Езерото Титикака

езеро во Перу

El Езерото Титикака има големо водно тело кое ја покрива територијата на Перу и Боливија, исто така е наведено како највисоко езеро во светот, има пловни води, погодни за риболов, а има и некои пловечки острови изградени на неговата површина, каде што има се комплетна заедница. Познато е и како Море на Андите.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за езерото Титикака, неговото потекло и неговите карактеристики.

клучните карактеристики

Езерото Титикака

Езерото Титикака е едно од најимпресивните езера во светот и се наоѓа на надморска височина од 3.812 метри. Поради особеноста на својата географска локација, таа ја има особеноста што ја делат двете централноамерикански земји, за што има 56% од перуанската националност и 44% од боливиската националност.

Но, неговите квалитети не завршуваат тука, бидејќи кога ќе го споредиме неговото проширување од 8.560 квадратни километри со другите езера во регионот на Латинска Америка, езерото Титикака е второто по големина езеро на оваа огромна територија. Неговите димензии покриваат 204 километри од страна на страна, а лента од 1.125 километри крајбрежје се граничи со неговата површина, што исто така го прави највисокото и најплодно езеро во светот.

Покрај тоа, ова прекрасно езеро има повеќе од 42 острови внатре, од кои најпознат е Исла дел Сол, кој е порелевантен од другите затоа што Империјата на Инките потекнува од таму, па изложува низа реликвии дека тие се дел од ова античка цивилизација доказ за постоење. во денешно време, неговото население е претежно автохтоно, и иако тие имаат одредено влијание на современите обичаи, ги задржаа повеќето од нивните традиции со потекло од Инките.

Потекло на езерото Титикака

локација на езерото Титикака

Тектонските сили се предизвикани од магмата на Земјата, а оваа геотермална енергија се претвора во механичка енергија што предизвикува конвективно движење на подземните плочи кои ги сочинуваат нашите континенти. Потеклото на езерото Титикака се должи на овие тектонски сили кои предизвикуваат издигнување на источните и западните планински венци на централноамериканските Анди. Силата на ова движење предизвикува формирање на висорамнини, кои се рамни високи релјефи. Ова плато е познато по името Месета де Колао.

Платото Колао, кое се наоѓа на над 3.000 метри надморска височина, ја одржуваше водата замрзната за време на леденото доба, така што процесите на таложење не се случија. Ова му овозможило да ја задржи својата форма и длабочина, па кога се случил меѓуглацијалниот период, мразот се одмрзнал и станал езеро Титикака, сега познато како езеро Титикака.

Полусушните и сушните клими на интракаудалните басени на Перу и Боливија, исто така, влијаат на нивното минимално и бавно одводнување, придонесувајќи за опстојување на ова огромно водно тело.

Опсежните студии на езерскиот систем на висорамнините покажаа дека езерото Титикака е резултат на еволуцијата на многу древен систем кој започнал во раната плеистоценска епоха, пред 25,58 до 781,000 години, и преминал кон крајот на плиоценот.

Климатските промени што се случија во овие периоди, почнувајќи од релативно топла клима до студена и влажна клима, директно влијаеја на постоењето и големината на езерото Титикака и другите висорамнини езера. Во истиот феномен, подножјето на Кордилера е скршено од тектонските сили север-југ. Конечно, во долниот плеистоцен пред 2,9 милиони години, По потеклото на езерото Кабана и пред постоењето на езерото Баливан, формиран е тектонски ров кој ќе биде окупиран од величественото езеро Титикака.

Климата на езерото Титикака

тесен јампупата

Климата на езерото Титикака зависи од неговата надморска височина, бидејќи е езеро на над 3.000 метри надморска височина, со голема температурна разлика помеѓу денот и ноќта. Температурите може да достигнат до 25°C во текот на денот и до 0°C во текот на ноќта.

Просечната годишна температура на езерото е утврдена на 13°C. Од своја страна, температурата на површината на водата варира помеѓу 11 и 25 Целзиусови степени во август и помеѓу 14 и 35 степени Целзиусови во март.

Можеби е малку чудно да се биде на таа висина, температурата во текот на денот е толку топла, а тоа е затоа што езерото Титикака може да ја регулира температурата затоа што ја апсорбира сончевата енергија во текот на денот, што е во областа околу езерото. Навечер оваа енергија се зрачи, па температурата не е толку студена како што очекувавме.

Хидрологија

Поголемиот дел од водата во езерото Титикака се губи со испарување, појава која е потешка во некои области каде што се формираат солени површини, бидејќи минералите на езерото се инкорпорираат низ реките и се таложат.

Се проценува дека само 5% од водата на езерото се испушта во реката Десагуадеро за време на сезоната на висока вода, која се влева во езерото Пупо, кое е посолено од езерото Титикака. Водата што истекува од езерото Титикака всушност завршува во Салар де Коипаса, каде малата количина на вода брзо испарува.

Друга карактеристика на неговата хидрологија е тоа што реките што го сочинуваат неговиот хидролошки слив се многу кратки, при што реките Рамис, Асангаро и Калабаја се идентификувани како главни и најдолги, од кои Рамис е најдолга со 283 km.

Протокот на притоките е низок и неправилен и нивниот придонес го одредуваат сезонските дождови, кои се лоцирани помеѓу месеците декември и март, додека сушата или отсуството на дождови се јавува помеѓу месеците јуни и ноември.

Притоките на езерото Титикака се карактеризираат со многу благ наклон, поради што нивното однесување е меандрично, односно синусно, што значи дека нема турбуленции, тоа влијае на транспарентноста, видот на фауната и флората поврзани со системот.

Водата на езерото Титикака се карактеризира со тоа што е соленкава вода и не постојат процедури за утврдување, контрола и следење на квалитетот на водата. Всушност, земање примероци што е извршено е специфично, т.е. голем дел од површината на езерото не е проучен во овој поглед. Сепак, познато е дека водите кои моментално припаѓаат на заливот Пуно се загадени бидејќи градските отпадни води се испуштаат во нив без никаков третман.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за езерото Титикака и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.