Вулканот Тенегунија и ерупцијата на Ла Палма

индикации со лава

El Вулканот Тенегуња се наоѓа на островот Ла Палма на Канарските Острови, еруптираше во неделата, 19 септември 2021 година во 15:12 часот. Оттогаш, сите медиуми се внимателни кон она што може да се случи. Тоа е една од историските ерупции како оние што се случија во овој вулкански архипелаг и е онаа за која најмногу ќе се зборува во наредните години.

Во оваа статија ние ќе ви кажеме кои се причините и последиците од ерупцијата на вулканот Тенегуња, неговите карактеристики и негираме некои измами.

Ерупција на вулканот Тенегуња

вулкан на дланката

Ерупцијата Ел Хиеро се случи пред околу 10 години и оваа ерупција има карактеристики доста слични со останатите ерупции што се случија на овие острови. Ерупција на вулканот Тенегуња тој е од стромболиски тип и започнува преку фрактура и со емисии на лава, пирокласти и гасови. Осипот обично трае од неколку недели до неколку месеци.

Причината за ерупцијата мора да ја најдеме во акумулацијата на магма на дното на вулканската зграда на Ла Палма (длабока 6 до 8 километри). Магмата доаѓа од мантија и се произведува во следната област што ја нарекуваме астеносфера. Длабоко е десетици километри. Во оваа област, притисокот и температурните услови овозможуваат делумно да се стопат карпите пронајдени таму, создавајќи магма. Густината на оваа течност од силикатен состав што содржи остатоци од камења, суспендирани кристали и растворен гас е помала од густината на околните карпи.

Со оглед на разликата во густината со затворената карпа, кога магмата се акумулира во доволни количини, ќе ги искористи постојните пукнатини во карпата или пукнатините што самата магма може да ги произведе (поради пловност) за да се искачи на плитка област. Така, се зголемува на пониско ниво на притисок и температура, па дури и може да се акумулира на средно ниво во контактната област помеѓу карпите од различна природа. Кога магмата се собира во доволна количина, ги користи постојните пукнатини во карпата за да се искачи на плитка област.

Превенција и предвидување на ерупции

островот Ла Палма

Овие зони на акумулација, кои ги нарекуваме магма резервоари или комори за магма, овозможуваат длабока магма да се акумулира поблиску до површината, што генерира прекумерен притисок и ги деформира и фрактурира околните карпи. Ова се претвора во зголемување на сеизмичката активност и деформација на почвата, измерени со опремата за следење на вулканот. Слично на тоа, кога се отвора пукнатина, гасовите се ослободуваат од магмата, а истите тие гасови се исто така снимени со истата опрема. Така знаеме дека вулканот се подготвува за нова ерупција.

Всушност, кога станува збор за ерупцијата на вулканот Ла Палма, процесот пред ерупцијата започна на 11 септември, сеизмичката активност и деформацијата на тлото значително се зголемија и емисиите на магма гасови останаа до денес. Ова ви овозможува да предвидите ерупции и да ги преземете потребните мерки за да спречите и намалите можни ризици поврзани со нив.

Ерупцијата што се развива не смее да вклучува ризици поврзани со локацијата на протокот на лава, која е целосно контролирана со топографија, а вулканските остатоци се акумулираат околу ерупцијата, на крајот формирајќи ги соодветните вулкански структури. Вулкански гасови, како што се деривати на самиот сулфур или јаглерод диоксид, тие исто така постојат и мора да се земат предвид поради опасностите што ги претставуваат, иако се ограничени во истата област како и претходните производи.

Времетраењето на ерупцијата зависи од количината на магма што може да се испушти однадвор, што го одредува прекумерниот притисок што се применува од комората за магма и ја запира ерупцијата кога повторно ќе се воспостави прекумерен притисок во неговата околина. Претходните ерупции се слични на тековните ерупции, со времетраење од неколку недели до неколку месеци.

Дезинформации и измами на вулканот Тенегуња

вулкан тенегуја

Јасно е дека многу од овие настани бараат познавање на основната култура за тоа. Големата количина на вести генерираше одредени измами на информации што мора да се негираат. Ајде да видиме кои се главните:

 • Ерозија и глобално затоплување: некои мислат дека ерупцијата на овој вулкан има врска со глобалното затоплување. Глобалното затоплување нема никаква врска со оваа ерупција. Таа е предизвикана од вулканската природа на островот и неговото потекло. Тоа е нормално поради геолошкиот контекст.
 • Тоа предизвика цунами во Бразил: Ова е уште една од измамите. Оваа ерупција не предизвика никаков вид цунами.
 • Teide ќе се активира: Друга измама што кружи низ мрежите е дека овој вулкан ќе ја активира планината Теиде. Нема доказ за тоа. Имаше неодамнешни избори и планината Теиде не еруптираше поради тоа. И дали повеќето вулкански системи не се поврзани едни со други.
 • Лавата не може да се заврши со црева: Иако изгледа очигледно, сепак има луѓе кои веруваат дека пожарникарите можат да изгаснат лава со нивните црева за вода.
 • Вулканската ерупција може да се предвиди: вулканските ерупции се полесно да се предвидат отколку земјотрес. И тоа е дека тие секогаш предупредуваат со мали измени на теренот или со некои мали земјотреси. Тие исто така можат да предупредат со гасови и други сигнали. И покрај тоа, тешко е да се одреди точен датум и време на избор на вулкан.
 • Запирање на воздушниот сообраќај: тоа е нешто за што луѓето се грижат. Некои ерупции исфрлаат вулкански пепел неколку километри во атмосферата, што честопати доведува до затворање на воздушниот простор. Во случај на овие избори, се чини дека нема да предизвика затворање на воздушниот простор бидејќи колоната за чад не е толку голема како во другите вулкани.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за вулканот Тенегунија, какви се неговите карактеристики и да побиете некои измами што кружат по социјалните мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.