Кањон во Колорадо

посетете го големиот кањон

Една од најимпресивните земјишни облици во светот е Кањон во Колорадо. Тоа е фалсификувано од ерозија предизвикана во текот на илјадници години од минувањето на реката Колорадо. Кањонот има карпест лавиринтски облик што поминува низ северот на државата Аризона во САД. Голем дел од овој кањон е прогласен за Национален парк затоа што има богатство со видови и уникатни екосистеми.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за карактеристиките, потеклото и геологијата на кањонот Колорадо.

клучните карактеристики

слоеви на големиот кањон

Во 1979 година Кањонот Колорадо беше прогласен за светско наследство од страна на УНЕСКО. Денес се бори да биде едно од светските природни чуда. Тоа не е само поради убавината на неговите пејзажи, туку и поради можностите што ги нуди во врска со неговото проучување и истражување. На пример, причината за ерозијата на реката Колорадо овозможува да се видат неколку слоеви на талог што до пред 2.000 милијарди години, откривање на сите тајни на историјата на земјата.

Покрај тоа, не само што го има овој информативен капацитет за нашата планета, туку има и огромно богатство во биодиверзитетот и можност за силна туристичка атракција поради нејзината убавина. Ако се вратиме на потеклото на Кањонот Колорадо, ќе видиме дека тој е создаден од реката Колорадо чиј тек го поткопува тлото со милиони години. Долга е околу 446 километри и има некои планински масиви ширина од 6 до 29 километри. Може да достигне длабочина од повеќе од 1.600 метри.

Низ сите овие милијарди години, нашата планета остави бројни траги за историјата и може да се изучува благодарение на овие седименти. И тоа е дека притоките и притоките реки сечат слој по слој на седимент во исто време кога платото се креваше.

Откритија за кањонот Колорадо

Кањон во Колорадо

Оваа промена се наоѓа главно во државата Аризона. Сепак, последиците од реката прават да нападне дел од Јута и Невада. Двете извори на вода што главно ги има се одделени со 200 километри помеѓу нив. Најпосетуваните делови се заглавија каде повеќе од 5 милиони годишни посетители Тие зборуваат за туристичката важност на овој национален парк. Имајте на ум дека туристите не само што патуваат низ такви прекрасни предели, туку и да дознаат повеќе за историјата на нашата планета.

Меѓу посетителите кои одат во кањонот Колорадо има секакви професионалци. Многу од нив се геолошки професионалци кои одат сами да го проучат потеклото на нашата планета. Северниот сектор е околу 2.400 метри надморска височина а неговиот пристап се наоѓа во нешто поизолирана област. До него може да се стигне со автомобил или со авион, а најблискиот аеродром е Лас Вегас на растојание од 426 километри на запад.

Геологија на кањонот Колорадо

посета на големиот кањон

Да видиме која е главната геологија што ја има овој кањон. Ние мора да знаеме дека повеќето карпи што го сочинуваат Кањонот Колорадо се седиментни карпи. Многу од нив може да се изучуваат и датираат од 2.000 милијарди години стари. Многу шкрилци се наоѓаат во дното е старо 230 милиони години од стариот варовник. Повеќето слоеви пронајдени во ставот на кањонот се депонирани во плиткото топло море во близина на крајбрежјето. Исто така, гледаме некои слоеви што биле депонирани во крајбрежните мочуришта што го формирале морето во повторените напредувања и повлекувања од крајбрежјето.

Ние мора да знаеме дека во текот на целата историја на земјата, нивото на морето растело и опаѓа во зависност од климатските промени што се случиле природно. Ние не треба да се мешаме со сегашните климатски промени што се предизвикани од луѓе. Темпото на прилагодување на животните и растенијата кон климатските промени беше многу полесно за половина час. Најголем исклучок е песочникот „Коконино“, кој е депониран на ист начин како и дините во пустината.

Големата длабочина на кањонот Колорадо и особено висината на неговите слоеви може да се припишат на надморската височина од повеќе од 1.500-3.000 метри со текот на годините. Порастот започна да се случува пред околу 65 милиони години. Сета оваа кота е произведена во различни фази отколку да е континуиран процес, па затоа има слоеви. Слоевите се слоеви кои се карактеризираат со тоа што имаат еден специфичен талог. На пример, можеме да видиме таложење на разни седиментни карпи во една епоха на време.

Процесот на издигнување го зголеми градиентот на струјата на реката Колорадо и нејзините притоки. На овој начин, тој беше во можност да ја зголеми брзината и можноста да помине низ карпата за постепено да ја модифицира формата на теренот. Речното одводнување е формирано пред околу 40 милиони години, додека Гранд Кањонот е веројатно стар помалку од 6 милиони години. Го имаше најголемиот дел од процесот на ерозија во последните два милиони години. Ерозијата ги троши сите свои карпи. Резултатот од оваа ерозија се најсложените геолошки колони на целата планета.

Денес, текот на реката продолжува активно да го еродира каналот и да ги изложува сè повеќе античките карпи.

Клима и туризам

Климатските услови на поголема влажност се случиле во периодите на ледено доба. За време на овој процес, количината на вода собрана од областа на одводнување на реката се зголеми. Како резултат, длабочината и брзината на каналот предизвикуваа поголема количина на ерозија во текот на сите овие времиња. Пред околу 5.3 милиони години пониското ниво на реката се промени кога се отвори Калифорнискиот Залив и падна целото основно ниво. Како што се намали основното ниво, нивото на ерозија се зголеми. Достигна толкава точка на ниво на ерозија што скоро целата длабочина на Гранд Кањонот денес беше достигната пред околу 1.2 милиони години.

Што се однесува до туризмот, најпосетуваниот дел од Кањонот Колорадо беше на јужниот раб со околу 2.134 30 метри надморска височина. Може да направите активности како рафтинг или спуштање на река и пешачење меѓу другите. Претставниците на паркот не советуваат да се земе еден ден екскурзија, бидејќи потребниот напор и опасноста од исцрпеност од топлината и високите температури може да дегенерираат некои проблеми.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за кањонот Колорадо и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.