Теоријата на континенталниот лебдат

Континентален лебдат

Во минатото, се сметаше дека континентите остануваат фиксирани со милиони години. Ништо не беше познато дека Земјината кора е составена од плочи кои се движат благодарение на струењата на конвекцијата на мантијата. Сепак, научникот Алфред Вегенер предложи теоријата за континентален лебдат. Оваа теорија вели дека континентите летале милиони години и дека сè уште го прават тоа.

Од она што може да се очекува, оваа теорија беше доста револуција за светот на науката и геологијата. Дали сакате да научите сè за континенталниот лебдат и да ги откриете неговите тајни?

Теорија на континенталниот лебдат

континенти заедно

Оваа теорија се однесува до моменталното движење на плочите кои ги одржуваат континентите и кои се движат со милиони години. Низ геолошката историја на Земјата, континентите не биле секогаш во иста позиција. Постојат низа докази што ќе ги видиме подоцна, што му помогнаа на Вегенер да ја побие неговата теорија.

Движењето се должи на континуираното формирање на нов материјал од наметката. Овој материјал е создаден во океанската кора. На овој начин, новиот материјал врши сила врз постојниот и предизвикува поместување на континентите.

Ако внимателно ја разгледате формата на сите континенти, се чини дека Америка и Африка се обединети. Во ова филозофот забележал Франсис Бејкон во 1620 година. Сепак, тој не предложи никаква теорија дека овие континенти останале заедно во минатото.

Ова го спомена Антонио Снајдер, Американец кој живеел во Париз. Во 1858 година тој ја изрази можноста континентите да се движат.

Веќе беше во 1915 година кога германскиот метеоролог Алфред Вегенер ја објави својата книга наречена „Потеклото на континентите и океаните“. Во него тој ја изложи целата теорија на континенталниот лебдат. Затоа, Вегенер се смета за автор на теоријата.

Во книгата тој објасни како нашата планета била домаќин на еден вид суперконтинент. Тоа е, сите континенти што ги имаме денес, некогаш заедно формираа еден. Тој го нарече тој суперконтинент Пангеа. Поради внатрешните сили на Земјата, Пангеа би се скршил и би се оддалечил дел по дел. По минување на милиони години, континентите би ја зазеле позицијата како што прават денес.

Докази и докази

уредување на континентите во минатото

Според оваа теорија, во иднина, милиони години од сега, континентите повторно ќе се сретнат. Што е важно да се демонстрира оваа теорија со докази и докази.

Палеомагнетни тестови

Првиот доказ што ги натера да поверуваат во него е објаснувањето на палео-магнетизмот. Земјино магнетно поле тоа не било секогаш во иста ориентација. Секој толку често, магнетното поле е обратно. Она што сега е магнетски јужен пол порано беше северот, и обратно. Ова е познато затоа што многу карпи со висока содржина на метал добиваат ориентација кон сегашниот магнетски пол. Пронајдени се магнетни карпи чиј северен пол покажува кон јужниот пол. Значи, во античко време, сигурно било обратно.

Овој палеомагнетизам не можеше да се измери дури во 1950-тите години. Иако беше можно да се измери, беа донесени многу слаби резултати. Сепак, анализата на овие мерења успеа да утврди каде се наоѓаат континентите. Ова може да го кажете гледајќи ја ориентацијата и староста на карпите. На овој начин, може да се покаже дека сите континенти некогаш биле обединети.

Биолошки тестови

Друг од тестовите што збуни повеќе од еден беа биолошките. И животински и растителни видови се наоѓаат на различни континенти. Не е замисливо дека видовите кои не се миграторни можат да се преселат од еден континент на друг. Што сугерира дека едно време тие биле на ист континент. Видовите се распрснуваа со текот на времето, како што се движеа континентите.

Исто така, во западна Африка и источна Јужна Америка се среќаваат карпести формации од ист вид и старост.

Едно откритие што ги поттикна овие тестови беше откривањето на фосили од истиот листопасен папрат во Јужна Америка, Јужна Африка, Антарктик, Индија и Австралија. Како може ист вид папрат да е од неколку различни места? Заклучено е дека тие живееле заедно во Пангеа. Фосили од рептили Lystrosaurus се пронајдени и во Јужна Африка, Индија и Антарктик, а фосили од Mesosaurus во Бразил и Јужна Африка.

И флората и фауната припаѓале на истите заеднички области кои се распаѓале со текот на времето. Кога растојанието помеѓу континентите било преголемо, секој вид се прилагодувал на новите ситуации.

Геолошки докази

Веќе беше споменато дека рабовите на континенталните полици на Африка и Америка совршено се вклопуваат заедно. И тие некогаш беа едно. Покрај тоа, тие не само што ја имаат заедничката форма на сложувалката, туку и континуитетот на планинските масиви на јужноамериканскиот континент и Африка. Денес Атлантскиот океан е задолжен за одвојување на овие планински масиви.

Палеоклиматски тестови

Климата помогна и во толкувањето на оваа теорија. Докази за истата ерозивна шема се најдоа на различни континенти. Во моментов, секој континент има свој режим на врнежи, ветрови, температури, итн. Меѓутоа, кога сите континенти формирале една, постоела унифицирана клима.

Понатаму, истите наоѓалишта на морена се пронајдени во Јужна Африка, Јужна Америка, Индија и Австралија.

Фази на континентален лебдат

Теорија на континенталниот лебдат

Континенталниот лебдат се случува низ историјата на планетата. Според положбата на континентите на земјината топка, животот е оформен на еден или друг начин. Ова значеше дека континенталниот лебдат има поизразени фази што го означуваат почетокот на формирањето на континентите и, со тоа, нови начини на живот. Се сеќаваме дека живите суштества треба да се прилагодат на околината и, во зависност од нивните климатски услови, еволуцијата е обележана со различни карактеристики.

Toе анализираме кои се главните фази на континенталниот лебдат:

 • Пред околу 1100 милијарди години: формирањето на првиот суперконтинент се случи на планетата наречена Родинија. Спротивно на популарното верување, Пангеа не беше прва. Дури и да е така, не е исклучена можноста да постоеле други претходни континенти, иако нема доволно докази.
 • Пред околу 600 милијарди години: На Родинија му требаа околу 150 милиони години за да се расцепка и се формираше вториот суперконтинент наречен Панотија. Имаше пократко траење, од само 60 милиони години.
 • Пред околу 540 милиони години, Панотија се расцепка на Гондвана и Прото-Лауразија.
 • Пред околу 500 милијарди години: Прото-Лауразија беше поделена на 3 нови континенти наречени Лауренција, Сибир и Балтик. На овој начин, оваа поделба генерираше 2 нови океани познати како Јапетус и Ханти.
 • Пред околу 485 милијарди години: Авалонија се оддели од Гондвана (земјата што одговара на Соединетите држави, Нова Шкотска и Англија. Балтикот, Лауренција и Авалонија се судрија за да ја формираат Еурамерика.
 • Пред околу 300 милијарди години: имаше само 2 големи континенти. Од една страна, ја имаме Пангеа. постоел пред околу 225 милиони години. Пангеа беше постоење на единствен суперконтинент каде се ширеа сите живи суштества. Ако ја погледнеме геолошката временска скала, ќе видиме дека овој суперконтинент постоел во периодот на Пермија. Од друга страна, го имаме Сибир. Двата континента беа опкружени со океанот Панталаса, единствениот присутен океан.
 • Лауразија и Гондвана: Како резултат на распадот на Пангеа, се формираа Лаурасија и Гондвана. Антарктикот исто така започнал да се формира во текот на периодот на тријасот. Тоа се случи пред 200 милиони години и почна да се јавува диференцијација на видовите живи суштества.

Тековна дистрибуција на живи суштества

Иако откако се разделија континентите, секој вид се здоби со нова гранка во еволуцијата, постојат видови со исти карактеристики на различни континенти. Овие анализи имаат генетска сличност со видовите од другите континенти. Разликата меѓу нив е што тие еволуирале со текот на времето, наоѓајќи се во нови услови. Пример за ова е градина полжав што се најде и во Северна Америка и во Евроазија.

Со сите овие докази, Вегенер се обиде да ја одбрани својата теорија. Сите овие аргументи беа прилично убедливи за научната заедница. Тој навистина открил големо откритие што ќе овозможи чекор напред во науката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Пабло dijo

  Ми се допаѓа, мислам дека теоријата е многу добра и верувам дека Америка и Африка ќе беа обединети затоа што се чини како загатка. 🙂