Карал, најстариот град на американскиот континент

Карал е најстариот град на американскиот континент

Во Перу постои една од најважните, но малку познати култури на американскиот континент. Се работи за Карал, најстариот град на американскиот континент, која сега слави 25 години од ископувањата. Во овој град се пронајдени бројни археолошки локалитети кои содржат голем број информации за историјата на човечкото битие.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за Карал, најстариот град на американскиот континент, неговите карактеристики и откритија.

Карал, најстариот град на американскиот континент

Карал најстариот град на американскиот континент карактеристики

Во Карал, најпрометниот град на американскиот континент, има многу локации од 66 хектари во Вале Суре на северно-централниот брег на Перу. Таа е една од најголемите цивилизации во Америка, а цивилизацијата што ја изградила, културата Карал, Се смета за најстарата цивилизација на американскиот континент.

Економијата на Карал се заснова на земјоделство и риболов во таканареченото пристаниште Супе на брегот на Пацификот. Во овој регион, малите населби почнале брзо да се развиваат помеѓу 3000 п.н.е. C. и 2700 a. В., и овие населби комуницирале и разменувале производи меѓу себе, па дури и со други подалечни популации. се формирале посложени општества помеѓу 2700 и 2550 п.н.е. бил изграден големиот град Карал, место на монументална архитектура. Во тоа време почнаа да се појавуваат нови урбани центри во долината Супер и соседната долина Патителка, помеѓу 2550 и 2400 п.н.е. Влијанието на културата Карал стигна до северниот дел на Перу, од Вентаррон, Ламбајеке или други места на југ, како што е прикажано на локацијата, како што се долините на Чилон, Римак, Азија…

подобрена способност

стариот град

Каралите биле напредно општество кое развиле големи научни и технолошки знаења и тоа знаење го пренеле и на другите соседни култури. Тие не живеат во градови со ѕидини и не произведуваат оружје, туку тргуваат со ресурси, стоки и знаење со жителите на планините и џунглата. Слично на тоа, тие стапиле во контакт со Spondylus, мекотел типичен за тропските води на Еквадор, кој играл важна улога во општествата на Андите, тие исто така се здобиле со содалит, минерал од Боливија кој дури и го репродуцирал новиот чилеански вид со закопување на децата. Мртвите биле манипулирани во Куерво културата сугерира дека Карал биле поврзани со други култури кои биле географски оддалечени.

Важноста на Карал, најстариот град на американскиот континент, се рефлектира во неговите архитектонски елементи, кои се симболични - и за возврат прифатени од другите култури -: потонати кружни плоштади, ниши, двоколни врати, антисеизмичка технологија, скалести платформи. Тоа е урбан комплекс составен од различни згради. Нема ограден простор и се наоѓа на тераса која го штити од можни природни непогоди.

Градот Карал нема ограден ѕид и се наоѓа на платформа која го штити од природни катастрофи. Преживеале шест пирамиди, секоја со централно скалило и олтар со централен оган. Зградите биле изградени со камен и дрво од паднати дрвја. Шест пирамиди преживеале, секоја со централно скалило свртено кон одредена ѕвезда. Сите овие згради имале олтар со оган во центарот (кружни или четириаголни) и подземни цевки за канализирање на енергијата на ветрот. Во овие комплекси ќе се одржуваат религиозни церемонии, вклучително и палење жртви на боговите. Но, некои од највпечатливите структури се неговите две загадочни кружни плоштади, пред две згради во облик на пирамида. Најверојатно е поврзано и со религиозни церемонии.

еколошка катастрофа

археолошки локалитети

Археолозите работеле во 12 населби од оваа култура со цел да го разберат општествениот систем на цивилизацијата Карал и како таа се менувала низ милениумите, постигнувајќи голем престиж и развој додека не влезе во криза и пропадна поради драматичните климатски промени. плодната долина Супе во земја на дини и песок, погодена од долги суши, услови кои доведоа до напуштање на урбаните центри. Промена, чии ефекти беа катастрофални. Археолозите идентификуваа серија екстремни временски настани, вклучувајќи земјотреси и поројни дождови што го поплави заливот на рибарското село.

Имаше и екстремна суша која траеше со децении: реката Супе пресуши, а полињата се наполнија со песок. Конечно, откако се стави крај на различните и разорни глади на оваа славна цивилизација, Карал и околните градови Тие биле напуштени околу 1900 година п.н.е., без да знаат што се случило со нивните жители.

Споменици на Карал, најстариот град на американскиот континент

Помеѓу 3000 и 2500 година п.н.е., жителите на Карал почнале да формираат мали населби во денешна провинција Баранка, меѓусебно комуницираат и разменуваат производи и стоки. Таму започнала изградбата на новиот голем центар на градот, во кој биле изградени важни кружни плоштади и пирамидални јавни ѕидови кои служеле како церемонијални центри. Во овие комплекси, луѓето ги обожавале боговите и палеле жртви како знак на благодарност.

За време на своето постоење оваа култура изградила ровови, чии остатоци покажуваат како ја користеле климата и водните ресурси. Преку овие конструкции успеваат да го насочат ветрот така што водата тече до најниската точка и може да се користи за домашни работи.

Искористете ја оваа природна корист Тоа е една од најважните задачи во секојдневниот живот.. Пукиос („извори“ на кечуански) биле изградени во различни области на долината како резервоари за управување со водите.

Економијата на Карал се заснова на риболов и земјоделство. Според истражувањето, тие тргувале со памук и дехидрирана риба со други општества на Андите и Амазоните. Замената трговија се вршеше со други помалку развиени култури кои го населуваа регионот на Андите.

Друга карактеристика на Карал беше неговото широко познавање на науката и технологијата, кое беше пренесено во другите соседни култури. Овој развој се манифестира во создавање на нови земјоделски техники, како што се гореспоменатите ровови. Слично на тоа, постојат докази дека оваа цивилизација можеби организирала војска која направила свое оружје.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Карал, најстариот град на американскиот континент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.