Европејците не веруваат дека климатските промени се направени од човекот

глобални климатски промени

Иако ефектите од климатските промени се сè почести, поинтензивни и, се разбира, очигледни за целата светска популација, има луѓе кои симнуваат тежина од човечкото суштество во целата оваа игра.

Бидејќи Доналд Трамп одлучи да се повлече од Парискиот договор против климатските промени, порасна свеста и потребата да се дејствува против климата. Сепак, одговорностите врз кои човечкото суштество верува дека се дистрибуираат дејството и потеклото на климатските промени се чини дека не се добро дефинирани. Што е со луѓето кои веруваат дека не сме одговорни за климатските промени?

Европејците преземаат одговорност за климатските промени

Спроведено е истражување на 10.000 XNUMX Европејци и покажува дека повеќето од овие граѓани ја минимизираат улогата на луѓето во предизвикувањето на климатските промени. Само 46% веруваат дека човечката рака е главна одговорна за оваа глобална промена, што е објаснување што ни го дава науката. Соочени со ова научно објаснување, 51% сметаат дека промената во суштина се должи на природна еволуција (8%) или е мешавина од двата претходни фактори (42%) или директно дека промената не постои (остаток 1 %). 2% не знаат што да одговорат.

Вистина е дека постојат студии кои покажуваат постоење на други климатски промени низ историјата на нашата планета. Сепак, Брзината со која се случуваат овие промени во климата не се должи само на дејството на природата. Човечкото суштество е тоа што преку индустриската револуција и зголемувањето на емисиите на стакленички гасови, што предизвикува глобално затоплување, предизвикува промена на климата на Земјата.

На наше изненадување, Шпанија е земја која најдобро го познава овој проблем. 60% од Шпанците знаат дека климатските промени имаат човечко потекло и дека ние сме причина за сè. Оваа студија покажува дека само 18% од Европејците веруваат дека климатските промени се најголемиот проблем со кој се соочува светот денес.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.