Со Theвездието Касиопеја

Касиопеја форма W

Продолжувајќи со фасцинантниот свет на со theвездијатаДенес ќе ја анализираме историјата и карактеристиките на една од најпознатите во северната хемисфера. Е за Касиопеја. Тоа е со constвездие кое се состои од 5 starsвезди кои се посветли од останатите и кои имаат доста карактеристична двојна форма V (З). Има нешто посебно ако го споредиме со другите со constвездија на небото. И, тоа е дека неговата форма многу варира во зависност од годишното време и географската ширина во која ја набудуваме.

Во оваа статија можете да ги најдете најдлабоките тајни на една од најпознатите соelвездија во светот. Дали сакате да го знаете потеклото и историјата на Касиопеја? Прочитајте за да дознаете сè.

клучните карактеристики

Соassвездието Касиопеја

Меѓународната астрономска унија основа околу 88 модерни соelвездија и уште 48 птолемеични соmaвездија. Од ова многу со constвездија, Касиопеја е една од најпознатите и најважните и за неговото препознавање на небото и за потеклото и митологијата зад него.

Составен е од 5 starsвезди кои сјаат повеќе од останатите и е прилично близу до небесниот север. Во огромното мнозинство на земји кои се наоѓаат на северната хемисфера, можеме да ја видиме Касиопеја во текот на целата ноќ. Благодарение на својот изглед, тоа може да укаже на нереално време во некои области.

Таа има форма на З што се менува во зависност од местото од кое го набудуваме и од годишното време во кое се наоѓаме. Сепак, секогаш почитувајте ја таа W форма.

Меѓу нејзините главни starsвезди наоѓаме:

  • α - шема, 2.2, жолта. Името на оваа starвезда значи пазуви.
  • β - Кап, 2.3, бело. Неговото име потекнува од арапското име и е оддалечено 46 светлосни години.
  • γ - Цих, околу 2.5, сино-бело. Оваа starвезда е онаа што предизвикува најмногу iosубопитност кај fansубителите на со theвездијата. И тоа е дека неговото име е целосно непознато и има големина што се движи помеѓу 3.0 и 1.6. Некои научници сметаат дека брзината што ја има во нејзината ротација го прави прилично нестабилен и тоа е причината што може да се забележи илузијата на гасните прстени.

Локација на Касиопеја на ноќното небо

Касиопеја В.

Toе знаеме како можеме да го најдеме ова соelвездие на ноќното небо. Бидејќи е циркумполарно совездие (ова значи дека секогаш ќе биде на хоризонтот во северната хемисфера), можеме да ја видиме нејзината непогрешлива форма на В. Може да се лоцира на едноставен начин, бидејќи е во спротивна положба од Голема мечка со почит до поларна везда. Големата Мечка е многу полесно да се идентификува самостојно, па затоа, кога ја забележуваме, така ние само треба да погледнеме на друг начин за да го видиме С. тоа ќе не обележи каде е Касиопеја.

Центарот на ова соlationвездие има деклинација од приближно 60 ° N и десно вознесение од еден час. Кога ќе ја забележите Касиопеја, можете да ја лоцирате и Pвездата на Пол, бидејќи е близу до точката каде што се сечат бисекторите на обете што го формираат З. Овој начин на наоѓање на Касиопеја со Pвездата на oleвездата е неопходен за навигација, бидејќи со доволно прецизност го означува вистинскиот Север. Покрај тоа, висината што ја има обично над хоризонтот обично се совпаѓа со географската ширина на која се наоѓа набудувачот.

Потекло и митологија

Митологија на касиопеја

Потеклото на оваа констелација може да се пронајде во легендата за кралицата Касиопеја и нејзиниот несреќен живот. Таа беше сопруга на кралот Цефеј од Јопа и имаше ќерка по име Андромеда. И двете беа скапоцени жени, толку многу што кралицата Касиопеја го стори гревот осигурете се дека таа и нејзината ќерка биле поубави од морските нимфи познат како Нереиди. Нереидите биле ќерки на мудрец кој живеел во морето наречен Нереус.

Кога Нереидите слушнале од Касиопеја дека се поубави од нив, се навредиле и отишле во Посејдон да се одмаздат. На Посејдон воопшто не му се допаѓаа ваквите изјави и го искористи својот триент за да ги поплави сите земји на брегот на Палестина. Покрај тоа, тој се јави чудовиштето Цетус да напаѓа од длабочините.

Од една страна, Цефеј се консултирал со оралот на Амун за да открие како може да го спаси својот народ. Единствениот начин беше жртвување на неговата ќерка Андромеда на Цетус. За ова, Андромеда беше окована до карпите на крајбрежјето на Јопа. Кога Цетус ја видел окована и тргнал да ја нападне, се појавила Персеј да се бори со него во замена за раката на Андромеда.

Подоцна, кога се одржа венчавката меѓу Персеј и Андромеда, се појави Финеј, прилично jeубоморен антички додворувач на Касиопеја. Тој командуваше со војска од 200 воини против Персеј и овој, ја извади отсечената глава на медуза за да ги скамени сите воини.

Конечно, како казна за сè што се случи, Посејдон ја смести Касиопеја во непристојно и непривлечно држење на небото.

Духот на Касиопеја

Духот на Касиопеја

Таканаречениот дух на Касиопеја е само а маглина дека Оддалечено е 550 светлосни години. Има етеричен сјај и тие се спојуваат со типичните паранормални појави на духови тука на Земјата. Таа е формирана од енергијата на зовриените starsвезди кои ги ослободуваат овие течни гасови и прашината што го формираат овој curубопитен изглед.

Неговата осветленост и форма личат на облак сличен на оној на паранормалните случаи. Сепак, составот на овој облак од гас и прашина е водород континуирано бомбардиран од ултравиолетово зрачење емитувано од блиската сина џиновска starвезда наречена Гама Касиопеја. Ова зрачење предизвикува lowвездата да свети црвено, а синиот дел е рефлектирана светлина од прашината на маглината.

Ова е објаснувањето на славниот дух на Касиопеја. Сепак, за да можете да го видите потребен ви е моќен телескоп до кој немаат пристап сите.

Се надевам дека со овие информации откривте повеќе за со constвездието Касиопеја и целата нејзина историја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.