Екваторијална клима

Дождлива шума

El Екваторијална клима Тоа е вид на тропска клима која се карактеризира со просечна годишна температура за која многумина сонуваат за: над 23ºС. Врнежите се многу обилни, и пред се редовни, така што во среќните региони каде ја имаат оваа клима, тие можат да уживаат во бујни шуми и џунгли, од типот на кој треба да продолжите да ги движите лисјата на палмите и папратите ако сакате да може да оди.

Според тоа, таа е една од омилените клими, но се наоѓа во многу мали области или региони. Ајде да дознаеме повеќе за оваа интересна и curубопитна клима.

Што е и каде се наоѓа екваторијалната клима?

Региони со екваторијална клима

Оваа клима се карактеризира со тоа што има многу редовни и обилни дождови, поголема од 1500-2000мм годишно, со годишна термичка амплитуда помала од 3ºC. Нема сезони, но секогаш одржува повеќе или помалку иста температура и повеќе или помалку исти литри вода паѓаат секој месец. Сместено е помеѓу 5ºN и 5 inS, во области близу до екваторот на Земјата, во многу ниски географски широчини, каде што преовладува ветер се трговските ветрови. Благодарение на постојаните дождови, не само што пејзажот е зимзелен, туку и две од најсилните реки и, според тоа, најважниот во светот: Амазон во Јужна Америка и Конго во Африка.

Ако зборуваме за специфични места, можете да уживате во оваа клима ако одите на слив на Амазон во Јужна Америка, Слив на Конго и крајбрежјето на заливот од Гвинеја во Африка, Индонезиски архипелаг и јужен полуостров Малезиски во југоисточна Азија.

Реките во овие области се многу големи, особено благодарение на интензивните врнежи од дожд. Но, покрај тоа, испарувањето е толку интензивно што веднаш температурите паѓаат малку, паѓаат поројни дождови што ја носат земјата до реките.

Климограф

Климограф на Нуева Гвинеја

Климограф на Нуева Гвинеја

Да ви дадам идеја за тоа каква клима живее во областите во близина на екваторот на планетата, ништо подобро од консултација со климатски графикон. Оној на горната слика одговара на оној на Нова Гвинеја, во Африка и, како што можете да видите, врнежите се особено обилни во јули, а нешто помалку во март. Сепак, температурата секогаш се чува над 24ºC.

Lifeивот во екваторијална клима

Овој тип на клима е местото каде што е концентриран најголемиот биодиверзитет во светот. И флората и фауната се многу разновидни, но ќе ги видиме одделно:

Флора

Реката Амазон

Како што рековме, џунглите и шумите се практично непробојни. Постојат два вида: омрофилна шума, што се карактеризира со постојан снабдување со вода, и семиомофилна, што е да се каже, во кои тие минуваат низ „посува“ периоди. Во последното не е дека има сезони, туку има растенија кои нема да можат да го издржат ова намалување на водата и затоа ќе паѓаат лисја додека не се подобрат хидричните услови.

Сепак, во обете ќе биде многу тешко да се најде единствен доминантен видБидејќи сите, од моментот кога ќе 'ртат, прават се што е можно за да се фати колку што е потребно сончева светлина. И, смешно е што на сите »подови» има растенија, воопшто, дури и во гранките на дрвјата каде сончевите зраци тешко можат да достигнат.

Меѓу најрепрезентативните растенија наоѓаме орхидеи, На бромелијади, многумина дланки (Cocos nucifera, Astrocaryum chambira, Oenocarpus mapora, меѓу другите), еукалиптус (како еукалиптус од виножито или Еукалиптус деглупта), хевеа, бамбус, папратиитн. Се разбира, практично нема диви билки, бидејќи конкуренцијата е толку силна што дрвјата, грмушките, палмите и винова лоза веднаш заземаат простор за одгледување.

фауна

Макао

Theивотните кои живеат тука обично се прилично мали по големина, бидејќи можат да се движат со поголема агилност додека остануваат незабележани, како на пр риба y жаби убав како оној со црвени очи, но има и поголеми: мајмуни, мачкици (јагуар, пума), делфини (како розова), торгузи, алигатори, крокодили, тукани, макави, ...

Личности

Домородните жители на Бразил

Се разбира, и тука живеат човечки суштества. Домородните народи живеат во целосна хармонија со природата, собирање овошје и лов на животни за да преживеат. Засега, малку луѓе живеат во џунгла, што им овозможи да продолжат со своите традиции и обичаи без премногу проблеми.

Сепак, на современото човечко суштество сè повеќе му треба повеќе простор за него и неговото семејство, повеќе земјоделско земјиште, повеќе трговски центри, повеќе ... сè, па тој им се заканува на неколкуте зелени површини што остануваат на Земјата и, заедно со нив, на нивните домородни народи . Всушност, во југоисточна Азија шумите се повлекуваат како резултат на садење ориз, чај, шеќер и хевеа.

Што знаете повеќе за екваторијалната клима, сега? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МАГФ dijo

  ГО САКАМ НАД СИТЕ КРАЈОВ ДЕЛ КОЈ ГИ ИМАШ СИТЕ РАЗУМ

 2.   ПАТТР dijo

  ТОА Е ВОЛНИК