За 12 години ќе знаеме дали сме биле во можност да се бориме против климатските промени

Климатски промени

Ефектите од климатските промени се чувствуваат низ целата планета. Иако се преземаат мерки за соочување со нејзините ефекти, реалноста е дека емисиите на стакленички гасови се зголемија, како резултат на тоа, глобалната просечна температура продолжува да расте и затоплувањето да се забрзува.

Соборувавме рекорди околу триесет години, но во последните пет климатските промени се забрзаа. Со сè, нема да чекаме долго за да видиме дали Парискиот договор ќе помогне или не: научникот Рикардо Анадон dijo дека во текот на следната деценија ќе дознаеме.

Ние често зборуваме за климатските промени како да се работи за настан што се случува само сега, но вистината е дека имало многу порано и ќе има уште во иднина. Единствената разлика е во тоа што сегашната ја влошува човекот. Искочување на шумите, лошо управување со природните ресурси, загадувањето, ... сето ова го забрзува затоплувањето, се заканува на земјоделството и загрозува милиони луѓе ширум планетата.

Ако зборуваме за емисиите на јаглерод диоксид, 400 делови на милион се надминати во атмосферата, кога во прединдустриските времиња беше 280 ppm. Пред 12.000 години, во студените денови, концентрацијата на гасови беше 180 делови на милион; Со зголемување на 280 ppm, температурата на планетата се зголеми за околу седум степени, објасни Анадон.

Климатски промени

И покрај сè, потрошувачката на јаглен, нафта и гас се зголемува. Сè повеќе стануваме свесни дека не можеме да продолжиме вака, но за жал, обновливите извори на енергија немаат истакнување што го заслужуваат. Паторот смета дека »одиме во најлоша можна ситуација, или поточно, во најлоша состојба на оние за кои се размислува".

Што носи иднината? Не можеме да знаеме со сигурност, но ако продолжиме вака, сигурно ќе имаме многу проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.