Иконскиот „Азурен прозорец“ на Малта се распаѓа

Азурен прозорец, на Малта

Збогум засекогаш на спектакуларниот малтешки лазурен прозорец. Силните бранови го срушија околу 9.40 часот, според весникот »Тајмс оф Малта» жителот Роџер Шенел, кој дошол да го фотографира ова импресивно и привлечно место на островот.

Силите на природата ги вајаат пејзажите на нашата планета, но исто така можат да ги уништат со текот на времето. Малтешкиот камен лак, едно од најпосетуваните туристички места во земјата, Таа беше формирана пред илјадници години во истата област каде што се сруши.

Според Чеснел, утрово имало силен оток. Брановите сигурно ги погодиле основите на столбовите на лакот, сè додека ненадејно паднало во морето, предизвикувајќи силен удар, оставајќи густа пена во нејзиното будење. »Кога пената исчезна, столбот исто така исчезна".

Josephозеф Мускат, премиерот на Малта, не доцнеше да изрази жалење за уривањето и објави слика за тоа како местото остана без иконскиот „Син прозорец“. Во друга порака тој го додаде тоа биле извршени студии во кои се покажало дека порано или подоцна природната корозија ќе ја погоди. „Дојде тој тажен ден“, се жалеше тој.

Колапс на лазурниот прозорец

Слика - Твитер @JosephMuscat_JM

Здружението за туризам во Гозо жали за загубата на „една од природните убавини со кои е обдарен нашиот остров“. Малтезите се „сирачиња“ од загубата на „Азурниот прозорец“, иако веруваат дека неговото исчезнување ќе послужи за „отворете ги очите кон сите загрижени да се грижат, одржуваат и штитат што е можно повеќе туристичките места што ги нуди овој остров".

Без сомнение, овој ден многумина ќе го паметат. Природата се грижи и штити, но не смееме да заборавиме дека таа е постојано „на дело“, со што го редизајнира нашиот свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.