Зошто се појавуваат торнада во Шпанија?

Торнадо вода во Валенсија, недела 27 ноември 2016 година. Слика - Трибуна де Актуелидад

Водно торнадо во Валенсија, недела 27 ноември 2016 година. Слика - Новинар 

Ураганите тие се многу типични феномени на Соединетите држави, толку многу што секоја година можеме да гледаме некои новости поврзани со нив во медиумите. Но, не само во Северна Америка можат да се формираат, туку и во остатокот од светот.

И да, вклучена е и Шпанија. Доказ за тоа е спектакуларното торнадо со вода или излив на вода што се формираше крај брегот на Валенсија на 27 ноември. Но, Зошто имаме торнада во нашата земја? 

За да одговориме на ова прашање, да знаеме како се формираат американските торнада: Во Соединетите држави, Во она што е познато како „уличка торнадо“ или улица Торнадо, постојат вистински услови за да се појави систем со низок притисок што ќе го задоволи топлиот воздух што доаѓа од Мексиканскиот залив.

За да се формира торнадо, атмосферата мора да има ладен воздух и нацрти во една насока, и топол воздух и нацрти во друга насока, што е познато како смолкнување. Воздушните маси почнуваат да се вртат и, ако во одреден момент се крене топол воздух, ќе се формира торнадо кое ќе се напојува со зголемувањето на тој влажен воздух.

Средоземно Море

Во Шпанија ситуацијата што ја имаме кон есента е многу слична на онаа што ја имаат на големите рамнини на пролет. Температурата на Средоземното Море не почнува да биде ладна - околу 18outС - скоро до почетокот на зимата, а тоа додаде на фактот дека студените ветрови од север почнуваат да пристигнуваат до нас, можноста од формирање торнада на нашите брегови е висок

Но се разбира, тие ретко ја допираат земјата, така што тие обично не предизвикуваат значителна штета, освен поплавите како резултат на обилните дождови. Иако оваа ситуација може да се промени: Средоземното море станува сè потопло, така што генерира повеќе водена пареа; Покрај тоа, температурите на Северниот пол исто така растат Како што ви кажавме на блогот, така што условите за формирање на овие појави се почести.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.