Кои мерки за прилагодување на климатските промени се преземаат во Европа?

Европските градови се подготвуваат за климатски промени

Слика - ЕЕА

Зголемувањето на нивото на морето како резултат на топењето на половите, порастот на температурите ширум светот и прогресивното зголемување на фреквенцијата на поплавите, прават Европа да започне да ги сфаќа климатските промени многу сериозно.

Се преземаат низа мерки за прилагодување со цел да се заштитат крајбрежјата и да се спречи настанување на катастрофа. Но, кои се тие мерења?

И покрај фактот дека климатските промени се исклучени од Г-20 благодарение на Доналд Трамп, на Стариот континент има единаесет европски општини кои Европската агенција за животна средина ги идентификува како добри примери за адаптација на овој проблем што порано или подоцна ќе заврши на сите нас, а тоа се: Билбао (Шпанија), Лисабон (Португалија), Копенхаген (Данска), Хамбург (Германија), Гент (Белгија), Малме (Шведска), Братислава (Словачка) ), Смолјан (Бугарија), Париз (Франција), Амстердам (Холандија) и Болоња (Италија).

Меѓу мерките што треба да се донесат се: изградба на конструкции кои штитат од поплави, тој воспоставување резервоари за вода и натурализација на градовите поставување на растенија на покривите, создавање градини во заедницата и / или садење дрвја.

Остров Зоротзауре

Слика - Билбао Интернационал

Во конкретниот случај на Билбао, ќе се гради ново маало заштитено од поплави наречено Зороцауре. Округот ќе биде на вештачки полуостров поврзан со копното со мост. Граѓаните можат да се чувствуваат многу безбедно, бидејќи ќе се постави голема бариера за да се заштитат од поплавување. Но, мерките не завршуваат во Зороцауре, но исто така ќе се подигне нивото на приземјето на зградите и ќе се создадат нови зелени површини.

Од друга страна, во Копенхаген изготвен е план за подигнување на подовите на влезовите и објектите на новото метро, и исто така, кога е можно, во стариот.

Така, можеби последиците од климатските промени не се толку погубни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.