број живи суштества. Овие живи суштества го сочинуваат она што ние го нарекуваме биодиверзитет. Развојот на фауната и флората под морето ги зголемува ресурсите со кои располагаат луѓето.

Со сето ова, се користат експлоатации на минерали и карпи. Така што, економски, може да се знае и дефинира што е континенталната гребен, во 1958 година Conventionеневската конвенција даде дефиниција во еден од нејзините членови. Според законот, континентална полица е подводната платформа што ги опкружува континенталните земјишта на просечна длабочина од 200 метри, што со оглед на нискиот наклон достигнува просечна ширина од околу 90 километри.

Надворешната граница на наведената платформа мора да има остра промена во наклонот за да се сигнализира крајот. Во позадина од оваа промена, го наоѓаме дното на океанот што ја нема истата економска вредност. Она што мора да го споменеме е дека овие настани им зададоа главоболки на владите. Линијата каде се менува релјефот се нарекува континентална падина.

Уставниот закон ја измени дефиницијата претходно цитирана во 1982 година. Овде беше речено дека континенталниот гребен на една држава се состои од коритото и подземјето на подморските земји што се над нејзиното територијално море и по должината на природно на нејзината територија до надворешниот раб на континенталната маргина или до растојание од 200 наутички милји од почетокот на територијалното море.

Делови од континенталната полица

Овие нови дефиниции ги дадоа потребните концепти за да нема грешки при искористување на сегашните природни ресурси. Со сето ова, континенталната полица може совршено да се подели на два дела: континентална маргина и континентална падина.

Континентална маргина

Природни извори

Овој прв дел е оној што е опфатен со целото проширување што е потопено во земјата на континентот. Главно е составен од коритото и подлогата на подводната зона, наклонот и зоната на континенталниот подем. Сепак, целиот овој дел не го опфаќа најдлабокиот океан подалеку од местото каде што сме длабоки 200 метри. Платформата е разграничена во најекстремните и најоддалечените области со растојание од тоа обично не надминува 350 наутички милји од морската линија.

Целата област каде што се наоѓаат природните ресурси за експлоатација и економичност се потопени под вода. Тука, морскиот живот е широк и разновиден, па токму затоа најголемиот дел од риболовот се одвива овде. Излегувањето на море на риба е поскапо, помалку ефикасно и поопасно. Затоа, економската стапка на поврат е важна кога зборуваме за профитабилноста на производите.

Не само што наоѓаме вредни ресурси како што се флората и фауната, туку имаме и области каде што се наоѓаат една четвртина од сите резерви на нафта и гас во светот. Така, Не е невообичаено да се видат платформи за нафта како си го прават своето во областите на континенталниот гребен. Проблемот со ова е влијанието што оваа екстракција на нафта го предизвикува врз морскиот живот. На многу видови им се заканува бучава од нафтените компании, загадување на водата, распарчување и влошување на живеалиштата итн. Нормално, она што нуди економија ја уништува природата.

Континентална падина

Делови од континенталната полица

Овој друг дел од континенталната полица Тоа е подводниот регион кој се наоѓа помеѓу 200 метри длабоко и 4000 метри под морето. На падината можеме да најдеме важни промени во целата морфологија на теренот и релјефот. Најнормално е да се набудува долини, морски брегови и огромни кањони во океанот. Одроните може да се видат и на западните падини бидејќи тие настанале благодарение на акумулацијата на бројни седименти кои биле наталожени од реките од најблиските земји.

Lifeивотот на животните и растенијата во оваа област е потежок. Биомасата се намалува бидејќи длабочината на која се наоѓа не дозволува сонцето да ги достигне и тие можат да се размножуваат. Во целата оваа област на континенталниот наклон се наоѓа океанското дно што се протега до 4000 метри длабоко. Овде просечната падина е обично помеѓу 5 и 7 степени, иако во некои области може да достигне 25 степени, па дури и да надмине 50 степени.

Во однос на површината, можеме да најдеме површини долги од 8 до 10 км и до 270 км.

Економско значење

Зона за извлекување ресурси

Не е изненадувачки што владите се бореа напорно кои можат да ги искористат овие области и да имаат економска корист од нивните ресурси. Меѓу изобилството на морска вегетација што се користи во козметиката, фармацијата, медицината итн. Фауна за реставрација, подготовка на садови, потомство во заробеништво, рибарски јами, светот на риболов, итн. И енергетски ресурси, како што се резерви на нафта или природен гас, наоѓаме многу богата платформа во ресурси од сите видови.

Како што можете да видите, континенталната полица е поважна отколку што може да изгледа од нејзиното име и се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.