Калифорниските Редвудс се оплодуваат со прашина од пустината Гоби

Калифорнија Редвудс

Планетата Земја е неверојатна. Дури и ако сме разделени со континенти, па дури и ако сме оддалечени неколку илјади километри, она што се случува таму каде што живееме може да влијае на остатокот од светот. И не само тоа, туку на она што може да изгледаме како почва сиромашна со хранливи материи, за другите растенија тоа е најдоброто ѓубриво во светот.

Според студијата спроведена од научници од Универзитетот во Мичиген, УЦ Мерцед и Универзитетот во Вајоминг, Црвените дрва кои растат во калифорниската Сиера Невада се оплодуваат со прашина од пустината Гоби, што се протега од северна Кина до Монголија.

Калифорниските црвени дрва живеат во област каде што фосфорот е еден од најмалку присутните основни елементи во почвата. Овој минерал е многу важен за растенијата, не само за овие огромни четинари, туку и за другите растителни суштества, бидејќи без него не би можеле да растат правилно и на крајот да умрат.

За среќа на црвените дрва и другите растенија што живеат со нив, прашината на пустината Гоби, откако ќе се наталожи на земјата, со дождовите, фосфорот што го содржи станува достапен за растенијата, кои го апсорбираат преку нивните корени.

Пустина Гоби во Монголија

Експертите веруваат дека, иако пустината напредува поради глобалното затоплување, ќе се помести повеќе прашина носејќи фосфор и други основни хранливи материи за далечните планински екосистеми. Меѓутоа, ако растенијата не можат да се прилагодат на новите временски услови, хранливите материи во почвата нема да бидат од корист.

Растенијата го исфрлаат кислородот преку фотосинтеза, гас без кој никој од нас не би бил тука денес. Врз основа на ова, мислам дека е многу важно владите и ние самите да ги заштитиме. Нешто едноставно како засадување дрво помага да се подобри квалитетот на воздухот и да се направи пејзажот да изгледа позелен.

Ако не сториме ништо, порано или подоцна имаме многу проблеми.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.