Едвин Хабл

Прилози за проширување на универзумот Хабл

Во овој блог веќе разговаравме за бројни теми поврзани со астрономијата. Меѓу нив наоѓаме сончевиот систем, Марс, Жива, Венера, Јупитер, Сатурнитн. Сепак, сè уште не разговаравме за научниците кои ја напредуваа оваа наука благодарение на нивните откритија. Затоа, денес ви ја пренесуваме биографијата на Едвин Пауел Хабл. Ова е научник познат како татко на модерната космологија и кој направи голем број важни откритија.

Дали сакате да ги знаете сите придонеси за астрономијата на Едвин Хабл? На овој пост можете да знаете сè. Треба само да продолжите да читате

Преглед на Едвин Хабл

Работа со Хабл

Откритијата на овој научник се оние што го револуционизирале начинот на гледање на универзумот. Роден е во 1889 година и, иако може да изгледа малку лудо, започна во светот на адвокатот. Законите на правдата немаа многу врска со законите на физиката и универзумот. Сепак, неколку години подоцна, тој се врати за да добие докторат по астрономија. Благодарение на употребата на телескопот, Едвин Хабл беше во можност да открие мноштво нови галаксии во 1920 година.

До тој момент се сметаше само дека сме во конечен универзум каде што границата престојува на млечен начин. Благодарение на откритието на многу други, разбирањето на универзумот стана полесно. Човечкото суштество Во никој случај не е центар на универзумот. Уште повеќе, ние не сме ништо повеќе од мали болви на голема територија.

Најважни откритија

Едвин Хабл

Едно од набудувањата што тој ги покажа го покажа тоа маглините тие беа на огромна далечина. Ова истражување е направено во 1925 година и тоа е кога се виде дека маглините се оддалечени скоро еден милион светлосни години и дека, според тоа, тие не можат да бидат дел од Млечниот пат.

Уште едно од најважните откритија што Хабл го имаше беше по истрагата различните starsвезди на Цефеид пронајдени во маглината Андромеда. Андромеда е соседна галаксија што ја имаме и која неизбежно ќе не зафати за неколку милијарди години.

Веќе во ова време имаше големи откритија за супер масивни црни дупки и теоријата дека сите галаксии во универзумот имаат една од нив во центарот. Да, како што читаш. Оние супер масивни црни дупки способни да проголтаат сè наоколу и да исчезнат е она што управува со центарот на Млечниот Пат, нашата галаксија. Сепак, нема за што да се грижите. Исчезнувањето на човечкиот живот е присутно на мноштво начини. Или поради катастрофите на климатските промени, крајот на животот на Сонцето, падот на метеорит, соларните бури итн.

Сето ова го откри Хабл во 1920 година. Учејќи повеќе за динамиката на универзумот, тој можеше да види како универзумот се шири и од таму доаѓа Хабловата константа, што е оној што се користи во физиката и астрономијата за да се опише стапката на експанзија на универзумот.

Прилози за астрономијата

Откритија на Хабл

Благодарение на создавањето на Хабловата константа, беше можно да се пресмета колку долго се шири универзумот за да се знае неговата старост. Теорија на Биг Бенг ни кажува дека познатиот универзум започнал од голема експлозија што ослободила голема количина содржана енергија. Возраста на универзумот е 13.500 милијарди години и ова го открил Едвин Хабл.

Покрај тоа, со овие податоци открил дека универзумот содржи темна енергија. Овој вид енергија е причина галаксиите постојано да се одвојуваат едни од други. Исто така е онаа што ги „турка“ галаксиите, така што универзумот продолжува да се шири континуирано.

Едвин Хабл успеа да фати првите фази што ги има една планета кога почнува да се формира. Овие податоци се добиени благодарение на снимањето на различни слики на диск од прашина и гас што постојат околу новороденче starвезда и тој добива поголема густина. Кога некој предмет стекнува поголема густина, тоа им овозможува на другите предмети околу него да се групираат малку по малку со зголемување на силата на гравитацијата. Така се гради планета.

За Хабл, еден од неговите најголеми придонеси во науката беше откривањето на органската молекула во атмосферата на егзопланета.

Теорија на Едвин Хабл

Хабл Био

Сега ќе продолжиме да ја опишуваме во длабочина која е теоријата што го направи Едвин Хабл познат. И дали неговата теорија е протагонист на законот на Хабл, што е тоа што објаснува дека сите галаксии се оддалечуваат едни од други со брзина пропорционална на нивната оддалеченост. Ова движење се должи на фактот дека експлозијата што се случи со потеклото на универзумот за време на Големата експлозија, продолжува да ослободува енергија.

Во универзумот нема сила на гравитација или триење. Затоа, ако нема што да се запре таа сила што ја активира Биг Бенг, универзумот ќе продолжи да се шири и со ова, галаксиите ќе продолжат да се движат со постојана брзина.

Со помош на споредбите помеѓу различните галаксии што ги открил тој бил во можност да воспостави големината на линеарната врска што може да се додаде во законот на Хабл. Од овие откритија тој извлече заклучок дека универзумот има хомогена композиција.

Благодарение на придонесите на Хабл за проширување на постојаниот универзум, денес се знае дека Ако ја набудуваме нашата галаксија од каде било во универзумот, таа секогаш ќе изгледа исто. Ова се должи на трајното ширење што го доживува универзумот.

И неговата теорија и сите негови студии и истражувања имаа големи последици врз астрономијата и космологијата денес. Еволуцијата на галаксиите, пресметување на староста на универзумот, стапката на експанзија што ја има и сите теми поврзани со длабокиот простор имаат свое место благодарение на Едвин Хабл.

Како што можете да видите, овој научник кој започна како адвокат даде бројни и важни придонеси во науката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.