Како резултат на глобалното затоплување, Шпанија може да остане без глацијални реубати

Глечер Ла Маладета

Глечер Ла Маладета (Пиринеи)

Како што се загрева планетата на планините во Шпанија истекува снегот. Регионите каде висината е голема и човечката активност е мала, станаа еден од главните сведоци на глобалното затоплување во нашата земја.

Во минатиот век скоро 90% од продолжувањето исчезна, и ова повлекување на мразот се забрзува од 1980 година. Ако ситуацијата продолжи иста, за 40 години не може да остане ледник.

Ефектите од глобалното затоплување се чувствуваат на високите планини во земјата. Глечерот Ла Маладета, лоциран на Пиринеите, изгуби дебелина од еден метар во минатиот век. Во овој период, тој зазеде од зафаќање на површина од 50 хектари на 23,3. Дебелината на ледената плоча изгуби осум стапки во некои области. Останува само глечер над 3000 метри надморска височина.

Но зошто? Зошто сè помалку паѓа на северот на Шпанија. Според студијата спроведена од Група за метеорологија во Кантабриа (УЗ), тоа го прави 60% помалку во зима - осум дена - и 50% помалку во пролет - скоро четири - отколку на почетокот на векот. Така, ако паднат меѓу пет и осум милиони литри снег во 60-тите и 70-тите години, за десет години тој е намален на 2,65.

Пиринеите

Покрај тоа, просечната температура отиде од 5 Целзиусови степени на повеќе од 8. Исто така, има намалување на врнежите од дожд, до 25%, од паѓање од 16 милијарди литри на 12, така што има намалување до 50% од натрупаниот снег според проценката дека Хидрографска конфедерација на Ебро (CHE) спроведена помеѓу 1984 и 2014 година преку Програма Ерхин.

Со ова темпо, до 2060 година можеби нема да има ледници во Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.