Кои се трговските ветрови

замаглување

Еден од аспектите на атмосферската динамика се трговските ветрови. Тие беа од големо значење, особено од XNUMX век благодарение на фактот дека има големо влијание врз навигацијата на пловните бродови. Сепак, не знаат многу луѓе Кои се трговските ветровиНа Во моментов, има уште многумина кои се охрабруваат да се движат благодарение на трговските ветрови, бидејќи тие се оние што се случуваат помеѓу Еквадор и тропските предели. Тие дуваат од северната хемисфера и од јужната хемисфера и се во добро познатата Интертропска зона на конвергенција.

Во оваа статија ќе ви кажеме што се трговските ветрови, кои се нивните карактеристики и важност.

Кои се трговските ветрови

Канарски острови

Трговските ветрови се струи на ветар што дуваат речиси континуирано лето во Северната хемисфера и се понерегуларни во зима. Неговото влијание се случува помеѓу екваторот и тропските предели, а географската широчина север-југ достигнува приближно 30º. Тоа се умерено силни ветрови, со просечна брзина на ветрот од околу 20 км / ч.

Поради нивната не-деструктивна моќ и нивната очигледна стабилност во текот на летото, тие имаат историско значење бидејќи овозможуваат постоење важни поморски трговски патишта. Покрај тоа, тие се одговорни и за тоа што овозможуваат да се премине Атлантскиот Океан со пловење кон Соединетите држави. Првиот што создаде детална карта за трговијата со ветрови и монсуни беше Едмунд Хали, кој ја објави картата во 1686 година во студија која користеше податоци од британски комерцијални морнари.

Трговијата ветрови удар од СЕ (североисточно) во северната хемисфера до ЈЗ (југозападно) во горниот дел на земјата, и дува од ЈИ (југоисток) до СЗ (северозапад) на дното на земјата, односно во јужната хемисфера. Неговата насока на наклон се должи на ефектот Кориолис, што предизвикува ротацијата на земјата да влијае на објектите што се движат и да го менува нивното движење поинаку во зависност од хемисферата во која се наоѓаат.

Трговија формирање ветер

какви се трговските ветрови и нивната важност

Потеклото на трговските ветрови лежи во тоа како сончевите зраци загреваат различни делови на земјата на различни начини. Процесот на формирање трговски ветрови е сумиран подолу:

 1. Бидејќи сончевите зраци имаат поголемо влијание при целосен удар, односно вертикално, екваторот на Земјата прима повеќе топлина, отколку е причина за глобалното затоплувањеНа Што се однесува до трговските ветрови, кога сончевата топлина паѓа на земјата и водите на екваторијалниот регион, топлината на крајот ќе се врати во површинскиот воздух во големи количини, со што ќе се прегрее. Овој воздух се шири и губи густина кога се загрева, станува полесен и се крева.
 2. Како што се крева топол воздух, студениот воздух од тропските предели ќе ја пополни празнината.
 3. Спротивно на тоа, топлиот воздух што се крева во близина на екваторот се движи кон географска широчина од 30 степени, без оглед на хемисферата во која се наоѓа.
 4. Додека стигне до оваа точка, поголемиот дел од воздухот се олади доволно за да се спушти до нивото на површината, формирајќи затворена јамка наречена Хадлиева батерија.
 5. Сепак, не ќе се олади целиот воздух повторно. Парче повторно се загрева и тече кон батеријата Ферер сместена помеѓу 30º и 60º географска ширина и продолжува да напредува кон половите.
 6. Ефектот Кориолис е причина што овие ветрови не дуваат вертикално, туку косо, и причината зошто вашата перцепција во двете хемисфери е делумно обратна.

Исто така, местото на средба на трговските ветрови на двете хемисфери, или малата област меѓу нив, се нарекува ITCZ, тропска зона на конвергенција. Оваа област е многу важна за бродовите бидејќи има низок притисок и многу надополнувања. Наизменичните обилни дождови се многу чести и нивната точна локација постојано се менува со еволуцијата на воздушната маса.

Каде се

Кои се трговските ветрови

Како што споменавме порано, трговските ветрови се генерираат на целата територија, вклучувајќи ја и површината помеѓу екваторот и 30 степени северна географска широчина. Ова погоди многу земји. Канарските острови имаат трговски ветрови, делумно поради климата на овие шпански острови. Во зима, тие речиси и не беа погодени од стабилизирачките ефекти на антициклонот на Азорските Острови. Нејзината локација во близина на тропскиот регион на ракот и нејзините географски карактеристики и даваат сува суптропска клима во летоИако е далечен, тој е сличен на Средоземното Море.

Тие исто така имаат важни влијанија во земји како Венецуела, Чиле, Колумбија, Еквадор или Костарика, од кои сите доаѓаат од тропските региони и имаат сложени клими што предизвикуваат влез на трговски ветрови. Тие значително се разликуваат според географските региони и специфичните сезони.

Имајте на ум дека иако трговските ветрови и монсуните се тесно поврзани, тие се далеку од истите и не треба да се мешаатНа Трговските ветрови се благи и прилично постојани силни ветрови, додека монсуните се ветрови со силни сезонски бури кои испуштаат големи количини на врнежи.

Антициклон на Азорите

Антициклонот на Азорските Острови го доби тоа име со причина. Тоа е затоа што игра улога главно во атлантскиот регион каде што се наоѓа овој друг архипелаг, односно Азорските Острови. Во зависност од поместувањето на антициклонот, индиректното влијание на трговските ветрови на Канарските Острови може да биде поголемо или помало.

Во зима, овој антициклон е многу близу до Канарските Острови. Ова води кон поголема стабилност и помали трговски ветрови. Затоа, студениот воздух има мал ефект врз островите. Ова е еден од основните фактори за одржување на пријатна и топла клима во постудената сезона.

Во лето, антициклонот мигрира над Азорските Острови. Колку е подалеку од Канарските Острови, толку е поголемо влијанието на трговските ветрови. Затоа, летните трговски ветрови дуваат повеќе, така што температурата нема да скокне до небо.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за тоа што се трговски ветрови и да ги намалите нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.